Musa Anter Davası, zaman aşımından 5 gün öncesine ertelendi

Diyarbakır’da 20 Eylül 1992’de Kürt aydın, gazeteci ve yazar Musa Anter’in katledilmesine ilişkin davanın duruşması Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme, 20 Eylül’de zaman aşımına uğrayacak olan davanın sonraki duruşmasını 15 Eylül’e erteledi.

İnsan Hakları 20.06.2022, 16:02 20.06.2022, 17:50
Musa Anter Davası, zaman aşımından 5 gün öncesine ertelendi

Ayça ONURALMIŞ

Diyarbakır’da 20 Eylül 1992’de Kürt aydın, gazeteci ve yazar Musa Anter’in katledilmesine ilişkin davanın duruşması Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme, 20 Eylül’de zaman aşımına uğrayacak olan davanın sonraki duruşmasını 15 Eylül’e erteledi.

JİTEM Ana Davası ve 1993 yılında “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım tarafından öldürülen Ayten Öztürk davasıyla birleştirilen Musa Anter davasının zaman aşımına uğramasına 3 ay kaldı. Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmayı HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve ÖHD’li avukatlar da izledi.

Duruşma, dosyaya eklenen evrakların okunmasıyla başladı. Sanık Cemil Işık’ın Almanya’da öldürülmesine dair polis amirliğinden gerekli bilginin temini için Adalet Bakanlığı’nın yazılan yazıya cevap vermediği belirtildi.

‘KİM KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNDEN YANAYSA ÖLDÜRÜLDÜ’

İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, davaya katılım talebinde bulundu. İHD’nin 1986 yılında kurulduğunu anımsatan Türkdoğan, “Dolayısıyla suç tarihi itibariyle derneğimiz faaliyetteydi. Bu nedenle suçtan zarar gördüğünü düşünüyoruz. Sadece Anter değil, o dönemde çok sayıda faili meçhul cinayet işlenmiş, çok sayıda köy yakılmıştır. Türkiye’nin bir döneminin aydınlatılması gerekiyor. İHD’nin bu tür davalarda katılma hakkı var. Dicle Anter de derneğimizin üyesidir. Sadece Musa Anter değil kim Kürt sorununun çözümünden yanaysa öldürüldü. İHD olarak davaya katılma talebimizin kabul edilmesini istiyoruz” dedi.

ÖHD adına söz alan Avukat Alişan Şahin de katılma talebinde bulunarak, “Bu ülkede hala siyasi cinayetler işleniyor. O dönemden bugüne gelen cezasızlık politikası, bu yapılanları meşru kılmaya çalışmıştır. Biz de buna karşı taşın altına elimizi koymak istiyoruz. Keşke bu taşın altına tüm sivil toplum örgütleri el koysa. Bu katliamların yarınlarda da yaşanacağına dair kuvvetli deliller var. Bunun izdüşümlerini biz görüyoruz” dedi.

Musa Anter’in oğlu Dicle Anter de “Senelerdir Abdülkadir Aygan’ın ifadesi alınmadı ama şu anda Erdoğan’ın talimatıyla Aygan’ın iadesi isteniyor. Bu çelişkili bir durum. Keşke ifadesi şimdiye kadar alınsaydı” diye konuştu.

‘DOSYANIN ZAMAN AŞIMINA UĞRATILMASI KASITLI İŞLEMLERLE İSTENDİ’

Avukat Nuray Özdoğan da zaman aşımı riskine dikkat çekerek, “Dosyanın zaman aşımına uğratılması kasıtlı işlemlerle istendi. Zaman aşımının tartışma konusu olamayacağını söylüyoruz. Mahkemenizin bu cinayetin toplumsal koşullarını ve o dönemi de değerlendirerek bir sonuca ulaşmasını bekliyoruz. Bu dosyada TCK’nin 72. maddesinin uygulanmasını istiyoruz. Bu aşamada 30 yıldır sanıkların yakalanmasını bekliyoruz. Tefrik talebimizi yineliyoruz. Talebimizi reddedeceksiniz eğer Aygan’ın ifadesi için de beklenmemeli. Zaten suçları sabit. Sanıkların bir an önce cezalandırılması yönünde talebimiz var” dedi.

Sanık avukatları, katılma taleplerinin reddini ve sanık Hamit Yıldırım’in adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasını ya da esnetilmesini talep etti.

Savcı, İHD ve ÖHD’nin davaya katılma taleplerinin, “suçtan doğrudan zarar görmedikleri” gerekçesiyle reddedilmesini istedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, kurumların davaya katılma taleplerini, “suçtan doğrudan zarar görmedikleri” gerekçesiyle reddetti.

Sanık Hamit Yıldırım’a istinat edilen suçun niteliği ve azami tutukluluk süresi göz önüne alınarak uygulanmasına karar verilen adli kontrol tedbirinin ölçüsünü koruduğu anlaşıldığı için kaldırılması ve esnetilmesi yönündeki talepler reddedildi.

Mahkeme heyeti,  20 Eylül’de zaman aşımına uğrayacak olan davanın sonraki duruşması için 8 Kasım'a tarih verdi. Ancak avukatların zaman aşımını hatırlatması üzerine duruşma 15 Eylül’e ertelendi.

Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu