16.05.2022, 08:56

Kaftancıoğlu İl Başkanlığı görevini bırakmayacak

Siyaseten yasaklı olan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, görevi bırakmayacak… Aynı Erdoğan’ın 2002’de AKP Genel Başkanlığı görevini bırakmadığı gibi.

Yargıtay, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun 4 yıl 11 ay 20 günlük hapis cezasını onayladı, yerel mahkeme kararı Türk Ceza Yasası’nın 53. Maddesi kapsamında verdiği için Kaftancıoğlu’na siyasi yasak da getirildi.

TCK’nın 53. Maddesi’nin 4. Fıkrası uyarınca siyasi yasaklı hale geldi. Düzenleme, kişinin “Vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasi parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olmaktan yoksun bırakılmasına” hükmediyor.

Bu ne demek?

Kaftancıoğlu, siyasi partinin üyesi olabilir ancak siyasi partinin yöneticisi olamaz.

Yönetici olursa ne olur?

Türk Ceza Kanunu, 53 madde uyarınca yoksun bırakma cezasına hükmediyor ama aksi durumda ne yapılacağına ilişkin yaptırıma yer vermiyor.

Eğer Kaftancıoğlu, il başkanlığı görevine devam ederse, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Sicil Bürosu, bu durumda Anayasa Mahkemesi’ne partinin uyarılması için başvuruyor.

Yüksek Mahkeme de siyasi partiye “ihtar”da bulunuyor.

Daha önce siyasi partilerin, Anayasa Mahkemesi’nin ihtarlarına uymamaları olası kapatma davalarının konusu olabiliyordu. Ancak AKP döneminde yapılan bir değişiklikle, bu yaptırım kaldırıldı.

Yerine başka bir düzenleme yapılmadığı için, yasada bu kapsamda boşluk kaldı.

Düzenleme kaldırıldığından, Anayasa Mahkemesi bu konuda CHP’ye ihtarda bulunur ve CHP, ihtarın gereğini yerine getirmezse CHP’ye bir yaptırım olmayacak.

Dolayısıyla CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, bugün itibariyle siyasi yasağına rağmen görevine devam edebilir, bunun da bir yaptırımı olmaz.

ERDOĞAN SİYASİ YASAĞIYLA AKP GENEL BAŞKANI OLARAK SEÇİME GİRMİŞTİ

AKP’nin 3 Kasım 2002’deki ilk seçimini hatırlayalım… Erdoğan, Türk Ceza Yasası’nın 312. Maddesinden mahkum olduğu için Anayasa Mahkemesi hakkında “milletvekili seçilme yeterliliğine sahip olmadığı” kararını vermişti.

Erdoğan, Yüksek Mahkeme kararıyla yasaklıydı, milletvekili seçim listelerinde yer alamadı ama ismi seçim pusulasında “AKP Genel Başkanı” olarak yer aldı. Yüksek Seçim Kurulu da o pusulaya sesini çıkarmadı.

Seçimlerden sonra Meclis’te yapılan değişiklikle, Erdoğan’ın seçimlere girmesinin önü açıldı, Siirt’te yenilenen seçimlerle milletvekili olabildi.

CHP NE YAPACAK?

CHP’de Canan Kaftancıoğlu’nun İstanbul İl Başkanlığı görevine devam edip etmeyeceğine yönelik tartışma sürüyor.

Parti’nin önünde iki yol var.

Birincisi, bu kararın İstanbul seçimlerinin rövanşı olarak alındığı ve bu rövanş hamlesine, Kaftancıoğlu’nun İl Başkanlığı görevine devam ederek yanıt verilmesi yönünde. Kaftancıoğlu’nun ismi resmi olarak kalacak, görevine devam edecek, bununla ilgili de hiçbir yaptırım olmayacak.

İkincisi ise Kaftancıoğlu’nun İstanbul İl Başkanlığı görevinden resmi olarak istifa etmesi ama pratikte, eylemsellikte İl Başkanlığı görevini devam ettirmesi. Kağıt üzerinde bir başka biri İstanbul İl Başkanlığı’na atanacak, tüm açıklama ve eylemleri ise Kaftancıoğlu yapacak.

Bugün CHP’de önce MYK ardından Parti Meclisi toplantısı yapılacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, her iki toplantının ardından Kaftancıoğlu’na ilişkin izleyecekleri yol haritasına karar verecek.

Genel Merkez’de ibre Kaftancıoğlu’nun resmen görevine devam etmesi yönünde…

Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu