Diyarbakır'da gözaltındaki 16 gazeteci tutuklandı

Diyarbakır'da 8 Haziran’da gözaltına alınan 22 kişiden 16 gazeteci tutuklandı. Dün ilk sorgularının ardından, Nöbetçi Sulh Mahkemesi’ne sevk edilen JİNNEWS Müdürü Safiye Alagaş, DFG Eşbaşkanı Serdar Altan, MA Editörü Aziz Oruç, Xwebûn Yazıişleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş,  Zeynel Abidin Bulut, Ömer Çelik, Mazlum Doğan Güler, İbrahim Koyuncu, Neşe Toprak, Elif Üngür, Abdurrahman Öncü, Suat Doğuhan, Remziye Temel, Ramazan Geciken, Lezgin Akdeniz ve Mehmet Şahin tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Medya 16.06.2022, 10:24
Diyarbakır'da gözaltındaki 16 gazeteci tutuklandı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 8 Haziran'da gözaltına alınan 22 kişiden 16 gazeteci tutuklanarak cezaevine gönderildi. Nöbetçi Sulh Mahkemesi’ne sevk edilen JİNNEWS Müdürü Safiye Alagaş, DFG Eşbaşkanı Serdar Altan, MA Editörü Aziz Oruç, Xwebûn Yazıişleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş,  Zeynel Abidin Bulut, Ömer Çelik, Mazlum Doğan Güler, İbrahim Koyuncu, Neşe Toprak, Elif Üngür, Abdurrahman Öncü, Suat Doğuhan, Remziye Temel, Ramazan Geciken, Lezgin Akdeniz ve Mehmet Şahin tutuklandı.

Gazeteci Esmer Tunç, Mehmet Yalçın, Kadir Bayram, Feynaz Koçuk, İhsan Ergülen ve Gülşen Koçuk adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Mahkemede ifadelerin alınmasını adliye önünde bekleyen gazeteciler ve aileler ise kararı alkış ve sloganlarla protesto etti, "Özgür basın susturulamaz” dediler. 

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, DFG Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu, bir kez daha hukuksuzlukla karşı karşıya kaldıklarını ifade etti. 16 meslektaşının sadece gazetecilik faaliyetlerinden kaynaklı tutuklandığını belirten Müftüoğlu, "90'lı yıllardan bu yana denediğiniz tüm yöntemlerle başaramadınız. Bu operasyonlarla da başaramayacaksınız. Kopyala-yapıştır kararlarla meslektaşlarımızı özgürlüklerinden alıkoymayı başaramayacaksınız. Bu kararı kabul etmediğimiz gibi arkadaşlarımız serbest bırakılana kadar eylemlere devam edeceğiz" dedi.

DFG AÇIKLAMA YAPACAK

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği, 16 Kürt gazetecinin tutuklanması ile ilgili bugün saat 13:00'de dernek binası önünde basın açıklaması yapacaklarını duyurdu.  Dernek, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Eşbaşkanımız Serdar Altan'ın da aralarında bulunduğu 16 gazetecinin tutuklanmasına ilişkin bugün saat 13:00'da dernek binamızın önünde basın açıklaması düzenlenecektir. Dayanışma göstermek isteyen herkesi açıklamamıza bekliyoruz."

"DAYANIŞMA GÖSTEREN HERKESE TEŞEKKÜRLER"

Gazeteci Sibel Yükler tutuklanan gazetecilerden Ömer Çelik'in avukatı aracılığıyla yolladığı fotoğraf ve mesajını Twitter hesabından paylaştı. Çelik'in, "Dayanışma gösteren herkese çok teşekkürler, yükümüz onlarda" mesajını paylaşan Yükler, "Bu, az önce tutukladıkları gazeteci #ömerçelik'in avukatı aracılığıyla yolladığı fotoğrafla mesajı. Tam 16 kürt gazeteciyi, herkesin uyduğu saatte 16 haziran günü sabaha karşı tutukladılar" paylaşımı yaptı.

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu