EMEP: ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz’ çığlığı bütün kadınların çığlığıdır

Kadın 23.06.2022, 10:52
EMEP: ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz’ çığlığı bütün kadınların çığlığıdır

İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin Danıştay’da itiraz görüşmeleri sürerken, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyecekleri” açıklaması yaptı.

“İstanbul Sözleşmesinden tek adamın hukuk tanımaz kararı ile imza çekilmesinden bu yana kadınlar hiç susmadı” diyen Gürkan, “İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz” çığlığının, ülkedeki tüm kadınların ortak çığlığı olduğunun altını çizdi.

Eylemlerin, imza kampanyalarının, broşür, bildiri, basın acıkmamaları ve sosyal medya kampanyalarının aralıksız sürdüğüne de işaret eden Gürkan şunları ifade etti:

“Bu mücadelenin bir parçası da Danıştay'a hukuksuz kararın iptali için açılan davalar oldu. Duruşmaların başladığı 28 Nisan gününden bu yana üç grup duruşma yapıldı. 23 Haziran 2022 tarihinde adli tatilden önceki son duruşma gerçekleşecek. Adli tatilden önce kararın açıklanması da bekleniyor.

Danıştay 10. Dairesi tarafından görülen davalar, Türkiye tarihinin en tarihi duruşmalarından biri haline gelirken, kadınların İstanbul Sözleşmesi konusunda ısrarını tüm ülke hatta dünya izliyor. Kadın dernekleri, barolar, emek ve meslek örgütleri, siyasi partiler, platformlar her bir duruşmada bıkmadan usanmadan İstanbul Sözleşmesini, Sözleşmeden imza çekme kararının hukuksuzluğunu tane tane büyük bir azim ve inançla anlatıyor.

Duruşmalar sırasında bir kez daha gördük ki Türkiye kadın hareketi haklarından ve hayatlarından vazgeçmeme iradesini büyük bir örgütlülükle göstermeye devam ediyor.

  • Bu ülke kadınların göz göre göre öldürüldüğü, adalet mekanizmasının çarklarının katiller lehine işlediği bir ülke.
  • Çocukların şiddetin türlü çeşidi tehlikesi altında olduğu bir ülke.
  • LGBTİ’lerin neredeyse nefes almasına bile izin verilmediği bir ülke.
  • Kadına yönelik şiddetin hayatın her alanında dolu dizgin sürdüğü bir ülke.
  • Dahası Pınar Gültekin'e ilişkin kararda gördüğümüz üzere yargının erkekleri aklamaya çalıştığı, haksız tahrik indirimlerinin fütursuzca uygulandığı, kadınlar için adaletin olmadığı bir ülke.

Danıştay’dan çıkacak karar her ne olursa olsun, kadınların hakları ve hayatları için verdiği mücadele bu ülkede eşitlik, özgürlük, demokrasi ve insanca yaşam için verilen mücadelenin köşe taşlarından biri olarak tarihe yazılacaktır. Danıştay 10. Dairesi üyesi hakimlerin bu tarihi sorumluluğu taşıdığını bir kez daha hatırlatıyor, kadınların “Biz bitti demeden bitmez” diyerek İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkan iradelerinin bu hukuksuz, gayrimeşru tek adam kararı karşısında tanınmasının hukukun, adaletin gereği olduğunu tekrar hatırlatıyor ve İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılma kararının iptalini talep ediyoruz.”

Gürkan açıklamada herkesi, “haklarından, hayatlarından ve İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyen kadınların bu haklı mücadelesine destek olmaya, mücadeleyi büyütmeye” çağırdı.

Yorumlar (0)
22
kapalı