Gemlik Zeytini Festivali 29. Kez kapılarını açtı: Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan: ‘Gemlik zeytini dünyanın bilinen en kaliteli sofralık zeytini’

Gemlik'in kurtuluş yıldönümü gerekçesiyle her yıl yapılan Gemlik Zeytini Festivali bu yıl 29. kez yapıldı. Binlerce kişinin katılımı ile başlayan festivalde, zeytin ağacının aynı zamanda barışı simgelediğine de dikkat çekilerek, "barış" çağrıları yapıldı. Festival yarın da devam edecek.

Kültür Sanat 10.09.2022, 12:31 10.09.2022, 17:17
Gemlik Zeytini Festivali 29. Kez kapılarını açtı: Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan: ‘Gemlik zeytini dünyanın bilinen en kaliteli sofralık zeytini’

Her yıl Gemlik’in kurtuluş yıldönümünde start veren uluslararası Gemlik Zeytini Festivali bu yıl da büyük bir coşku ve binlerce yurttaşın katılımı ile başladı.

Festival, Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan’ın katılımı ile oluşturulan kortejle şehirde kurtuluş yürüyüşüyle başladı. Başkan Sertaslan dünyada marka haline gelen Gemlik Zeytini’nin önemine dikkat çekerek “Gemlik zeytini dünyanın bilinen en kaliteli sofralık zeytini. Bunu bir kere herkes böyle bilsin. Fakat hızla da sayısı azalan da bir durumda. 2 milyon 369 bin zeytin ağacımız olduğunu biliyoruz” diyerek ağaçların korunması gerektiğini belirtti…

“ZEYTİN BARIŞIN SİMGESİDİR”

Belediye olarak zeytin ağaçlarını korunması için çalışmalara başladığına vurgu yapan Sertaslan, yapılan çalışmaların ilerleyen günlerde kamuoyu ile paylaşacaklarını duyurdu. Öte yandan zeytin ağacının dünyada barışı da simgelediğini hatırlatan Sertaslan “Her festivalimiz üzerine koya koya gidiyor. Herkes bilsin. Çok ciddi kalabalıklar bekliyorum. Kardeşlik türküleri söylemeye bekliyorum hepsini. Barış türküleri söylemeye bekliyorum. Barışın simgesi zeytin, gelsinler bizimle beraber olsunlar” sözleri ile yurttaşlara çağrıda bulundu.

İskelede Meydanı’nda yakılan meşale ile barışa ve aydınlığa bir kez daha mesaj verildi. Başkan Sertslan, yaktığı meşalenin ardından meydanda stant açan üreticiler ile bir araya geldi, çiftçinin dertlerini dinledi, çözüm sözü verdi.

“FESTİVAL COŞKUSU HALK OYUNLARI İLE BİRLEŞTİ”

Meşaleli açılışın ardından festival coşkusu Türkiye’nin yeşil incisi Yeşil Bursa’nın çeşitleri ilçelerinden gelen halk oyunları ekiplerinin gösterileri ile devam etti. Artvin’den Edirne’ye, Bursa yöresinden Van oyunlarına, Kafkas danslarından Roman havasına marifetlerini sergileyen ekipler festivale katılanları adeta büyüledi. Çiftçilikte önemli bir yer tutan Gemlik en güzel süslenen traktör yarışmasını da es geçmedi.

Festival coşkusu halk oyunları ile bitmedi. Muhteşem dans gösterilerinin ardından sahneyi festivale renk katan sanatçı Özgür Can Çoban devraldı. Sanatçı Çoban iki saat kaldığı sahnede katılımcılara unutulmaz anlar yaşattı.

Festivale katılan binlerce yurttaş ise uzun süren pandemi ve festival yasaklarının ardından belediye başkanı Sertaslan’a böylesi bir etkinlik için teşekkürlerini iletti. Festival alanında 7’den 70 herkes mutlu ayrıldı.

Üç gün boyunca devam edecek olan festival 10 Eylül’de önce çocuk tiyatrosu ardından Danilo Zanna’nın yemek yarışması, Akif Beki ve Yavuz Oğan’ın “Kişi Başına Düşen Zeytin” söyleşisi ve son olarak sanatçı Volkan Konak’ın sahnesi ile devam edecek.

Yorumlar (0)
26
açık