Üçüncü seçenek yolunda ilk viraj alındı; sol partiler 'görüşmeye devam' dedi

Solda üçüncü seçenek arayışlarında ilk buluşma gerçekleşti. HDP'nin çağrısıyla bir araya gelen 8 sol parti ve kuruluş, görüşmeleri devam ettirme kararı aldı.

Manşet 18.01.2022, 20:27 18.01.2022, 20:27
Üçüncü seçenek yolunda ilk viraj alındı; sol partiler 'görüşmeye devam' dedi
Solda üçüncü seçenek arayışlarında ilk buluşma gerçekleşti. HDP'nin çağrısıyla bir araya gelen 8 sol parti ve kuruluş, görüşmeleri devam ettirme kararı aldı.

EMEP, EHP, Halkevleri, HDP, SMF, TİP, TÖP ve TKP'nin yer aldığı 8 sol parti ve kuruluşun temsilcileri Ankara'da bir araya geldi. Yaklaşık 5 buçuk saat süren toplantının ardından ortak imza ile yazılı bir açıklama yapan siyasi partiler, "görüşmelere devam" kararını kamuoyuna açıkladı. Yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye’nin içinde bulunduğu toplumsal, siyasal ve ekonomik sorunlar çığ gibi büyümektedir. İktidarın sömürü, talan ve ayrımcılık politikaları, toplumun ezilen bütün kesimlerinin her türlü insani haklarının ellerinden alınmasına, yoksullaşmaya neden olmakta ve doğanın talan edilmesine yol açmaktadır. Bu gidişattan çıkmak için umudu büyütecek, topluma güven verecek güçlü bir birliği kurabilir, mevcut baskı rejiminin önünü kesebilir, demokratik değişim ve dönüşümün önünü açabiliriz. Bu nedenle Türkiye’nin demokratik, sol, sosyalist ve devrimci güçlerinin geniş bir mücadele ortaklığı sağlaması gerektiğine inanıyoruz.

Bu çerçevede, HDP’nin yapmış olduğu çağrıyla 18 Ocak 2022 tarihinde aşağıda imzası bulunan siyasal yapılar olarak bir araya geldik. Bu toplantıda aldığımız kararları kamuoyuyla paylaşıyoruz:

Ortak mücadeleyi sürdürmeyi, bu mücadele zeminlerini çoğaltmayı ve güçlendirmeyi,

Ortak mücadele konularını belirlemek, bunları hayata geçirmeye yönelik içerik, yöntem ve takvimi oluşturmak için düzenli görüşmelere devam etmeyi,

Mevcut katılımla kendini sınırlamayan, ortak mücadelenin Türkiye’nin bütün demokratik, sol, sosyalist ve devrimci güçlerini kapsayacak şekilde genişletilmesini hedeflemeyi karar altına aldık.

Türkiye’nin bütün ezilenleri, ötekileştirilenleri, mağdurları, emekçileri, kadınları, gençleri ve ekoloji mücadelesi verenleri ile en geniş demokrasi, eşit yurttaşlık ve mücadele ortaklığını kurmanın yol ve yönetmelerini konuşmaya devam edeceğiz. Demokratik, sol, sosyalist ve devrimci güçler olarak üzerimize düşen toplumsal sorumluluğu yerine getirmeye kararlıyız."

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu