Türkiye Dünya Feminist Kadın Hareketi İran’daki kız kardeşleriyle dayanışıyor!

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, İran’da başlayan kadınların mücadelesini desteklediklerini açıkladı. Güllü, "Türkiye Dünya Feminist Kadın Hareketi İran’daki kız kardeşleriyle dayanışıyor! Mücadele kazandırır. Yaşasın eşitlik ve özgürlük!” dedi.

Kadın 01.10.2022, 13:23
Türkiye Dünya Feminist Kadın Hareketi İran’daki kız kardeşleriyle dayanışıyor!

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, İran’da başlayan kadınların mücadelesini desteklediklerini açıklayarak, “Türkiye Dünya Feminist Kadın Hareketi İran’daki kız kardeşleriyle dayanışıyor!” dedi.

Yazılı bir açıklama yapan Güllü, İran İslam Cumhuriyeti’nde Mahsa Amini’nin Devrim Muhafızları tarafından katledilmesiyle 16 Eylül 2022’de kıvılcımlanan direnişin, siyasal islamcı bağnaz yönetimin ülke çapına yayılan eylemlerde onlarca insanı öldürdüğü kanlı ve intikamcı bir boyuta evrildiğine dikkat çekti. “Kadının bedeninde, varoluşunun her evresinde söz sahibi olmak isteyen ve devlet kademelerinin her noktasına nüfuz etmiş eril ve bağnaz zihniyet, direnen her kadının ve mücadelede yer alan her kişinin varoluşuna ve yaşam hakkına karşı olan en ciddi saldırgandır” diyen Güllü, İran’da “kadın, yaşam, özgürlük” ruhuyla 2017 yılından “Beyaz Çarşamba” protestosuyla hatırlanan ve bugünkü mücadelelerinde saçlarını keserek, canları pahasına sokaklara çıkıp “sokaklar bizim” diye dayanışan kadınların, uluslararası feminist kadın hareketine ilham, gurur ve umut olduklarını da dile getirdi.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu olarak ilk günden beri, İran’da direnen kız kardeşlerinin yanında olduklarını belirten Güllü, bundan sonra da onların sesini duyurmaya, onlarla dayanışmaya devam edip, özgürlük ve eşitlik mücadelesinin peşinde inançla yürümekten vazgeçmeyeceklerini ifade etti.

Güllü açıklamasında şunları dile getirdi: “Giderek otoriter ve hak ihlalci siyasetin uluslararası arenada devinim kazandığı bir iklimde yaşamaktayız. İtalya’daki seçilen ilk k a d ı n başbakanın kadın kimliğindeki eril zihniyeti örneğinden sonra bizlere tekrar kendini hatırlatan gündem, mücadelemizde gericiliğe karşı dayanışmamızın kuvvetlendirilmesi olmalıdır.

Bu bağlamda uluslararası camia ve insan hakları izleme mekanizmaları İran İslam Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletler Kadının Statüsü Komitesi’nde bulunmasına şiddetle karşı çıkmalı ve komisyondan ayrılması için birlik oluşturmalıdır. Zira İran’ın bu komisyonda bulunması başta İranlı kadınlar olmak üzere tüm kadınlara hakarettir.”

Güllü sözlerini “Mücadele kazandırır. Yaşasın eşitlik ve özgürlük!” diye bitirdi.

Yorumlar (0)