Metamazon’da 4. evre meme kanseri!

Can Adiloğlu’nun yönetmenliğinde çekilen Metamazon Belgeseli, 29. Adana Altın Koza Film Festivali’yle prömiyerini yapacak. 4. evre meme kanseri olan Metastatik Meme Kanseri’ni ele alan belgesel film, Türkiye’nin tek Metastatik Meme Kanseri Derneği’nin kurucu başkanı Canan Perdahlı’nın yaşamını konu ediniyor. Film, kansere karşı önyargıların önüne geçmeyi hedefliyor.

Kültür Sanat 06.09.2022, 12:02 06.09.2022, 12:07
Metamazon’da 4. evre meme kanseri!

4. evre meme kanseri olan Metastatik Meme Kanseri’ni Türkiye’de ilk defa ele alan, Can Adiloğlu’nun yönetmenliğinde çekilen Metamazon Belgeseli, 29. Adana Altın Koza Film Festivali’yle prömiyerini yapacak.

Türkiye’nin tek Metastatik Meme Kanseri Derneği’nin kurucu başkanı Canan Perdahlı’nın yaşamını konu eden Metamazon, kansere karşı önyargıların önüne geçmeyi hedefleyen bir film olarak seyircinin karşısına çıkacak.

Belgeselde tipik kanser klişeleri olan dökülen saçlar, mutsuz, çaresiz hastalar, yerine hayata herkesten çok bağlı, yaşamayı seven, kanseriyle barışık, mücadele eden kadınlar, yani “Metamazonlar” anlatılıyor.

Canan Perdahlı’nın yaşamından geniş bir sürecin takip edildiği Metamazon, iyileşme şansı olmayan ve 5 yıl hayatta kalma oranının yüzde 20’lerde olduğu bu ağır hastalıkta olağan dışı uzunlukta bir süreci perdeye yansıtıyor.

Yönetmen Can Adiloğlu

İzleyiciye eğlenceli, keyifle izlenen, güldüren ve duygulandıran bir belgesel izleteceğine inandığını belirten Can Adiloğlu, “Metamazon, doktor, psikolog görüşleri olmadan, tamamen hasta bakış açısıyla, hastalığı değil, yaşama sıkı sıkı sarılmayı anlatan bir belgesel. Kanseri korkutucu bir hastalık olarak göstermeden, odağına ölümü değil, yaşamı alan bir yapım. Bu açıdan hem kanser hastaları açısından olumlu bir örnek olabilecek, hem de kanserin adını dahi duymaya çekinenleri bile içine çekebilecek bir film olacağına inanıyorum” değerlendirmesi yaptı.

Metamazon, 14 Eylül’de saat 15.00’da izlenebilecek.

Yorumlar (0)
19
açık