‘Kadına yönelik şiddetin başını medya çekiyor’

Gazeteci Sibel Hürtaş, “Kadına yönelik şiddetin başını medya çekiyor. Medya fail adına bahaneler üretiyor. Devlet kadına yönelik şiddete hoşgörü gösteriyor. Katilerin sırtı sıvazlandığı için şiddet artıyor” dedi.

Kadın 22.11.2022, 11:12
‘Kadına yönelik şiddetin başını medya çekiyor’

Leyla ÖZKAYNAK

EXPO 2021 Hatay’ın Antakya alanındaki Kültür Sanat Sokağı’nda kitapseverlere kapılarını açan fuar, farklı konularda panellere ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Fuarın dördüncü gününe gazeteci yazar Sibel Hürtaş konuk oldu. Kadının Her Hali adlı panelde konuşan Hürtaş, kadına yönelik erkek şiddetini tüm yönleriyle anlattı.

Kadına yönelik şiddete devletin hoşgörü gösterdiğini söyleyen Hürtaş, “İktidarın aldığı kararlar doğrudan ya da dolaylı olarak hayatlarımızı etkiliyor. İstanbul Sözleşmesi’nin iptaliyle Türkiye’de kadın cinayetleri ve erkek şiddeti arttı. Her gün en az bir tane kadın erkekler tarafından öldürülüyor. Kadınlar şiddet karşısında haklarını savunuyor ama adalet mekanizması kadının lehine işlemiyor” diye konuştu.

‘Kadınlar ekonomik ve siyasi krizin hedefinde’

Hürtaş, kadına yönelik şiddetin sadece devlet politikalarıyla alakalı olmadığını belirterek, “Ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıyayız. Kriz ortamlarında iş dünyasında en başta kadınlar gözden çıkarılıyor. Pandemide de yine ilk olarak kadınlar işsiz kaldı. Bir savaş ortamında en başta kadınlar ve çocuklar zarar görüyor. Boşanmak isteyen kadınlar para kazanamadığı için boşanamıyor. Ev içi şiddete uğrayan yalnızca kadın değil, evdeki çocuklar da bu şiddete maruz kalıyor. Bütün bunların ortaya çıkardığı bir şiddet ortamı var. Kadınlar her gün erkekler tarafından öldürülüyor. Ekonomik ve siyasi krizlerin hedefinde olan kadınlar erkek şiddetiyle boğuşmak zorunda kalıyor” diye konuştu.

‘Katillerin sırtı sıvazlandığı için şiddet artıyor’

“Kadın cinayeti yoktur, cinayet cinayettir” görüşünde olanlara seslenen Hürtaş, “Maalesef kadınlar kendi hayatları hakkında karar almak istedikleri her gün öldürülüyor. Kadın cinayetlerinin hepsi birbirine benzeyen cinayetler. Kadınlar evde yemek yapmadıklarında, kazandıkları parayı vermediklerinde ya da boşanmak istedikleri için öldürülüyor. Çember o kadar büyük ki yaş, eğitim, yer fark etmiyor. Şiddet çemberinin bu kadar büyük olmasının nedeni katillerin sırtının sıvazlanması. Kadınlar bir tek evli oldukları erkekler tarafından şiddet görmüyor, yakın çevresinden ve hiç tanımadığı erkeklerden de şiddet görüyor” dedi.

Hürtaş kaleme aldığı Canına Tak Eden Kadınlar adlı kitabında bahsettiği cezaevindeki özsavunma gerçekleştiren kadınlarla görüşmelerini şu sözlerle anlattı:

“Birlikte oldukları erkekleri öldüren kadınlarla cezaevlerini gezerek konuştum. Bu kadınların ortak noktaları evli ya da birlikte oldukları erkekler tarafından sistematik şiddete maruz kalıyor olmalarıydı. Kadınların bir şekilde şiddet uygulamaya zorlandıklarını gördüm. 30 kadınla görüştüm hepsi polise başvurmuş ama hiçbiri polisten yardım alamamış. Kadınlar şiddete maruz kaldıklarında her kapıyı çalıyorlar ama maalesef devlet şiddetten koruma mekanizmalarını işletmiyor.”

‘Kadınlar en çok cinsel şiddete maruz kalıyor’

“Kadınlar Türkiye’de en fazla cinsel şiddete maruz kalıyor. Görüştüğüm kadınların çoğu kocaları tarafından para karşılığı seks yapmaya zorlandıklarını söyledi. Kadınlara işledikleri cinayetten pişman olup olmadıklarını sordum, aralarında pişman olan yoktu. Şiddetten kurtulacak çareleri kalmadığı için cinayete sürüklendiklerini söyleyen kadınlar “Ya o beni öldürecekti ya ben onu” diyorlardı. Yapılan araştırmalara baktığımızda kadınlar cinayet işlerken planlayarak yapmıyor ama erkekler cinayeti tasarlayarak kadınları öldürüyor. Kadınları öldüren erkeklerin sırtı sıvazlanırken eşlerini öldüren kadınların hepsi müebbet hapis cezasına çarptırılıyor.”

‘Kadına yönelik şiddetin başını medya çekiyor’

Hürtaş medyanın şiddeti pornografikleştirmesini eleştirerek durumu şöyle özetledi:

“Kadına yönelik şiddetin başını medya çekiyor. Medya fail adına bahaneler üretiyor. Fail adına mazeret üreten bir dil ile servis edilen her haber kadına yönelik şiddeti de körüklüyor. Dizilerde işlenen konulara baktığımızda şiddetin palazlandırıldığını ve normalize edildiğini görüyoruz”

Yorumlar (0)