Sarıhan, ‘Kadını kuluçka malzemesi olarak eve hapsedemezsiniz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, partilerine transfer olan İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi'ye 'çok çocuk yapmaları" tavsiyesi tepki aldı. 29 Ekim Kadınları Derneği Genel Başkanı Şenal Sarıhan, bu anlayışın kadınları eve hapseden anlayış olduğunu ve kabul etmeyeceklerini ifade etti.

Kadın 20.10.2022, 17:16 20.10.2022, 18:46
Sarıhan, ‘Kadını kuluçka malzemesi olarak eve hapsedemezsiniz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, partisine transfer olan İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi’ye rozet takma töreni sırasında, “çocuk yapma” konusundaki sözlerine tepki gösteren 29 Ekim Kadınları Derneği Genel Başkanı Şenal Sarıhan, kadınların kuluçka malzemesi olmadığını hatırlattı.

Sarıhan yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Cumhurbaşkanı, partisine katılan Celebi'ye çok çocuk yapması konusunda çağrıda bulunarak, kadının görevinin ‘çocuk doğurmak’ olduğu anlayışını bir kez daha sergilemiş oldu. Böylece İstanbul Sözleşmesi'nden çekilirken gerekçe gösterdiği, ‘aileyi güçlendirmek’ savından ne anladığı da ortaya çıkıyor:

Kadını bir kuluçka malzemesi olarak eve hapsederek,toplumsal yaşamın dışına atmak. Ev hapsine mahkum etmek. Bireylerin özel yaşamlarına da müdahale niteliği taşıyan bu zihniyet, kadınların hak mücadelesi ile çoktan aşılmıştır. Geri olanın, çağ ve insanlık dışı olanın kabulü imkansızdır.

Kadınlar olarak sosyal yaşamın eşit bireyleri olma kararlılığımızı ve kendi bedenlerimiz üzerindeki söz hakkımızı korumaya ve savunmaya devam edeceğiz.”

Yorumlar (0)
GazetelerTümü