Yazar Safiye Özşener memleketi Van'da okurlarıyla buluştu

Yazarımız Safiye Özşener, "Diyalektiğin Kanatsız Kuşu” adlı öykü kitabının lansmanı için Van'a gitti. Okurlarıyla buluşan Özşener ve kitabı ilgiyle karşılanırken, Özşener kadın öykülerinden oluşan kitabını da imzaladı.

Kültür Sanat 11.09.2022, 00:52
Yazar Safiye Özşener memleketi Van'da okurlarıyla buluştu

Salih SERTKAL

Daha önce “Şarap Rengi Bir Zaman” adıyla bir şiir kitabı yayınlanan Safiye Özşener, şimdi de “Diyalektiğin Kanatsız Kuşu” adını verdiğini bir öykü kitabıyla okurlarla buluştu. Özşener, öykü kitabının lansmanını memleketi olan Van'da yaptı.

Aslen Vanlı olan fakat uzun yıllardır Van'dan uzak yaşayan Yazar Safiye Özşener, öykü kitabının lansmanını özellikle Van'da yapmak istediğini söyledi. Van merkezde bulunan Anka Kültür ve Sanat Merkezi'nde yapılan lansmana çok sayıda okur katıldı. Okurlarının kitabını imzalayan Özşener, sonrasında öykü kitabına dair bir söyleşi düzenledi.

Üç öyküden oluşan 'Diyalektiğin Kanatsız Kuşu' adlı kitabında yazar, doğup büyüdüğü topraklara Fransa’dan Van’a gelen Sofia’nın gözüyle bakıyor. Bir coğrafyanın kültürünün, tarihinin ve efsanelerinin Paris’teki evinde jazz müziği eşliğinde şarabını yudumlayan kadını sarıp sarmalaması, bir balonda cisimleşen çocuk gülüşünü, babasının güvercin olduğuna inanan kırk örüklü kızın yüzlerinden okunan öyküleri kaleminden damıtan yazar, Latin Amerika’nın büyülü gerçekçilik akımına yaklaşıyor.

Diğer öykülerinde içimize yolculuk yaparak bizi kendimizle yüzleşmeye çağıran yazar, ne kadar zor olsa da geçmişin yaralarını sarıp, hayata yeniden başlanabileceğini anlatarak umudu diri tutuyor.

Yer yer otobiyografik öğelerin gözlendiği kitabın tanıtımı için Van’a gelen yazar bir anlamda kendi çocukluğuna da yolculuk yapmış oldu. Diyalektiğin Kanatsız Kuşu kitabında yer alan öykülerin kuş kanadına binerek Fırat’ın ötesinde de yankılanacak gibi göründüğünü söyleyen yazar Safiye Özşener, Van'da olmaktan ve okurlarıyla buluşmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi.

Yorumlar (1)
Erol İspiroğlu 3 hafta önce
Karekterli ve mükemmel kişiliğiyle, doğrunun, dürüstlüğle hep ön planda olan dik duruşuyla örnek teşkil eden Canım Arkadaşım. Yolun açık olsun. Yolun yolumdur.
26
açık