Birleşik Kamu İş'in TÜİK önünde gerçekleştirmek istediği açıklamaya polis müdahale etti, sendikacılar hastanede

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'nun TÜİK önünde gerçekleştirmek istediği basın açıklamasına polis müdahale etti. Sendika Genel Başkanı Mehmet Balık'ın da aralarında olduğu birçok kişi gözaltına alınırken, bazı sendikacılar da yaralandı. Polis gazetecilerin de görüntü almasını, kalkanlarını kaldırarak engelledi.

İşçi - Sendika 09.06.2022, 14:23
Birleşik Kamu İş'in TÜİK önünde gerçekleştirmek istediği açıklamaya polis müdahale etti, sendikacılar hastanede

Birleşik Kamu İş, Türkiye İstatistik Kurumu'nu (TÜİK), gerçekçi olmayan verileri nedeniyle protesto etmek isterken, polis müdahale etti. Sendikacılar gözaltına alındı, bazı sendikacılar da darp edildikleri için hastanede tedavi altına alındı. Öte yandan müdahaleyi görüntülemek isteyen gazetecilerin önüne kalkanlarıyla duran polisler görüntü alınmasına engel oldu. TGS gazetecilere yönelik müdahaleyi sosyal medya hesabından kınadı. 

TÜİK önünde basın açıklaması yapmak isteyen Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu üyeleri polisin sert müdahalesiyle karşılaştı. Polisin tartakladığı sendikacılardan yaralananlar oldu. Aralarında Konfederasyon Genel Başkanı Mehmet Balık'ın da olduğu bazı sendikacılar da gözaltına alındı.

TÜİK yıllık enflasyonu yüzde 73,50 olarak hesapladığını duyurmuştu. Enflasyon oranını hem beklenenin ve hem de hissedilenin çok altında açıklayan kurumun, enflasyon sepetinin içeriğini açıklamayı durdurması da tepkilere yol açmıştı. 

Birleşik Kamu-İş de, "Gerçeklerden uzak veri açıkladığı" gerekçesiyle, Türkiye İstatistik Kurumu önünde bugün basın açıklaması yapacaklarını duyurmuştu. Yapılan açıklamada, "TÜİK'in istatistikleri gerçekçi rakamlarla açıklamaması, kamu emekçileri ve yurttaşların açlık ve yoksulluğa mahkum edilmesine karşı mücadele edeceğiz. Bu ülkenin bir kurumu olduğunun bilincine varması için yarın TÜİK binası önünde basın açıklaması gerçekleştirilecektir" denilmişti. 

Kurum önüne giden konfederasyon üyeleri ve sendikacılar, polisin sert müdahalesi ile karşılaştı. İterek, tartaklayarak açıklamaya engel oldu. Arbede sırasında bazı sendikacılar yaralandı, gözaltına alınanlar da oldu. 

Öte yandan her eylem ve etkinlikte olduğu gibi bugün de gazeteciler de engellendi. Eylem sırasında gazetecilerin görüntü almasına engel olan çevik kuvvet polisleri, kalkanlarını kaldırarak gazetecilerin önüne barikat oluşturdular. 

Türkiye Gazetecilek Sendikası Ankara Şubesi de olayı sosyal medya hesabından gazetecilere yönelik bu engellemeyi kınadı. 

Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu