Ankara’da gazeteciler ‘sansür yasası’nı protesto etti

AKP ve MHP'nin internet medyası ve sosyal medyaya yeni yaptırımlar öngören kanun teklifi bugün TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek. Ankara Ulus'taki Atatürk Anıtı önünde bir araya gelen basın meslek örgütleri, “Sansür yasasına hayır” dedi.

Medya 22.06.2022, 14:37 27.06.2022, 17:38
Ankara’da gazeteciler ‘sansür yasası’nı protesto etti

AKP ve MHP'nin internet medyası ve sosyal medyaya yeni yaptırımlar öngören kanun teklifi bugün TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek. Ankara Ulus'taki Atatürk Anıtı önünde bir araya gelen basın meslek örgütleri, “Sansür yasasına hayır” dedi.

Basın emekçileri eylemde “Susturma Korkutma, Hapsetme Yasasına Hayır, Basın Hürdür Sansür Edilemez” yazılı pankart açtı. 

Eyleme; Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Can Güleryüzlü, Parlamento Muhabirleri Derneği Başkanı Kemal Aktaş, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, DİSK Basın İş Bölge Temsilcisi Turgut Dedeoğlu ile Avrupa Gazeteciler Birliği Türkiye Temsilciliği ve Gazetecilikte Kadın Koalisyonu yöneticileri katıldı.

Ayrıca CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay ve Özgür Özel, Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin ve CHP milletvekilleri Utku Çakırözer, Alpay Antmen, Kani Beko, Ali Haydar Hakverdi, Gamze Taşcıer, Sibel Özdemir, Rafet Zeybek, Murat Emir, Candan Yüceer, Burhanettin Bulut, Sevda Erdan Kılıç, Yıldırım Kaya, Ali Mahir Başarır, Ali Şeker, Atila Sertel, Tekin Bingöl ve İlhami Özcan Aygun ile KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Candan Karakuş, RTÜK'ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı da gazetecilerin eylemine katılarak destek verdi.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin basın örgütleri tarafından hazırlanan ortak metni okudu.

Bilgin, haftalarca Meclis’te iktidar ortaklarına “Gazetecileri dinlemeden basın yasası yapılmaz” dediklerini, öneriler verdik, itiraz ettiklerini anımsatarak, şöyle konuştu:

“Tek bir cümlemizi bile dikkate almadılar. Bu nedenle ülkemizin en büyük basın meslek örgütleri olarak Türkiye’nin dört bir yanından buraya, milletin meclisine geldik. Yasayı geri çekin, basın yasalarını gazetecilere danışarak yapın diyoruz. Sanmayın ki bizler dezenformasyonun önlenmesini istemiyoruz. Ama bunun yolu yasadaki gibi hapis cezasından geçmez. Yargıtay Hâkimi de Adalet Komisyonunda açıkça uyararak, bu yasanın uygulama sırasında yargıda karmaşa ve keyfilik yaratacağını söylemiştir. Ama dinlemediler…

Yasada yazılı basının kapısına kilit vuracak maddeler vardır. Öyle ki Anadolu basını hiçe sayılmış, gözden çıkarılmıştır. Yaklaşık 1000 gazete, yaşam kaynakları olan resmi ilanları büyük oranda kesilerek, kapanmakla karşı karşıya bırakılacaktır. Basın ilanlarının dağıtımına ilişkin değişikliklerle yazılı basına kilit vurduracak olan düzenleme, meslektaşlarımızın özlük haklarında da hiçbir iyileştirme içermiyor. Bunları söyledik, anlattık, yazdık ama dinlemediler.”

‘BU YASA ANAYASAYA AYKIRI’

Bu yasanın temel insan haklarına, haberleşme özgürlüğüne, basın özgürlüğüne; yani Anayasa’ya aykırı olduğunu vurgulayan Bilgin, şunları ekledi:

“Anayasa ile güvence altına alınan haklarımıza aykırıdır. Bu yönüyle sadece gazetecilerin özgürlüklerine değil tüm toplumun özgürlüklerine engeldir. Yanlış bilgiyi alenen yayma suçu oluşturup 3 yıl hapis cezası getiren bu yasa tüm toplumu yazmaktan, eleştirmekten, sosyal medyada mesaj paylaşmaktan alıkoyacaktır. Bu yasa toplumsal bir otosansür dalgası yaratacaktır. Bu nedenle sadece gazetecilerin sorunu değildir. Neden getiriliyor bu hapis cezası? Bu nasıl uygulanacak? Seçimlere bir yıldan az bir zaman kalmışken çıkarılan bu yasayla sağlıklı siyasi tartışma ortamı nasıl sağlanacak? Yargıtay’ın görüşündeki gibi uygulamada doğacak karmaşa ve keyfilik nasıl önlenecek? Bu soruları defalarca sorduk ama Meclis’te bizlere hiçbir yanıt verilemedi.

İşte bu nedenlerle basın meslek örgütleri olarak, tünelden önceki son çıkışta buradayız.

Atatürk Anıtı önünden hep beraber sesleniyoruz. Bu yasada gazeteciler yok, gazetecilerin görüşleri yok, basın özgürlüğü yok diyoruz. Bir kez daha bu yasada susturma, korkutma ve hapsetme var diyoruz. Biz gazeteciler bu yasanın geri çekilmesini istiyoruz.”

Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu