G9 Gazetecilik Örgütleri Platformu İsrail'i kınadı

Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ) Türkiye Temsilciliği, Basın Yayın ve İletişim Emekçileri Sendikası (HABER-SEN), Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Türkiye Basın Yayın Matbaa Çalışanları Sendikası (DİSK BASIN-İŞ), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) G9 Gazeteci Örgütleri Platformu olarak yaptıkları açıklamada, "İsrail’in varlığını dayadığı şiddet, insanlığı ve gerçekleri boğmaya devam ediyor!" dedi

Medya 12.05.2022, 20:28
G9 Gazetecilik Örgütleri Platformu İsrail'i kınadı

G9 Gazeteci Örgütleri Platformu, El Cezire kanalı muhabiri Şirin Ebu Akile'nin İsrail tarafından öldürülmesini kınadı. Yapılan ortak açıklamada, şunlar ifade edildi: 

"İsrail’in varlığını dayadığı şiddet, insanlığı ve gerçekleri boğmaya devam ediyor!İsrail’in Ortadoğu’yu yıllardır kan görülen çeviren şiddeti, dün bir gazeteci üzerinden mesleğimizi hedef aldı. Katar merkezli El Cezire kanalının muhabiri Şirin Ebu Akile, Filistin’in Batı Şeria bölgesindeki Cenin Mülteci Kampı’nda İsrail askerleri tarafından açılan ateş sonucu öldürüldü. Saldırıda yerel gazeteci Ali es-Sumudi de sırtından yaralandı.Öldürülen gazeteci Akile’nin çalıştığı El Cezire kanalından yapılan açıklamada, Akile'nin vurulduğu sırada üzerinde kimliğini açıkça gösteren basın yeleği bulunduğuna işaret edildi. Gazeteci Akile’nin öldürüldüğü saldırı, hiçbir karanlık nokta bırakılmaksızın açıklığa kavuşturulmalı ve sorumlular tarafsız bir ülkede kurulacak mahkemelerce yargılanmalıdır. Aksi takdirde Akile’nin öldürülmesi; İsrail ordusunun bile isteye, hedef seçerek yaptığı bir gazeteci suikastıdır.Gazeteci Akile’nin öldürülüşü, gazeteciliğin temel soruları olan 5N 1K çerçevesinde yanıta kavuşturulmadan ve sorumlular hesap vermeden kapanmayacaktır. Savaşsız ve çatışmasız bir dünya için yazan, konuşan, mücadele eden her gazeteci; Akile’nin katledilişinin takipçisi, davasının sahibidir ve üstünün, Mavi Marmara Katliamı’ndaki gibi örtülmesine izin vermeyecektir." 

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu