Gazeteci Candemir yine hakim karşısında!

Gazeteci Oktay Candemir, hakkında açılan yeni bir dava kapsamında yine hakim karşısına çıktı. Bir önceki dönem Van Valisi olan Mehmet Emin Bilmez’in şikayetçi olması sonucu Candemir hakkında ‘Kamu görevlisine hakaret" iddiasıyla yeni bir dava açılırken; açılan davanın ilk duruşması bu gün görüldü.

Medya 24.11.2022, 16:13
Gazeteci Candemir yine hakim karşısında!


Salih SERTKAL
Gazeteci Oktay Candemir, Van’da kamu kurumu ve kuruluşların sorumluluklarını yeteri kadar yerine getirmemesi sonucu meydana gelen olumsuzluklara ilişkin attığı “Vanspor öldü, yerel basın öldü, yerel yönetimler öldü,demokratik yaşam öldü. Geriye fuhuş, uyuşturucu, torpil, rüşvet kaldı. Bunların hepsini biz yaptık“  tweet mahkemelik oldu. Bir önceki dönem Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Gazeteci Oktay Candemir’in bu tweetle ‘Kamu görevlisine hakaret etmek’ suçunu işlediği gerekçesiyle davacı oldu.
Valinin şikayeti üzerine Gazeteci Candemir hakkında açılan davanın ilk duruşması bugün Van 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya Gazeteci Oktay Candemir ve Avukatı Erhan Çiftçiler katıldı. Candemir savunmasında, bu kentte yaşanan olumsuzluklarda sorumluluğun yönetenlerde olduğunu ve dolayısıyla kamu görevlisi olduklarından mütevellit, eleştiriye açık olmaları gerektiğini söyledi. Candemir, eleştirinin hakaret içermediğini, düşünce özgürlüğü kapsamında olduğunu ifade etti.

Avukat Erhan Çiftçiler ise müvekkili hakkında açılan davayla Gazeteci Candemir’e yöneltilen "Kamu görevlisine hakaret" suçu iddiasının ayakları yere basmayan, yersiz bir dava olduğunu söyledi. Müvekkili Candemir’in uzun yıllardır gazetecilik yaptığına ve bir gazetecinin de kamu görevlisine ve yetkililerine dönük hakarete varmayacak eleştirilerde bulunabileceğine dikkat çeken Avukat Erhan Ciftçiler, bunun için de müvekkilinin eleştiri hakkını kullanarak yetkililere dönük beyanda bulunduğunu ve bunun da asla suç kapsamında olmadığını söyledi.
Savunmaların ardından mahkeme heyeti, duruşmayı 17 Ocak 2023 tarihine erteledi.

Yorumlar (0)