Büyük insanlık

GazeteGrafiti'den Ali Taş, Öğretmen Meslek Kanunu'na tepki gösteren ve ülkenin dört bir yanında alanlara çıkan öğretmenleri yazdı:

İşçi - Sendika 03.11.2022, 12:27
Büyük insanlık

Dün Türkiye’nin dört bir yanında Öğretmenler, ‘Öğretmen Meslek Kanunu’na karşı grev ve yürüyüş yaptılar. Antalya’da 1 Aralık 2000’den sonraki, 1 Mayıslar dışında, en büyük eylem olarak kabul edildi. Bütün Türkiye’de hemen hemen benzer görüntüler vardı. Farklı illerdeki gazeteci arkadaşlarla eylem sırasında yaptığımız fotoğraf ve video paylaşımları bu tespiti doğruluyordu.

Şüphesiz, bu büyük eylemin geri planında 14 eğitim sendikasının biraraya gelerek bu organizasyona imza atması vardı. 14 sendika, aralarındaki bütün ayrışmaları, ki önemli ölçüde ideolojik ayrışmalar, bir kenara bırakıp, öğretmenlerin hak kayıpları, toplumun yoksullaşması, kullanılan ayrıştırıcı dilin artık toplumsal bütünlüğü tehdit eder noktaya gelmesi üzerine biraraya gelip bütünlüklü bir tepki koyması çok anlamlıydı.

Kumluca Belediyesi işçilerinin direnişi ve elde edilen kazanımın ardından, sadece Kumluca işçilerinin kazanmadığını, bu direnişle yeniden ‘sınıf’ kavramının öne çıktığını ve etnik ve mezhepsel bölünmelerin artık sona doğru yaklaştığını yazmıştım.

Dünkü öğretmen yürüyüşü, hazırlanışı boyutu ile bu düşünceyi bir kez daha doğruladı. Zira, ‘sınıf’ sözcüğünü dar anlamından çıkarıp da ‘ezilen kesimler’ olarak tanımladığımızda karşımıza dün Antalya’da yürüyüş yapan 4 bin kişilik kitle çıkıyor karşımıza. Dünkü kitle öğretmen ağırlıklıydı, yarın bu memur ağırlıklı, işçi ağırlıklı, öğrenci ağırlıklı olacak. Hepsinin ortak paydası aynı. Toplumsal refahtan hak ettiği payı alamayan, üreten ama ürettiğine sahip olamayan bir kitle. Bu da ancak ve ancak ‘sınıf’ kavramının geniş anlamı ile kullanımını ile mümkün olacak.

Yaşadığımız olgular, üstelik bütün dünyada, Marks’ın, "Şimdiye kadarki bütün toplumların tarihi, sınıf savaşımları tarihidir" cümlesini, yeniden karşımıza çıkarıyor. ‘Yeniden’ deme ihtiyacını duyuyorum; çünkü Tony Blairgillerle soslanan, Huntingtongiller ile zirveye ulaşan neo-liberalizm ve bunun ürettiği ‘yeni sol’ kavramının, kitlelerin yeniden ve yeniden ezilmesinden başka anlam taşımadığını, ülkelerin etnik ve mezhepsel olarak parçalanıp, emperyalizmin masasına servis yapılmasını sağladığını insanlık yaşayarak öğrendi. Bu emek soslu ‘yeni sol’ şimdi tarihin çöplüğüne gidip yerini gerçek ‘sol’a ve gerçek ‘emek’ merkezli toplumcu düşüncelere bırakmaya hazırlanıyor

Bu nedenledir ki, Brezilya’da Lulu’nun kazanmasını Türkiye’de insanlar coşku ile karşıladı.

Bu nedenledir ki, bugün Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde insanlar hükümetlerine karşı ayakta.

Bu nedenledir ki, ABD’de Barney Sanders sosyalist aday olarak gündeme geliyor.

Bu noktada büyük ozan Nazım Hikmet’i yeniden hatırlamakta fayda var. ‘Büyük insanlık’ diyor büyük usta. Büyük insanlığı yeniden hatırlayalım. Çünkü olgular önümüze yeniden ‘büyük insanlığı’ koyuyor.

Büyük insanlık gemide güverte yolcusu
                                        tirende üçüncü mevki
                                        şosede yayan
                                        büyük insanlık.

Büyük insanlık sekizinde işe gider
                                        yirmisinde evlenir
                                        kırkında ölür
                                        büyük insanlık.

Ekmek büyük insanlıktan başka herkese yeter
                                        pirinç de öyle
                                        şeker de öyle
                                        kumaş da öyle
                                        kitap da öyle
            büyük insanlıktan başka herkese yeter.

Büyük insanlığın toprağında gölge yok
                                        sokağında fener
                                        penceresinde cam
ama umudu var büyük insanlığın
                                        umutsuz yaşanmıyor.

Yorumlar (0)
GazetelerTümü