Kiğılı'nın cinsiyetçi uyarısına kadın tepkisi: Kiğılı işvereni özür diledi

Kadın 15.06.2022, 21:43 15.06.2022, 22:06
Kiğılı'nın cinsiyetçi uyarısına kadın tepkisi: Kiğılı işvereni özür diledi

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) Kiğılı'dan çalışanlarına yapılan cinsiyetçi uyarıya tepki gösterdi. Kiğılı İnsan Kaynakları tarafından, çalışanlarına yapılan uyarıdaki "cinyisetçi yaklaşım"a tepki gösteren TKDF,  Kiğılı işvereninin toplumsal cinsiyet eğitimi almasını önerdi. 

Kiğılı'nın “mavi yakalı çalışanlarına” yönelik cinsiyetçi duyurusunu alıntı yapan TKDF, @KigiliGiyimAS etiketi ile Twitter hesabından tepki “@KigiliGiyimAS yöneticilerine mavi yakalı çalışanlarına potansiyel tecavüzcü muamelesinden ve kadın çalışanların temel hak ve özgürlüklerine müdahaleden vazgeçmeleri için acilen toplumsal cinsiyet eşitliği ve temel hukuk konularında eğitim almalarını öneririz” paylaşımı yaptı.

KİĞILI DUYURUSUNDA NE DENİLDİ

Kiğılı duyurusunda; şunları ifade etmişti:

“Değerli Çalışma Arkadaşlarımız,

Artan hava sıcaklıklarıyla birlikte kılık-kıyafet prosedürünü tekrardan hatırlatmak istedik.

Aksesuar, saç bakımı, dekolte, etek boyu ile ilgili kurallar, kılık-kıyafet prosedürümüzde açıkça belirtilmiştir.

Mavi yaka çalışma arkadaşlarımız ile birlikte çalıştığımız için özellikle dekolte, etek boyları konusunda aşırıya kaçılmaması ve bazen dikkat çekmeyecek şekilde giyinilmesi gerektiğini bilgilerinize sunarız.”

Sosyal medyadan artan tepkiler üzerine ise Kiğılı yönetimi özür açıklaması yaptı. Kiğılı CEO'su Sena Suerdem imzalı açıklamada "Olaydan haberdar olur olmaz haddini aşan bu ifadelerden ötürü, öncelikle tüm çalışanlarımızdan özür diledik. Bir kez daha Kiğılı ailesinin tüm çalışanlarından, müşterilerimizden ve iş ortaklarımızdan özür dileriz. Bu metnin kesinlikle Kiğılı ve üzerine kurulu değerleri yansıtmadığının bir kere daha altını çizmek isteriz" denildi. 

Açıklama şöyle:

"Kıyafet Yönetmeliği Hakkında" başlıklı bilgilendirme içeriğimizin çeşitli sosyal medya platformlarındaki paylaşımına ilişkin bir açıklama yapma gereği duyuyoruz.

Türkiye'nin en köklü erkek giyim markası Kiğılı olarak, kurulduğumuz ilk günden bugüne tüm çalışanlarımız ile el ele işimizi en iyi şekilde yapmaya gayret ediyoruz. Eşitlik, adalet, hakkaniyet ve aile olma üzerine kurulu kurum kültürümüzün bizi her zaman geleceğe taşıyacağına olan inancımız ile iş süreçlerimizi yönetiyoruz.

Bununla birlikte, her şirkette olduğu gibi şirketimizde de uygulanan kılık kıyafet prosedürünün mevsim değişikliği ile birlikte tekrar hatırlatıldığı iç iletişim duyurumuzun, maalesef kurum kültürümüzle bağdaşmayan ifadeler içerdiğini gördük. Olaydan haberdar olur olmaz haddini aşan bu ifadelerden ötürü, öncelikle tüm çalışanlarımızdan özür diledik. Bu vesile ile bir kez daha Kiğılı ailesinin tüm çalışanlarından, müşterilerimizden ve iş ortaklarımızdan özür dileriz. Bu metnin kesinlikle Kiğılı ve üzerine kurulu değerleri yansıtmadığının bir kere daha altını çizmek isteriz.

Çıktığımız yolda yaptığımız sayısız proje ve uğraşlarımızın bir hata ile geri plana düşmesini asla istemeyiz. Hem kendi içimizde hem etki ettiğimiz her noktada bunun için çalışmaya devam edeceğimizi, böyle bir olayın bir daha yaşanmaması için her türlü önlemi ivedilikle aldığımızı bilmenizi isteriz.

Kiğılı Ailesi olarak böyle bir konu ile gündemde olmaktan büyük üzüntü duyduğumuzu belirtir, tüm kamuoyundan tekrar özür dileriz."

Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu