Dev Maden Sen: Maden işçileri; 12 aylık sendikal tazminat, 4 aylık ücret ve işe iade hakkı kazandı

Dev Maden Sen’in Ünye 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açtığı dava karara bağlandı. Mahkeme, işçilerin Dev. Maden-Sen’e üye oldukları için işten çıkarıldıklarını ve yapılan iş bırakma eyleminin de yasal olduğuna karar verdi.

İşçi - Sendika 17.06.2022, 16:38
Dev Maden Sen: Maden işçileri; 12 aylık sendikal tazminat, 4 aylık ücret ve işe iade hakkı kazandı

Dev Maden Sen’in Ünye 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açtığı dava karara bağlandı. Mahkeme, işçilerin Dev. Maden-Sen’e üye oldukları için işten çıkarıldıklarını ve yapılan iş bırakma eyleminin de yasal olduğuna karar verdi.

Mahkeme kararının gerekçesinde şöyle denildi:

“Davacının da içinde bulunduğu sendika üyesi bir kısım işçinin iş yerinde, hijyenik ve steril olmayan, iş sağlığı açısından yetersiz çalışma koşulları ile çalışma sürelerinin iyileştirilmesi amacıyla işverene sorunlarını ilettikleri, akabinde mağduriyetin devam etmesi üzerine bir günlük iş bırakma eylemi yaptıkları, tanık anlatımlarından tozlu bir ortamda çalışılan iş yerinde havalandırma sisteminin yetersiz olduğunun anlaşıldığı, iş bırakma eyleminin şiddet içermediği, demokratik ve barışçıl olduğu, Yargıtay’ca ölçülü olarak kabul edilen süreyi aşmadığı, davacı işçinin yasal grev hakkını kullandığı, söz konusu eylemin uluslar arası normlar kapsamında toplu eylem hakkı çerçevesinde korunan bir eylem olarak kabul edilmesi gerektiği, mahkememizde seri halde açılan dosyaların davacılarının sendika üyesi oldukları ve aynı tarihte işten çıkarıldıkları ayrıca sendikadan istifa eden bazı işçilerin yeniden işe alındıkları hususu göz önünde bulundurulduğunda işveren tarafından yapılan feshin sendikal sebebe dayandığı kanaatiyle feshin geçersizliğine, davacının işe iadesine ve mahkememizce benimsenen bilirkişi raporunda ayrıntısı tespit olunduğu üzere davacının en son aylık brüt ücretinin 3.219,01 TL olduğunun kabulü ile aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur.”

‘HAKLILIĞIMIZ BİR KEZ DAHA TESCİL EDİLDİ’

Dev Maden Sen’den yapılan açıklamada, “Mahkeme ayrıca açıkladığı kararla, haklılığımızı bir kez daha tescil ederek yürüttüğümüz haklı mücadeleyi bu kez de hukuken gözler önüne sermiş oldu” denildi. Ordu’nun Ünye ilçesinde Ünye Madencilik bentonit işletmesinde çalışan Dev Maden-Sen’de örgütlenen işçilerin, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerine ilişkin gerekli önlemlerin alınması, yasalara aykırı biçimde uygulanan fazla mesaiye son verilmesi ve çalışma koşullarının düzeltilmesi talebiyle 16 Aralık 2019’da direnişe geçerek 24 saatlik iş bırakma eylemi gerçekleştirdikleri anımsatılan açıklamada, şöyle denildi:

“Üyelerimiz;

-Çalışma ortamındaki aşırı tozlanmaya karşı önlem alınması,

-24 saat içinde 16 saate varan fazla mesaiye son verilmesi,

-Çalışma sırasında verilmesi gereken çay ve yemek molalarının yasalarda belirtilen sürelerde uygulanması talepleri ile başlattıkları bir günlük iş bırakma eylemi sonrasında Ünye Madencilik işvereni tarafından sendikalaştıkları ve iş kanununa ve işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerine uymayan koşullarda çalışmaktan kaçınma haklarını kullandıkları için haksız ve hukuksuz bir şekilde işten çıkartılmıştı. Sendikamız hukukçularınca takip edilerek, haklılığımızı bu kez de hukuken tescil eden mahkeme kararı, onurlu maden işçilerinin ve Türkiye işçi sınıfının bir kazanımı olarak tarihe geçmiştir.”

Yorumlar (0)
22
açık