22 yaşında hayatından oldu, intihar denildi! Avukat isyan etti: 'Deliller karartıldı!'

Hilal Adıyaman’ın (22) 6 Şubat tarihinde evinde eşi Musa Adıyaman’ın ruhsatsız silahıyla intihar ettiği iddia edildi. Adıyaman’ın intihar etmediğine ilişkin toplanan tüm delillere rağmen savcılık eşi Musa Adıyaman’ın 'cebir veya tehdit kullanmak suretiyle intihara mecbur etmek' suçundan ceza almasını istedi. Hilal’in intihar etmediğini, öldürüldüğünü iddia eden Avukatı Nurullah Karataş, “Delillerin yok edilmesi nedeniyle de bu olaya intihar deniliyor. Ancak Musa Adıyaman Hilal’i öldürdü” dedi. Hilal Adıyaman'ın annesi Gülbahar Yıldırım ise ''Olay günü Musa beni aradı, ‘Kızın kendini yatak odasında öldürdü’ diyerek benimle alay etti. Musa’yı, Allah’ın adaletine havale ettim” dedi.

Kadın 30.07.2022, 09:30 30.07.2022, 00:39
22 yaşında hayatından oldu, intihar denildi! Avukat isyan etti: 'Deliller karartıldı!'

Kübra KÖKLÜ

Kadına yönelik şiddet bir türlü bitmek bilmiyor. Her yeni bir güne bir kadın cinayeti ile uyanıyoruz. Hilal Adıyaman’ın 6 Şubat 2022 tarihinde eşi Musa Adıyaman’ın ruhsatsız silahıyla intihar ettiği iddia edildi. Hilal Adıyaman (22), Muş’ta ailesi ile birlikte yaşarken daha 16 yaşındayken berberlik yapan Musa Adıyaman ile evlendirildi. Muş’tan İstanbul’un Esenyurt ilçesine taşınan Hilal Adıyaman, evliliğinin ilk gününden itibaren madde bağımlısı olduğu iddia edilen eşi Musa Adıyaman tarafından şiddete maruz kaldı. Boşanma kararı alan Hilal, ailesinin yanına geri döndü. Daha sonrasında Musa Adıyaman, eşi Hilal Adıyaman’ın eve geri dönmesi için ailesini öldürmekle tehdit etti. Bu tehditler doğrultusunda Hilal Adıyaman eşi Musa Adıyaman’a geri dönmek zorunda kaldı. 5 Şubat günü ailesi ile doğum gününü kutlayan Hilal, iddiaya göre doğum gününden bir gün sonra eşinin ruhsatsız silahıyla intihar etti. Musa Adıyaman’ın, “uyuşturucu madde satın alma” suçundan, suç kaydının olduğu öğrenildi.

HİLAL DOĞUM GÜNÜNDEN BİR GÜN SONRA ŞÜPHELİ BİR ŞEKİLDE ÖLDÜ

Edinilen bilgiye göre, Hilal Adıyaman doğum gününde eşi Musa Adıyaman’a boşanmak istediğini söylediği için darp edildi. Olay günü olan 6 Şubat’ta ise Musa Adıyaman eşi Hilal Adıyaman’ı önce darp etti daha sonrasında da Hilal’in dayısı Abdurrahman Özyıldırım’ı arayarak, Hilal’i götürmesini istedi. Ancak dayısı Balıkesir’de yaşadığı gerekçesiyle gelemeyeceğini söyleyip, Hilal’i vapura bindirmesini istedi. Tartışmanın büyümesiyle Musa Adıyaman sandıkta sakladığı ruhsatsız silahını çıkarıp yatağın üzerine koydu. İddiaya göre, Hilal o silahla başının sağ tarafına ateş ederek intihar etti. Eşini kanlar içinde gören Musa Adıyaman, polisi arayarak "Eşim evde intihar etti" dedi. Olayın ardından Musa Adıyaman tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Hilal'in şüpheli ölümüne ilişkin başlatılan soruşturmada İstanbul Emniyet Müdürlüğü Polis Kriminal tarafından rapor hazırlandı. Raporda, Hilal Adıyaman’ın sağ elinde swap artıklarının bulunduğu belirtilirken, ailesi ise Hilal’in solak olduğunun altını çizdi. Dosyaya sunulan Hilal Adıyaman’a ait fotoğraflarda Hilal’in şiddete uğraması nedeniyle yüzünde ve gözünde morluklar olduğu belirtildi. “Cebir veya tehdit kullanmak suretiyle kişileri intihara mecbur etmek” suçundan yargılanan sanık Musa Adıyaman savunmasında, “Hilal intihar etti. Ben intihara azmettirmedim. Suçsuzum” dedi.

‘HİLAL’İN ÖZGÜR İRADESİYLE İNTİHAR ETMESİ HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA AYKIRI’

Dosyada, Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olay yerinde yapılan inceleme de yer aldı. Sanık Musa Adıyaman’ın intihara azmettirmediği yönündeki savunmasına itibar edilemeyeceğini kaydeden Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, olay yerinde yaptığı incelemede, Hilal Adıyaman’ın kendisine ait tüm eşyaları valize yerleştirdiği ve dayısına gitmek için hazırlıkları yaptığını, dolayısıyla özgür iradesiyle intihar etmesinin hayatın olağan akışına aykırı olduğunu belirtti. Savcılık ayrıca, “Hilal Adıyaman’ın özgür iradesiyle intihar etmediği, şüpheli Musa Adıyaman’ın cebir ve şiddet uyguladığı, Hilal’i intiharı yönünde iradesini bozarak intihara teşvik ettiği, bu nedenle üzerine atılı suçu işlediği toplanan delillerden anlaşılmaktadır” dedi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 14 Haziran 2022 tarihinde Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan iddianamede ise Hilal Adıyaman’ın evlendiği günden itibaren eşi Musa Adıyaman tarafından psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kaldığı yer aldı. Olay günü Musa Adıyaman’ın Hilal Adıyaman’ı darp ettiği ve konutu terk etmeye zorladığı kaydedilen iddianamede, şüpheli Musa Adıyaman’ın suç tarihlerinde cebir ve tehdit kullanmak suretiyle öleni intihara mecbur bıraktığının kabulü gerektiğinin de altı çizildi.

‘KIZIMI DEFALARCA ÖLÜMLE TEHDİT ETTİ’

“Kızım intihar etmedi. Öldürüldü” diyen Hilal Adıyaman’ın annesi Gülbahar Yıldırım “Çünkü kızım defalarca eşi Musa Adıyaman tarafından şiddete maruz kaldı. Bununla bitmedi. Kızımı defalarca ölümle tehdit etti. Bu şiddete ve ölüm tehditlerine ben de şahit oldum. Allah’ın her günü şiddet gören, ölüm tehdidi alan birisinin intihar ettiğinin söylenmesi doğru değil. Gerçekler ise kızımın öldürüldüğüdür. Kızımı korumaya çalıştım ancak yapamadım” dedi.

Ölüm tehditleri nedeniyle boşanma davası açamadığını dile getiren anne Gülbahar Yıldırım, kızının evlendiği günden itibaren Musa Adıyaman tarafından şiddetin her türlüsüne maruz kaldığını söyledi. Yıldırım, kızının uğradığı şiddete şahit olduğunu vurgulayarak, “Kızımın evinde kaldığım 9 gün boyunca, kızımın eşi tarafından şiddete maruz kaldığını gördüm. Musa, kızımı zorla gece 04.00’de barlara götürüp alkol içmeye zorluyordu. Musa Adıyaman, kızımı evliliğinin daha ilk yılında aldattı. Aldattığı kişi sürekli Musa Adıyaman’a ‘eşini öldür benimle evlen’ diyordu. Bu yüzden kızım markete bile tek başına gidemiyordu, korkuyordu. Olay günü Musa beni arayıp, ‘Kızın kendini yatak odasında öldürdü’ diyerek benimle alay etti. Musa’yı, Allah’ın adaletine havale ettim’’ diye konuştu.

‘KADINLAR ÖLDÜRÜLMESİN DİYE MÜCADELE VERİRKEN KIZ KARDEŞİM ÖLDÜRÜLDÜ’

Hilal Adıyaman’ın ablası Aslı Yıldırım ise ‘’Kadınlar öldürülmesin diye mücadele verirken kız kardeşim öldürüldü. Bu acıyı daha iyi anladım. Kız kardeşim intihar edecek biri değildi. Eşinden kurtulmaya çalışıyordu. Ama olmadı. Kız kardeşim olay günü beni aradı. Ben kız kardeşimle telefonda konuşurken, eşinin ‘sus, sus eğer konuşursan seni öldürürüm’ diye bağırdığını duydum. Bu konuşmadan birkaç saat sonra kız kardeşim için ‘intihar etti’ dediler. Kız kardeşim intihar etmedi, eşi tarafından öldürüldü” diye konuştu. “Musa hak ettiği cezayı almayacak diye çok korkuyorum” diyen ve kız kardeşinin sol elini kullandığını belirten Abla Aslı Yıldırım, “Sol elini kullanan biri nasıl başının sağ tarafından kendini vurabilir?” diye sordu.

‘HİLAL İNTİHAR ETMEDİ EŞİ TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ’

Avukat Nurullah Karataş: 'İntihar değil, cinayet'

Hilal Adıyaman’ın avukatı Nurullah Karataş da Hilal’in intihar etmediğini, eşi Musa Adıyaman tarafından öldürüldüğünü öne sürdü. Olay yerinde ve dosyada gerekli incelemenin yapılmadığına dikkat çeken Karataş, “Daha önce birçok kadın cinayetlerinde intihar ve doğal ölüm olarak gösterilen ölümlerin, hızlı ve etkin bir soruşturma yapılmadığını” söyledi. Karataş, kadınların kendini en güvendiği yerde yani evlerinde öldürüldüklerini belirterek, “Hayat dolu Hilal'in ölümünün intihar denilerek kapatılmaması adına hukuki tüm mücadelemizi vereceğiz” dedi.

Adli tıp raporunda ciddi hataların olduğuna dikkat çeken Karataş, “Aile yakınlarından alınan bilgiye göre, Hilal sol elini kullanıyor. O yüzden de sol elini kullanan birisi başının sağ tarafına ateş edemez. Hazırlanan adli tıp raporu hatalıdır. Çünkü adli tıp raporunda elde zorlama var mı?. Solak olan birisi nasıl başının sağ tarafına ateş etti? gibi soruların cevabı yer almamaktadır. Polis, olay yerine gelene kadar Musa Adıyaman tüm delilleri yok etti. Delillerin yok edilmesi nedeniyle de bu olaya intihar deniliyor. Ancak Musa Adıyaman Hilal’i öldürdü. Musa Adıyaman ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz’’ diye konuştu.

Davanın ilk duruşması 28 Eylül 2022 tarihinde görülecek.

Yorumlar (1)
İlknur Turan 3 hafta önce
Allah Gani Gani rahmet eylesin. Şüphesiz adalet yerini bulacaktır.
30
açık