Kadınlardan Ayşe Acar Başaran’a destek: 'Yanındayız, erkek devlet şiddetine karşı susmuyoruz!'

Kadınlar Birlikte Güçlü imzasıyla açıklama yapar kadınlar, polis amiri tarafından tehdit edilen HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran'a destek açıklaması yaptı. Kadınlar, "Erkek devlet şiddetine karşı susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz!" dedi. 

Kadın 05.05.2022, 18:04 05.05.2022, 18:19
Kadınlardan Ayşe Acar Başaran’a destek: 'Yanındayız, erkek devlet şiddetine karşı susmuyoruz!'

Kadınlar, Kadınlar Birlikte Güçlü imzasıyla açıklama yaparak, polis amiri tarafından tehdit edilen HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran'a destek verdi. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan kadınlar, "Ayşe Acar Başaran’ın Yanındayız. Bugün kendisine yönelen polis tehdidinin hukuken takipçisi olacağımızı söylüyor,  hatırlatıyoruz: Erkek devlet şiddetine karşı susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz!" dedi. 

Kadınlar Birlikte Güçlü imzasıyla yapılan destek açıklaması şöyle: 

"Erkek devlet saldırganlığının son adımı; HDP Genel Merkezi önünde bizzat polis eliyle gerçekleştirilen yeni bir provokasyona engel olmaya çalışan HDP Milletvekili ve Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran’ın polis tarafından tehdit edilmesi oldu. AKP-MHP iktidarının polisi, özgürlük mücadelesi veren kadınlara yönelik şiddetini artırmaya devam ediyor. Son olarak 8 Mart’ta sokaklara dökülen kadınlara saldıran, 1 Mayıs’ta Taksim’de kol kıran, İzmir’de transların yaşadığı sokağı basıp biber gazı ve cop kullanan polis her daim HDP’lilere ve Kürt kadın hareketinden arkadaşlarımıza saldırmakta ve tehdit savurmakta beis görmüyor. Ayşe Acar Başaran toplantı arkadaşımız, eylem arkadaşımız, barikatları aşarken mücadele arkadaşımız ve yükselttiğimiz kadın kurtuluş mücadelesinin TBMM’deki seslerinden biri. İstanbul Sözleşmesi’ne ve nafaka hakkımıza sahip çıktığımız eylemlerde, 8 Mart kadın buluşmalarında, feminist gece yürüyüşlerinde, 25 Kasımlarda her daim Ayşe Acar Başaran ile birlikte direndik.

Ayşe’ye sen kimsin diye soran polise cevabı biz verelim; evdeki erkek şiddetine ve ölüm tehditlerine aldırmadan boşanmakta direnenleriz, geceleri sokakları meydanları terk etmeyenleriz, maruz kaldığımız cinsel şiddete sessiz kalmayıp ifşa edenleriz, jin jiyan azadi- yaşasın kadın dayanışması diyenleriz. Ve biz polise sen kimsin diye sormuyoruz biliyoruz polisi; gözaltındaki taciz ve tecavüzlerden, ev baskınlarından, katilleri değil sokaklarda direnen kadınları engellemesinden, bir başka açık devlet provokasyonuyla öldürülen Deniz Poyraz’ın katilini sarılarak korumasından.

Ve bugün Ayşe Acar Başaran’a yönelen polis tehdidinin hukuken takipçisi olacağımızı söylüyor, hatırlatıyoruz: Erkek devlet şiddetine karşı susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz!"

Yorumlar (0)
26
açık