Beko: İşçi sağlığı ve iş güvenliği sistemi çalışmaz durumda

İşçi sağlığı ve iş güvenliği sisteminin çalışmadığını belirten CHP'li Beko, sistemdeki zafiyetleri dile getirerek, "Bir araya gelip işçi sağlığı, iş güvenliğiyle ilgili yasayı düzgün bir şekilde çıkaralım" çağrısında bulundu.

İşçi - Sendika 17.11.2022, 12:33 17.11.2022, 12:38
Beko: İşçi sağlığı ve iş güvenliği sistemi çalışmaz durumda

Cengiz ALDEMİR

İşçi sağlığı ve iş güvenliği sisteminin çalışmadığını belirten CHP'li Beko, sistemdeki zafiyetleri dile getirerek, "Bir araya gelip işçi sağlığı, iş güvenliğiyle ilgili yasayı düzgün bir şekilde çıkaralım" çağrısında bulundu.

TBMM Amasra Maden Kazası Araştırma Komisyonunda konuşan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Genel Müdürlüğünün hazırladığı ve Üçüncü Ulusal İşçi Sağlığı ve Güvenliği Politika ve Strateji Toplantısı'na sunduğu ulusal işçi sağlığı iş güvenliği sistemi taslak metnini anımsattı.

SİSTEMİN ZAAFLARI

Sistemin 11 güçlü noktasına karşın 17 zayıf noktasının olduğunu belirten CHP'li Beko, "6331 sayılı Yasa 2012 Haziranda çıkmadan önce sistemin en temel yetersizlikleri şunlar: İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin gelişkenliğini biz maalesef göremiyoruz. Onunla birlikte, iş yeri hekimliği ve iş güvenliği hizmetlerinin yetersizliği, ortam ölçümlerinin zayıflığı, danışmanlık ve eğitim hizmetlerinin yokluğu ya da zayıflığı, meslek hastalıkları tanı sisteminin yokluğu ve meslek hastalıkları hastanelerinin neredeyse yok denecek kadar var olması. Bildiğim kadarıyla 81 ilden 3 ilde meslek hastalıkları hastanesi vardı, ben Bakana en son sorduğumda ekonomik anlamda yetersiz olduğunu, kadronun olmadığını, Süreyyapaşa Hastanesine bağlandığını söylemişti" sözlerini anımsattı.

SİSTEM İŞLEMEZ DURUMDA

İzmir'de işçi sağlığı, iş güvenliğiyle ilgili düzenledikleri sempozyumu anımsatan Beko, "Binali Yıldırım'ın başkanlığında, Nükhet Hanım'ın da tabii, katkısı büyüktü. Orada korkunç derecede, karşılıklı bir gerilim içerisinde biraz tartıştık. Sonuçta, İzmir'de bir meslek hastalıkları hastanesinin açılmasına karar vermişlerdi ve Aliağa'ya şu an yüzde 70- 80 oranında meslek hastalıkları hastanesi gelmek üzere. Ben bu konulara çok önem veren vekillerden biriyim yani şunu görüyorum: Bu nedenle ülkemizde işçi sağlığı ve iş güvenliği sistemi bana göre işlemez konumda. Ölümlü iş kazalarında Avrupa'da açık ara ilk sıradayız, dünyada ise 3'üncü sırada yer almaya devam ediyoruz" eleştirisinde bulundu.

YASAYI DÜZGÜN BİR ŞEKİLDE ÇIKARTALIM

Daha önce Cenevre toplantılarına katıldığını anımsatan CHP'li Beko, bir İtalyan işverenin "Türkiye'deki işverenleri uyarın Türkiye'de bu kadar iş kazası, iş cinayeti olması doğru değil." sözlerini unutamadığını vurguladı.  Türkiye'de işçi sağlığı ve iş güvenliği mevzuatının istenilen bir şekilde işlemediğini belirten Beko, "Ya, buna bir çözüm bulmak lazım yani bir araya gelip işçi sağlığı, iş güvenliğiyle ilgili yumruklarımızı vuralım ve bu yasayı düzgün bir şekilde çıkaralım" çağrısında bulundu.

BAKAN YARDIMCISI ERTEM'E TEPKİ

Daha önceki komisyon toplantısında eski Vakıflar Genel Müdürlüğü yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Adnan Ertem'i eleştiren Beko, "Geçen toplantıda, çalışma müfettişlerinin facia hakkında görüşlerine geldiği gün, neden o alanın asıl amiri ve uzmanı olmayan Bakan Yardımcısı Adnan Ertem onların başında hazır bulundu diye tabii ki soruyorum. Şimdi, Adnan Bey'i ben eskiden tanıyorum, Vakıflar Genel Müdürüydü benim bildiğim kadarıyla, yanlışsam düzeltebilirsiniz. Facia hakkında teknik mühendislik bilgisi olmadığını biliyorum, hatta Komisyonda facianın özüne girmemek için norm kadro konularını anlatmaya kalktı. Rehberlik ve Teftiş Heyeti doğrudan bakana bağlıyken, üstelik Adnan Ertem strateji alanından sorumluyken Komisyonda konuştu ve müfettişlerin konuşmasına izin vermedi, ve bir gürültü patırtı çıktı. Burada çok önemli, çok kutsal konuları konuşuyoruz yaptıklarımıza dikkat etmeliyiz" diye konuştu.

Yorumlar (0)