Gazetecilerden sansür yasasına karşı Meclis’e dilekçe

TGS Ankara Şubesi'nin çağrısı ile gazeteciler, sosyal medyaya baskı ve sansürü getirecek olan yasa teklifine karşı Meclis'e dilekçe verdi, teklifin geri çekilmesini istediler.

Medya 03.10.2022, 14:55 03.10.2022, 16:41
Gazetecilerden sansür yasasına karşı Meclis’e dilekçe

AKP ile MHP’nin hazırladığı ve sansüre yol açacağı sebebiyle tepkilere neden olan “Dezenformasyonla Mücadele Yasa Teklifi"  bu hafta Meclis gündemine geliyor. Teklifin sansür, ceza ve otosansüre neden olacağını belirten basın meslek örgütleri, yaptıkları eylemlerle yeniden iktidarı uyardı. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Ankara Şubesi de yasa teklifine ilişkin gazetecilerin eleştiri ve taleplerinin yer aldığı dilekçeleri Meclise sundu.

TBMM Çankaya kapısında bir araya gelen gazeteciler, polisin açıklama yapılmasını engellemesinin ardından Meclis’e girerek yasaya karşı hazırladıkları dilekçelerini parti grup başkanvekillerine sundu. Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Ankara Şube Başkanı Çınar Livane Özer ve ÇGD üyelerinin de katıldığı Meclis basın kapısındaki açıklamada konuşan CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, söz konusu yasa teklifine karşı olduklarının altını çizdi. Bülbül, “Basını hür olmayan ülkede ifade özgürlüğü gelişemez. Basın özgürlüğü gelişen ülkelere hukuk devleti diyoruz. Bunun da çaresi net demokrasi ve özgürlükleri vatandaşlara sunmaktır” dedi. Bu yasa teklifinin Meclis gündeminden çıkarılması gerektiğini söyleyen Bülbül, Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) mücadelesine destek verdiklerini ifade etti.


‘HESAPLARINIZA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ ALET ETMEYİN’

TGS Ankara Şube Başkanı Sibel Hürtaş da tarihin en büyük karartma girişimiyle karşı karşıya olduklarını söyledi. Hürtaş, “Tarihin en büyük karartma girişimi ile karşı karşıyayız. Dezenformasyon yasası adı altında getirdikleri sansür yasasına karşı bugünden itibaren her yerde, her alanda mücadele yürüteceğimizi söylüyoruz. Dilekçelerimizi hazırladık, tüm grup başkan vekillerine bu dilekçeleri vereceğiz. Dilekçelerde dile getirdik. Bu sansür yasası her yönüyle Anayasa’ya aykırıdır. Sayın Meclis Başkanı Mustafa Şentop Macaristan örneğini verdi, sansür yasasını getirirken. Lütfen seçim hesaplarınıza basın özgürlüğünü alet etmeyin. Bu sansür yasasını geri çekin” dedi.

Video: Medyaport.net

Yorumlar (0)
GazetelerTümü