Yazarımız Özşener, Van’da yeni kitabını imzalayacak

Yazarımız Safiye Özşener, 10 Eylül Cumartesi Günü, doğup, büyüdüğü Van'da, ikinci kitabı “Diyalektiğin Kanatsız Kuşu” adlı öykü kitabını tanıtacak. Yazar daha önce de “Şarap Rengi Bir Zaman” adlı şiir kitabı çıkarmıştı.

Kültür Sanat 08.09.2022, 17:26 08.09.2022, 17:32
Yazarımız Özşener, Van’da yeni kitabını imzalayacak

Yazarlarımızdan Safiye Özşener, ikinci kitabı ile okur karşısına çıkacak. İlk kez, “Şarap Rengi Bir Zaman” adlı şiir kitabıyla oldukça beğeni toplayan yazarımız Safiye Özşener, şimdi de öykü kitabı ile okurlarının karşısına çıkacak.

“Diyalektiğin Kanatsız Kuşu” adını verdiği öykü kitabıyla okurlarına seslenen Şener, 10 Eylül Cumartesi günü Van Anka Kültür Merkezi’nde kitabın lansman ve söyleşisine katılacak. Kitaplarını da imzalayacak olan Özşener, “Doğup, büyüdüğüm topraklardan esinlendiğim öykülerimden oluşan kitabı yine aynı topraklarda tanıtacak olmak beni heyecanlandırıyor” dedi.

Özşener, “Diyalektiğin Kanatsız Kuşu” adlı kitabında yer alan öykülerinin, “kuş kanadına binerek Fırat’ın ötesinde de yankılanacağını” söyledi. Yer yer otobiyografik öğelerin gözlendiği kitabın tanıtımı için Van’a giden yazar bir anlamda kendi çocukluğuna da yolculuk yapmış olduğunu dile getirdi.

Özşener’in üç öyküsünün de konusunu kadın hikayeleri oluştururken, kitabın tanıtımında öykülere ilişkin şu tanımlama yer alıyor: “Yazar doğup büyüdüğü topraklara, Fransa’dan Van’a gelen Sofia’nın gözüyle bakıyor. Bir coğrafyanın kültürünün, tarihinin ve efsanelerinin Paris’teki evinde jazz müziği eşliğinde şarabını yudumlayan kadını sarıp sarmalaması, bir balonda cisimleşen çocuk gülüşünü, babasının güvercin olduğuna inanan kırk örüklü kızın yüzlerinden okunan öyküleri kaleminden damıtan yazar, Latin Amerika’nın büyülü gerçekçilik akımına yaklaşıyor. Diğer öykülerinde içimize yolculuk yaparak bizi kendimizle yüzleşmeye çağıran yazar, ne kadar zor olsa da geçmişin yaralarını sararak hayata yeniden başlanabileceğini anlatarak umudu diri tutuyor.”

Safiye Özşener, kitabının tanıtım ve lansmanı için tüm edebiyat ve sanat severleri 10 Eylül’de Van Anka Kültür Merkezi Mareşal Fevzi Çakmak Cad. Lütfü Şavur İş Merkezi Kat:4’e beklediğini de sözlerine ekledi.

Yorumlar (2)
Gökhan 4 hafta önce
çok mutlu olduk
Cavid Gök 3 hafta önce
Başarılar diliyorum.
13
parçalı az bulutlu