İlkay Akkaya: '90’lı yıllara döndük'

Sanatçıların konserleri, festivaller sudan gerekçelerle ya da hiçbir gerekçe gösterilmeden bir bir yasaklanırken, konseri yasaklanan sanatçı İlkay Akkaya, “Konserlerim 1990’lı yıllarda yasaklıydı, şimdi de yasaklı. 90’lı yıllara dönmüş durumdayız” dedi.

Kültür Sanat 25.09.2022, 11:47
İlkay Akkaya: '90’lı yıllara döndük'

Türkiye'de konser, festival ve tiyatro gibi sanat faaliyetleri yasaklarına her gün yenileri ekleniyor. Birçok sanatçının konserleri ve festivaller valiliklerin “uygun görülmediği” kararlarıyla yasaklanırken, AKP'li belediyeleri konser ve festivalleri ise hiçbir engelleme olmadan yapılıyor. Son 4 ayda en az 17 konser ve festival etkinliğine izin verilmedi. Valilikler tarafından konserleri yasaklanan sanatçılardan biri de İlkay Akkaya. Akkaya’nın, Adana’da 30 Ağustos, Mardin'de 24 Eylül ve Urfa’da ise 25 Eylül tarihlerinde vereceği konserler valilikler tarafından yasaklandı. 1990'lı yıllarda 10 yıl boyuna konser vermesi yasak olan Akkaya’nın, son 10 yıldır AKP’li belediyelerin kültür merkezlerinde konser vermesi de engelleniyor.

Yasaklara rağmen 33 yıldır şarkılarını söylemeyi sürdüren Akkaya, son konser yasaklarını değerlendirdi

"90'LI YILLARA DÖNMÜŞ DURUMDAYIZ"

Mezopotamya Ajansı'ndan Emrullah Acar'a konuşan İlkay Akkaya, konser yasaklarının hayata müdahale olduğunun altını çizerek, "İnsanların hayatına müdahale etmek istiyorlar, oradan bir toplum mühendisliği yürütmek istiyorlar. Yasaklanan bütün konserler açısından. İnsanların bir araya gelip, birbirlerini tanıyıp dertleşmelerinden de çok korkuyorlar. Bu yasakların temelinde insanların bir araya gelmesini engellemek var” dedi.

Konserlerinin 1990’lı yıllarda 10 yıl boyunca yasak olduğunu hatırlatan Akkaya, “Ben şu an ve 1990’lı yıllar arasında bir değişiklik göremiyorum. 1990’lı yıllara tam anlamıyla dönmüş durumdayız. Fakat bunun acıklı tarafı toplumun büyük bir kesiminin bu yaşananlardan haberi yok. Toplumu manipüle edecek bilgiler servis ediliyor. Bu yüzden gerçek algısı değişmiş bir toplumdan olumlu tepkiler beklemek gerçekçi olmaz. Bununla da mücadele etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

"İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE SALDIRI"

Konser yasakları giderek artarken, AKP ve ona yakın kurum ve kuruluşların konser ve festivaller düzenlediğini dile getiren Akkaya, “Güvenlik gerekçesiyle bir konserin yasaklanması kolluğun zafiyetini gösterir aslında. Bu İçişleri Bakanlığı’nın bir zafiyeti. Güvenliği sağlamak zorundalar. Suç oluşmadan bu tarz bir yasaklama hukuk dışı. Eğer başka konserlerimde suç oluştuysa, benim şu an serbest gezmem de mantık dışı. Tamamıyla ifade özgürlüğüne karşı bir saldırı bu yasaklar” ifadelerini kullandı.

"SERT BİR DÖNEMECE GİRDİK"

Toplumun farklı kesimlerine karşı “tecrit” uygulandığını da belirten Akkaya şunları ifade etti:

“Bu yasaklamaları topyekun değerlendirmek lazım. Sadece konser yasaklama sanatçılar ile ilgili değil her alanda kendini ifade etmek isteyen; bu görünüşü ya da düşüncesi ile olsun fark etmez, herkese dönük bir saldırı. Sadece konser yasakları ile ilgili değil, toplumun üstünde birçok farklı yasak var. Bir toplum mühendisliği yürütülüyor. Sert bir dönemece girdik. Seçim atmosferine doğru giderken yapmamız gereken en temel şey, temel insan hakları kavramında, temel insan haklarına saygı duyan herkesin bir an önce yan yana gelmesi. Önce bunu yapmamız gerekir. Ben her zaman şuna inanıyorum. Bir şarkımda şunu söylemiştim; yitirme sakın cesaretini, güneşin olsun gönlünde, her şey iyi olacak. İyi olmasa bile iyi olması için mücadele eden insanlarız bizler. Cesaretimizi kaybetmeyeceğiz. Birlikte mücadele eder ve yan yana gelirsek mutlaka biz olmasak bile çocuklarımıza devredeceğimiz bir gelenek ile güzel bir dünya kuracağız.” 

Yorumlar (0)