Adli tıp 'Cinsel istismar var' dedi, mahkeme beraat kararı verdi

İstanbul'da 16 yaşındaki bir kız çocuğu, aralarında babası ve amcasının da bulunduğu 23 kişinin cinsel istismarına uğradı. Kız çocuğunun şikayeti üzerine, “çocuğa cinsel istismar” suçundan dava açılan, 8 çocuk hakkında, Adli Tıp’ın “cinsel istismar var” raporuna rağmen mahkeme beraat kararı verdi. Kız çocuğunun avukatı Ayşe Özcan kararı üst mahkemeye taşıyacaklarını söylerken, “cinsel istismar” iddiasıyla yargılanan öğretmenlerin görevlerinin başında oldukları öğrenildi. 15 kişinin ise dava süreci devam ediyor.

Kadın 11.06.2022, 10:10 11.06.2022, 10:18
Adli tıp 'Cinsel istismar var' dedi, mahkeme beraat kararı verdi

Kübra KÖKLÜ

İstanbul’da yaşayan 16 yaşındaki bir kız çocuğu, 8 Aralık 2020 tarihinde emniyete giderek, yıllardır babası, ağabeyi ve öğretmenlerinin de aralarında bulunduğu 23 kişinin cinsel istismarına uğradığını belirterek, şikayetçi oldu. İddialar doğrultusunda 23 kişi emniyete giderek ifade verdi. Çocuk Şube’de ifade veren mağdurun kuzeni İ. S. ve kuzeninin arkadaşları F.R., F.A., A.Y., A.Ç., B.A., A.Y., ve M.K’nin iddiaları kabul etmedikleri öğrenildi. Suça sürüklenen 8 çocuğun ardından emniyette ifade veren Orhan Veli Ortaokulunda çalışan Okul Müdürü E.A., Görsel Sanatsal Öğretmeni H.D., ve İnkılap Tarihi Öğretmeni T.S., amca A. S., baba T. S., ve babanın arkadaşı olan 7 kişi de iddiaları kabul etmedi. İfade sonrası 23 kişiden sadece mağdurun amcası A.S., babası T. S., ve babanın arkadaşı olan 7 kişi tutuklandı. 9 şüpheli 25 gün tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı. Olayın duyulmasının ardından mağdur kız çocuğunun okul hayatı bitti, öğretmenler ise ifade sonrası görevlerine devam etti.  

‘KORKTUĞUM İÇİN BUGÜNE KADAR SUSTUM’ 

Cinsel istismar olayına ilişkin İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında savcılık tarafından şüpheli okul müdürü E.A., öğretmenler T.S. ve H.D., mağdurun amcası A. S., babası T. S., mağdurun kuzeni İ. S. ve kuzeninin arkadaşları F.R., F.A., A.Y., A.Ç., B.A., A.Y., ve M.K’nin hakkında “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, ‘’cebir ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’’ ve ‘’çocukları fuhuşa teşvik etmek veya aracılık ettirmek’’ suçlamasıyla iddianame hazırladı. 23 kişi hakkında “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” ve “nitelikli cinsel istismar” suçlarından dava açıldı. İddianame İstanbul Anadolu Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Ancak 18 yaşın altında olan, 8 suça sürüklenen çocuk ile 15 şüphelinin dosyası farklı mahkemelerde görüldü. İddianamede yer alan mağdur çocuğun ifadesinde şunlar yer aldı: “İlk cinsel istismara 8’inci sınıfa giderken maruz kaldım. Okul müdürü E.A., öğretmenlerim T.S. ve H.D., amcam A. S., babam T. S., kuzenim İ. S. ve kuzenimin arkadaşları F.R., F.A., A.Y., A.Ç., B.A., A.Y., ve M.K., tarafından defalarca cinsel istismara uğradım. Babam beni para karşılığı fuhuşa zorladı. ‘Bizim istediklerimizi yapmazsan, adını çıkarırız, rezil ederiz’ demeleri üzerine sustum, korktum. Bana yaptıklarını videoya çektiler. Sonra da bu videoları sosyal medyada paylaşmakla tehdit ettiler. Korktuğum için bugüne kadar sustum.” Psikolojik destek almaya başlayan kız çocuğu, ablası M.B’nin yanına taşındı. 

ADLİ TIP 'İSTİSMAR VAR' DEDİ

Dava sürecinde mahkeme, Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'ndan rapor istedi. Oy birliği ile karar verilen Adli Tıp raporunda, genç kızın beyanlarının doğru olduğu, olay nedeniyle ruh sağlığının bozulduğu tespitleri yer aldı. Ayrıca bilirkişi tarafından hazırlanan raporda suça sürüklenen çocuk şüpheli F.A’nın telefonunda yapılan incelemede, “Çocukları fuhuşa teşvik etmek veya yaptırmak, aracılık ettirmek suçu ile ilgili olabileceği değerlendirilen; WhatsApp sohbeti, Instagram sohbeti ve video verileri rapora eklenmiştir” denildi. 

‘ŞÜPHELİLER DELİLLERİ KARARTTI’

Davanın 2 Haziran günü yapılan karar duruşmasında mahkeme, tutuksuz yargılanan şüpheli 8 çocuğun beraatine karar verdi. Olaya ilişkin tutuksuz yargılanan 23 kişiden sadece 8 kişi beraat etti.  Mağdurun babası, amcası, okul müdürü, öğretmenlerinin de aralarında bulunduğu 15 kişinin ise dava süreci devam ediyor.  

‘BİR KIZ ÇOCUĞU NİYE BU KADAR KİŞİYE İFTİRA ATSIN?’ 

Mağdurun avukatı Ayşe Özcan, kararı istinafa taşıyacağını duyurdu. “Dosya ayrıntılı bir şekilde incelenmedi” diyen Özcan; “Şüpheli çocukların mesajlarını incelediğimizde gördük ki, aralarında konuşurken örtülü bir şekilde suçu işlediklerini kabul ediyorlar. Bu yazışmalar ve adli tıp raporuna rağmen beraat kararını beklemiyorduk. Şüphelilerin mesajlarında, ‘Bizi öğrenmişler, susturmamız lazım, ortaya çıkarsa birimizin üstüne atalım’ şeklinde konuşmalar var. Bunlar suçun işlendiğini gösteren delillerdir” dedi. “Bir kız çocuğu niye bu kadar kişiye iftira atsın?” diye soran ve bunun bir mantığının olmadığını belirten Avukat Özcan, “Mahkemenin mütalaanın da dışında karar verdiğini, verilen kararın hukuka aykırı olduğunu” söyledi. “Şikayetin hemen ardından şüphelilerin evlerinin aranmadığını, bu yüzden de şüphelilerin rahatlıkla delilleri kararttıklarını” belirten Ayşe Özcan şu değerlendirmeyi yaptı: 

“Artık ülkede suçluya ödül, mağdura da ceza verilen bir düzen var. Bu kararla birlikte birçok çocuk emsal gösterilerek mağdur edilecek. Suçlunun adeta ödüllendirilmesi vicdanen de hukuken de kabul edilemez. Adalet mücadelemize devam edeceğiz.” 

Yorumlar (0)
25
açık