Serel işçileri eylemde kararlı: Asla boyun eğmeyeceğiz

Çimse İş’ten, Kristal Sendikası’na geçtikleri için süresiz izne çıkarılan ECA Serel işçileri ikinci kez fabrikanın kapısına dayandı. İşçilerin istemediği Çimse İş, dışarıdan getirttiği kişilerle protestoya engel olmak istedi. Sendikal tercihleri kabul edilene kadar mücadele edeceklerini ve asla boyun eğmeyeceklerini kaydeden işçiler, işverenin tutumu karşısında Türk-İş’in kayıtsız kalmasına ise tepki gösterdi.

İşçi - Sendika 27.07.2022, 17:10
Serel işçileri eylemde kararlı: Asla boyun eğmeyeceğiz

Çimse İş’ten, Kristal Sendikası’na geçtikleri için süresiz izne çıkarılan ECA Serel işçileri ikinci kez fabrikanın kapısına dayandı. İşçilerin istemediği Çimse İş, dışarıdan getirttiği kişilerle protestoya engel olmak istedi. Sendikal tercihleri kabul edilene kadar mücadele edeceklerini ve asla boyun eğmeyeceklerini kaydeden işçiler, işverenin tutumu karşısında  Türk-İş’in kayıtsız kalmasına ise tepki gösterdi.

Vegazete'nin haberine göre; Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren ECA Serel Seramik fabrikasında işçiler ve patron arasında sular durulmuyor. Kristal Sendikası’na geçmek istedikleri için, kimi ücretsiz yaklaşık 465 işçinin süresiz izne çıkarılmasıyla başlayan süreç, işçilerin fabrika kapısında yaptığı eylemlerle devam ediyor. 

Bu sabah saat 07:00’da Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Sanayi Camii önünde toplanan işçilere CHP eski Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Yalçın Arcak, Emek Partisi Manisa İl Temsilcisi Burak Yılmaz, DİSK Gıda İş Manisa Temsilcisi Hasan Çavdar destek verdi. 

İşçiler, “Serel’in sahibi Serel işçisi”, “Direne direne kazanacağız”, “Satılmış sendika istemiyoruz”, “Baskılar bizi yıldıramaz” “Türk İş işçilere kulak ver” “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganları atarak Sanayi Camii önünden Serel fabrikasına yürüdü. Fabrika önünde işçilerin istemediği Çimse İş’e bağlı bir gurup, işçilere yönelik tahrik edici söylemlerde bulundu. Gergin anların yaşandığı eylemde polis, yoğun güvenlik önlemleri aldı. 

“PATRONLAR İŞÇİLERİ İŞSİZLİKLE TERBİYE ETMEYE ÇALIŞIYOR”

Fabrika önünde yapılan basın açıklamasını işçiler adına Mehmet Pürçek okudu. Talepleri kabul edilene kadar mücadeleye devam edeceklerini vurgulayan Pürçek, bir adım geri atmayacaklarını belirterek şunları söyledi “Serel Seramik fabrikası patronları işçisini işsizlikle terbiye etmeye devam ediyor. Serel Seramik Fabrikası’nda çalışan işçiler patronun değirmeninde öğütülmeye devam ediyor. 

Elginkan Topluluğu bünyesindeki Serel Seramik Fabrikası yöneticileri dün hiçbir şey yaşanmamış gibi hala işçi kıyımı yapıyor. Halbuki daha iki gün önce buradan son derece demokratik bir şekilde haykırmıştık: İşçilerinizi işsizlikle terbiye etmeyin dedik! İşçilerinizi kendinize küstürmeyin dedik. Marka imajınıza, saygınlığınıza gölge düşürmeyin dedik! Haksız hukuksuz bir şekilde işten attığınız arkadaşlarımızı işe geri alın dedik!Haykırdık! Sizleri iş barışını korumaya çağırdık! Ancak ne var ki işten çıkarılan arkadaşlarımızın sayısı artmaya devam etti. Sizler işçileri izne çıkarmadan önce 600 kişinin önünde verdiğiniz sözlere bu şekilde mi sadık kalıyorsunuz?”

Anayasal hak olarak bağlı oldukları sendikadan istifa ettiklerini vurgulayan Pürçek “Biz Serel işçileri olarak anayasamızdan, yasalarımızdan ve uluslararası sözleşmelerden doğan haklarımızı göz önüne alarak sendika seçme özgürlüğü çerçevesinde mevcut sendikamızdan istifa ettik. Bizler demokratik haklarımızı tanımayan, bu haklarımıza saygı duymayan sendikayla aynı yolda yürümekten yorulduk. Artık bardak taştı. Mızrak çuvala sığmıyor! Ancak bu gerçeği hiç kimse görmek istemiyor. Görmedikleri yetmiyor gibi bizleri iki gün önce olduğu gibi bugün yine kardeşlerimizle, abilerimizle burada karşı karşıya getiriyorlar. Aslında hepimizin kaderi aynı. Hepimiz aynı değirmenin taşları arasında öğütülüyoruz. Bizler sustukça bu taşlar bizi ezip bitiriyor. 

“YASALARA AYKIRI DAVRANMAKTAN VAZGEÇİN!”

Bugün de bizimle aynı yola baş koyan, bizler gibi işçi olan, ekmeğini alın teriyle kazanan, ekmeğini kazanırken de sağlığından olan, abilerimiz, kardeşlerimiz bizim karşımızda duruyor. Yapmayın! Gelin bu eli kirli tezgahı birlikte yıkalım. İşçileri ekmeğiyle terbiye edenlere hep beraber karşı duralım. Bugün hem Elginkan Topluluğuna hem de bizlerin karşısında duran değerli kardeşlerimize seslenmek istiyoruz! Bu kavga bizlerin ortak kavgası, gelin bu kavgada ezen tarafta olmayın. Bizler aynı yola baş koyduğumuz kardeşlerimizle karşı karşıya gelmeyiz. Bizler bu tuzağa düşmeyiz. Bizler yıllardır canla başla çalışan arkadaşlarımızın ekmeğiyle oynanmasına müsaade etmeyiz. Bizler bu kavgada boyun eğmeyiz. Gelin bu demokratik çağrıya kulak verin, bu iş barışını hep beraber sağlayalım. Sizlere bir kez daha sesleniyoruz. Yasalara aykırı davranmaktan derhal vazgeçin. İşten atmalara derhal son verin. Hukuku ayaklar altına alarak işten attığınız arkadaşlarımızı derhal işe geri çağırın. Demokratik haklarımızı tanıyın. Sendika seçme özgürlüğümüze saygı duyun. Bizler demokratik haklarımız kabul edilene kadar örgütlü mücadelemizi sürdüreceğiz. Yaşasın onurlu, örgütlü mücadelemiz. Yaşasın birliğimiz.”ifadesini kullandı. 

“TÜRK-İŞ PATRONLARIN MI, İŞÇİLERİN Mİ SENDİKASI?”

Günlerdir yaşanan durum karşısında Türk-İş’in sessiz kalmasına isyan eden işçiler, “Patronların işçileri izne çıkarması, işten çıkarması karşısında Türk-İş günler geçmesine rağmen hala bir açıklama yapamamıştır. Türk-İş, işçilerin mi, patronların mı sendikasıdır anlayamadık”diyerek tepkilerini dile getirdiler.

NE OLMUŞTU?

Çalışanların bağlı bulundukları Çimse İş Sendikası’nın haklarını savunmadığı gerekçesiyle Kristal Sendikası’na geçmek isteyen 465 işçi

Elginkan Vakfı Başkanı Gaye Akçen tarafından 14 Temmuz tarihinde fabrikada bakım olduğu gerekçesiyle izne çıkarılmış ve fabrikanın kapısına kilit vurulmuştu. Sendika değişikliği nedeniyle kapının önüne koyulan işçiler, talepleri kabul edilene kadar mücadeleden vazgeçmeyeceklerini dile getirmişti.

Yorumlar (0)
28
az bulutlu