Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul: 'En demokratik hakkımız engelleniyor, bu kabul edilemez'

Eğitim Sen'in Milli Eğitim Bakanlığı önüne giderek, Öğretmenlik Meslek Kanunu'na yönelik yönetmeliği protestosuna izin vermeyen polis, genel merkezi ve Ankara 1 No'lu şubeyi abluka altına aldı. Eğitim emekçilerini, bazı gazetecileri darp ederek, yürüyüşe ve görüntü alınmasına izin vermeyen polisin ablukasını kınayan Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, öğretmenleri ayrıştıran, bölen bu uygulamanın ve en demokratik hakları olan protestonun engellenmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi.

İşçi - Sendika 08.09.2022, 16:45 08.09.2022, 16:58
Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul: 'En demokratik hakkımız engelleniyor, bu kabul edilemez'

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen), öğretmenleri ‘uzman’, ‘başöğretmen’ olarak sınıflandıran, öğretmenler arasında ayrım yapan Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ilişkin yönetmeliğin geri çekilmesi için bugün Millî Eğitim Bakanlığı önünde bir araya gelmek ve tepkisini göstermek istedi. Ancak eğitim emekçilerinin biraraya gelmelerine, açıklama yapmalarına izin vermeyen polis, Eğitim Sen merkez ve Ankara 1 No’lu şubeyi abluka altına aldı.


Eğitim-Sen, eylemi saat 15.00’de yapacağını duyururken, eylem saati gelmeden, polis genel merkez binasını abluka altına aldı. Genel merkez binasından çıkışlarına izin verilmeyen Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, Twitter hesabından, “Türkiye yarı açık cezaevine dönüştürülüyor! Bugün saat 15.00’te yapacağımız basın açıklamasına gidişimizi engellemek için genel merkezimiz kuşatma altına alınmış durumda. Direne direne kazanacağız! Polis devletine hayır” açıklaması yaptı.


Öte yandan, Kızılay’da Eğitim Sen 1 Nolu şube önünde toplanıp, Milli Eğitim Bakanlığı önüne gitmek isteyenlere de polis izin vermedi. Kalkanlarla eğitim emekçilerini abluka altına alan polis, gazetecilerin görüntü almasına da engel olmaya çalıştı.
Bakanlık önüne gitmelerine izin verilmeyen öğretmenler bir süre burada tepkilerini gösterdiler. Şube binası önünde oturma eylemi yapan eğitim emekçilerine, KESK’e bağlı diğer sendikalardan ve öğrencilerden de destek geldi.

Eğitim emekçileri ve destek verenlerin Kızılay'da Eğitim Sen Ankara 1 No'lu şube önündeki bekleyişleri sürüyor.

Yorumlar (0)
13
parçalı az bulutlu