Okullarda 1 öğün ücretsiz sağlıklı yemek için Meclise çağrı: Çocukların beslenmesinden daha acil bir gündem yok

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği’nin mayıs ayında başlattığı, eylül ayında Ekmek ve Gül’ün çağrısıyla pek çok kadın derneğinin, veli derneğinin, sendikaların, mahalle inisiyatiflerinin, çocuk hak örgütünün katılımıyla farklı illere yayılan “Okullarda 1 Öğün Ücretsiz Yemek” kampanyası için Meclis'e çağrı yapıldı: "Çocukların beslenmesinden daha acil bir gündem yok."

Kadın 01.10.2022, 11:14
Okullarda 1 öğün ücretsiz sağlıklı yemek için Meclise çağrı: Çocukların beslenmesinden daha acil bir gündem yok

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği’nin mayıs ayında başlattığı, eylül ayında Ekmek ve Gül’ün çağrısıyla pek çok kadın derneğinin, veli derneğinin, sendikaların, mahalle inisiyatiflerinin, çocuk hak örgütünün katılımıyla farklı illere yayılan “Okullarda 1 Öğün Ücretsiz Yemek” kampanyası için 1 Ekim’de açılacak Meclise çağrı yapıldı. Evrensel Gazetesi'nin haberi şöyle:

Ekmek ve Gül, Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği, Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği, Gülsuyu Gülensu Kadın Dayanışma Evi, Bornova Kadın Dayanışma Derneği, Buca Evka 1 Kadın Kültür ve Dayanışma Evi, Dersim Yenigün Kadın Dayanışma Derneği, Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği, İzmir Tüm Öğrenci Velileri Derneği, Eskişehir Tüm Öğrenci Velileri Derneği’nin ortak imzasıyla yapılan açıklamada, bu talebin gereğinin yerine getirilmesi için milletvekillerinin verdiği kanun teklifleri hatırlatıldı.

“Meclisin önünde çocukların okullarda bir öğün ücretsiz, sağlıklı yemeğe erişiminden daha acil bir görev yok! Bu kanun tekliflerinin acilen gündeme alınmasını talep ediyoruz” diyen kampanya yürütücüleri, tüm milletvekillerine de çağrıda bulundu.

“KAYNAK VAR, HAREKETE GEÇİN!”

Ağustos ayında açlık sınırının 6.889,76 TL ve yoksulluk sınırının 22.422.20 TL’ye ulaştığı, asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığı hatırlatılan açıklamada, ailelerin çocuklarına yeterli, sağlıklı hatta asgari beslenme olanaklarını sağlayamadığı vurgulandı. 

Her 4 çocuktan 1’inin okula aç gittiği ülkede, ağırlaşan yaşam koşullarının bu tabloyu daha da can yakıcı hale getirdiği ifade edildi.

“Çocukların, ailelerinin ekonomik şartları ne olursa olsun sağlıklı beslenmesi ve eşit, nitelikli eğitim alması devletin yükümlülüğündedir. Kaynakların doğru kullanılması durumunda okullarda her çocuğa bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek sunmak devletin sağlayabileceği en temel haklardan biri” denilen açıklamada, 1 Ekim’de açılacak olan meclisin 17 Ekim’e kadar bütçe görüşmeleri yapacağı, bütçede bu hak için pay ayrılması gerektiği ifade edildi. 

Sadece 1 ayda on binlerce imzanın toplandığını, bu talebin toplumun geniş kesimlerince sahiplenildiğini söyleyen kampanya yürütücüleri, “Gözümüz Meclisin üstünde” dedi.

“KANUN TEKLİFLERİNİ GÜNDEME ALIN”

TİP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, HDP Grup Başkan Vekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç, kampanya üzerine “okullarda ücretsiz ve sağlıklı yemek” sağlanması için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifleri sundu. CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya’nın nisan ayında devlet ilköğretim okullarında ücretsiz yemek verilmesi için hazırladığı kanun teklifi de halen görüşülmeyi bekliyor.

Tüm milletvekillerine çağrı yapılan açıklamada, vekillerden, Meclis kürsüsünde “okullarda bir öğün ücretsiz yemek” talebini dile getirmeleri, bu çalışmayı yürüten kadın derneklerine, hak örgütlerine, sivil toplum kuruluşlarına, sendikalara Meclis kürsüsünü açmaları, kanun tekliflerinin Mecliste gündeme alınması ve bir an önce yasalaşması için çaba göstermeleri talep ediliyor.

Yorumlar (0)