Çalışma Bakanı Bilgin: 'EYT düzenlemesi ilgili önümüzdeki günlerde açıklanacak'

"Bursa Üretim Sürecine Katılım Desteklenmesi Projesi" çerçevesinde Bursa’da konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar'a (EYT) ilişkin yapılacak düzenlemenin detaylarının önümüzdeki günlerde duyurulacağını söyledi.

İşçi - Sendika 28.07.2022, 16:17 28.07.2022, 16:32
Çalışma Bakanı Bilgin: 'EYT düzenlemesi ilgili önümüzdeki günlerde açıklanacak'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar'a (EYT) ilişkin yapılacak düzenlemenin detaylarının önümüzdeki günlerde duyurulacağını açıkladı. "3600 ek gösterge, asgari ücret, yarın da sözleşmeli personel konusunda dosyayı açtığımda basınla paylaşacağım” diyen Bakan Bilgin, geçici işçiler, EYT çalışmalarını da tamamladıklarında açıklayacağını söyledi.

Bakan Bilgin, "Bursa Üretim Sürecine Katılım Desteklenmesi Projesi" çerçevesinde Bursa’da konuştu.  Bu proje ile 50 bin istihdam sağlanmayı hedeflediklerini belirten Bakan Bilgin, EYT ve diğer konularda çalışmalar tamamlandığında önümüzdeki günlerde açıklanacağını da duyurdu.

BAKAN BİLGİNDEN ENFLASYON İTİRAFI: YÜZDE 80'LERE ULAŞMIŞTIR, BU CİDDİ BİR SORUNDUR'

Enflasyon konusunda itirafta bulunan Bakan Bilgin; “Bir başka sorun enflasyon sorunudur. Enflasyon son yıllarda şahit olmadığımız bir orana yüzde 80’lere ulaşmıştır. Bu ciddi bir sorundur” diye konuştu. Bakan Bilgin şunları ifade etti: “Dünya’nın başka ülkelerinde enflasyon yüzde 10 yüzde 20 diyorlar. Her birisi artan oranlarda krize dönüşen ve bugünlerde resesyona girme endişesine tartıştıran ve bildiğiniz gibi durgunluk ortamına dönüşmesi tehdidi karşı karşıyayız. Türkiye’de bu durumdan etkileniyor. Türkiye daha fazla etkileniyor. Bu sorunun en önemli kaynağı Türkiye’nin Döviz açığıdır. Döviz talebi döviz fiyatını arttırdı. Talep arttığı zaman üretemiyorsanız bunun fiyatı artar. Bu önemli sorun olarak karşımızda duruyor. Türkiye’ye ilave yük enerji kaynaklarının tahminlerin üzerine çıkmasıdır. Brent petrol 40 dolardan 120 dolara ulaştığı aşamada enerji maliyetleri korkunç patlama gösterdi. Yılsonu itibari ile ekonomiye 50 milyar dolar üzerine ek getirmesidir. Bunun maliyeti bütün ekonominin alanlarında, ulaştırma ve enerji açısından baktığımızda pazarlarda, marketlerde bu hissedilir oldu. Bunlar çözümsüz şeyler değildir. Bunlar krizlerin sorunların çözülmesine bağlıdır. Esas önemli tarafı da ekonomini istikrar içinde olması ve büyümesini sürdürmesidir. Türkiye ihracata dayalı büyüme modeline geçerek büyümenin de sanayi üretimine ve imalat sanayi dinamizm devam ettirilmesi Türkiye’nin önündeki tek çözüm yoludur. Türkiye demokratik istikrarını sürdürdükçe sorun çözme kabiliyeti artacaktır. Ekonomideki hedeflere ulaşılacaktır.”

'ÇALIŞANLAR KORUNACAK, ENDİŞE ETMEYİN'

Sanayi ve üretim arasındaki en önemli unsur olan emeğin sosyal bakımdan korunmasını sağlayacaklarını savunan Bakan Bilgin, “Bizler sosyal politikalarla bunu gerçekleştiriyoruz. Bütün kamu çalışanlarını koruyan 3600 ek göstergeyi düzenleyecek çalışmalar yaptık. Emekçinin enflasyon konusunda konumunu güçlendirdik. Asgari ücretteki aşınmayı, enflasyon karşısında yüzde 30 destek verdik. Bunlar devam edecek. Türkiye emekçileri bunu biliyor. Türkiye sosyal sorumluluk projelerini uygulayacaktır. Ekonomideki olumsuzluklara karşı çalışanlar korunacaktır. Kimse endişe etmesin” diye konuştu.

“İşsizliğe karşı mücadelede çalışma bakanlığı emeğin yanında işsizliğin önlenmesi konusunda aktif tutum alıyor. Ülkemizde zorunlu göç etmiş farklı şehirlerde yabancılar çalışıyor. Bunların da sadece sosyal yardımlarla değil, iş sürecine katılanların çalışma izni çerçevesinde istihdama katılmasını sağlayan programlar yapıyoruz. Bu yaptığımız programı Uluslararası Göç Örgütü destekliyor, teşekkür ediyoruz" diyen Bakan Bilgin, bu programlar neticesinde sanayi kuruluşlarıyla iş insanlarını biraraya getirdiklerini söyledi. Bakan Bilgin,  "Biz onlara 3 ya da 6 ay destek veriyoruz. Finansı biz veriyoruz. Bütün ihtiyaçlarını biz karşılıyoruz. Ondan sonra kalan kısmı işverenler yapıyor, istihdam garantisini sağlıyor. İşçi, işvereni buluşturacak, bu ülkedeki kayıt dışı istihdam içinde yer almasını önleyecek düzenli çalışmayı örgütleyecek programdır. Türkiye çapında hızlıca yayılacak. Bursa’ya da katkı sağlayacak. Bursa’yı başka programda ziyaret edeceğiz. Kadın istihdamına ağırlık veren 50+1 istihdam programımız olacaktır. O günde sizlerle birlikte olacağız" dedi.

3600 EK GÖSTERGE VE EYT SORUNU

Kamuoyunda çok konuşulan, bu konuda gözlerin, kulakların bakanlıkta olduğu 3600 ek gösterge ve EYT'liler konusuna da değinen Bakan Bilgin şunları söyledi: "3600 ek gösterge, asgari ücret, yarın da sözleşmeli personel konusunda dosyayı açtığımda basınla paylaşacağım. Geçici işçiler, EYT’yi tamamladığımız gün, onları açıklayacağım. Önümüzdeki günlerde söz edeceğim. İstihdam daha önemlidir. Bu konuya üretim sürecine katılımına dikkatlerini çekmelerini istiyorum.”

Yorumlar (0)
28
az bulutlu