‘O soruyu biz sormayalım’

Sitemiz yazarlarından; Gazeteci İbrahim Gündüz’ün, Altın Ölüm ve Altın Girdap adlı kitaplarının ardından 3. Kitabı, Gündüz'ün "O Soruyu Biz Sormayalım"- Ekranın Arkası adlı kitabı çıktı. Çıkmasıyla da ses getirmesi bir oldu. Özellikle Meclis eski Başkanı Bülent Arınç döneminde Meclis Başkanı'nın kullandığı, aynı zamanda Meclis Başkanlık Divanı yapılan toplantı salonunda İbrahim Gündüz'ün görüntülediği gizli kamera ile ilgili anılar… Güzdüz Kitabını, yakın zamanda kaybettiğimiz Gazeteci Ali Ekber Ertürk'e ithaf etti.

Kültür Sanat 24.11.2022, 12:37
‘O soruyu biz sormayalım’

Nevin BİLGİN

Gazetecilerin nasıl "soru soramaz" hale getirildiklerini merak ediyarsanız, son yıllarda medyada neler yaşandı, medya organları nasıl tarafsızlıktan korkaklığa savuruldu, reyting rekorları kıran bülten nasıl 'izlenemez' hale getirildi merak ediyorsanız kitabı okumalısınız.

Deneyimli gazeteci İbrahim Gündüz'ün "O Soruyu Biz Sormayalım" Ekranın Arkası adlı kitabı Galeati Yayıncılık'tan çıktı. Kitap daha önsözüyle gündeme bomba gibi düştü. Kitapta, Meclis eski Başkanı Bülent Arınç döneminde Meclis Başkanı'nın kullandığı, aynı zamanda Meclis Başkanlık Divanı yapılan toplantı salonunda İbrahim Gündüz'ün görüntülediği gizli kameradan, Selma Kavaf'ın İbrahim Gündüz'le kameramanı odaya kilitlemesine kadar birçok konu yer aldı.

ARINÇ'IN ODASINDAKİ GİZLİ KAMERA

Kitaptaki Bülent Arınç'ın odasında bulunan gizli kameraya ilişkin bölümden kısa bir anektod şöyle:

"Bülent Arınç'ın 'Meclis'teki bütün gizli kameraları bilen' diyerek bana laf attığı 'gizli kamera' konusuna gelelim. Meclis'in en önemli toplantı salonlarından birisi. Ve bu salonda plazma televizyonun altında saklanmış bir kamera. Görülmesi zor, zaten dikkat çekmesin diye de plazmanın altında duruyor. 13 Haziran 2007 günü Meclis Başkanı Bülent Arınç, İtalya Dışişleri Bakanı Massima D'lema'yı kabul ediyor. Hani 1999 yılında Abdullah Öcalan'ın hamiliğine soyunan ve Türkiye'de bir dönem en nefret edilen İtalyan politikacı olan D'Alema.

Sohbet ederken bir ara kafamı kaldırdım ve tam tepemde küçük bir parmak kamera gördüm. Plazmanın altına saklanmış, görülmesi çok zor. Şu an benim bulunduğum açıya gelmeden görülmesi neredeyse imkansız. Şimdi bu kameranın burada ne işi var."

Gizli kamera olayı, olayın skandala dönüşmesinin ayrıntıları, kitapta ince detayına kadar anlatılıyor.

AKPLİ SELMA KAVAF GÜNDÜZ'Ü NASIL ALIKOYDU!

Yine AKP'li Selma Kavaf'ın Kadın Kolları Başkanlığı yaptığı dönemde İbrahim Gündüz ve kameraman arkadaşının odasından çıkmasına nasıl izin vermediği de kitapta anlatılan ilginç anılardan birisi. Kitabın bu bölümle ilgili kısmından kısa bir anektod da şöyle:

" Selma Hanım nedense eşinin ne iş yaptığıyla ilgili soruma çok bozuldu. O kadar sinirlendi ki bizi dinlemiyordu bile. Birden 'Eşimle ilgili haber yapmayacağınıza söz vermezseniz sizi buradan çıkarmam' dedi. Hiç beklemediğim bir tepkiydi. Bütün bu diyaloglar yaşanırken AKP kadın kollarından üç kadın da orada oturuyor. Bu sözlere şaşırdım ve 'Ne yapacaksınız bizi odaya mı kitleyeceksiniz, zindana mı attıracaksınız?' dedim. 'Sizi binadan çıkarmam' dedi. AKP'nin Kadın Kolları Başkanı çok gergindi..."

Muhabir inzibatlarının anlatıldığı bölüm de oldukça ilginç. Bu bölüm de şöyle başlıyor:

"Artık yeni dönemin sık görülen temsilci tipleri. En önemli görevleri muhabirleri kontrol altında tutmak. Görevleri en güzel ve en özel haberi yaptırmak, atlatma haber peşinde koşmak değil, tam tersine mahabirlerin iktidarı rahatsız edecek bir şeye bulaşmalarını engellemek. İnzibat temsilcilerine göre, öyle her muhabir her göreve gönderilmez. Özellikle soru soran ve haber peşinde koşanlar..."

KİTABINI GAZETECİ ALİ EKBER ERTÜRK'E İTHAF ETTİ

Gündüz bu kitabını, yakın zamanda kaybettiğimiz, Ankara gazetecilerinin yüz aklarından Ali Ekber Ertürk’e ithaf ederken;  “siyasetçilere, bürokratlara ve sivil toplum örgütü yöneticilerine her soruyu gözünü kırpmadan soran cesur gazeteci Ali Ekber Ertürk” ifadelerini kullandı.

Kitapta, yine geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz, Ankara gazetecilerinden, gözünü budaktan sakınmayan Mehtap Belen ile ilgili bölümler de yer alıyor.

Yorumlar (0)