Yargıtay ölmüş siyasetçi hakkında hüküm açıkladı

KCK Operasyonları kapsamında yargılanan Kürt siyasetçi Metin Adugit, hayatını kaybetmesine rağmen Yargıtay tarafından hakkında cezai hüküm açıklandı.

Gündem 25.06.2022, 15:12
Yargıtay ölmüş siyasetçi hakkında hüküm açıkladı

Salih SERTKAL

KCK Operasyonları kapsamında yargılanan Kürt siyasetçi Metin Adugit, hayatını kaybetmesine rağmen Yargıtay tarafından hakkında cezai hüküm açıklandı.

Yargıtay, aralarında Van Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Bekir Kaya'nın da olduğu 13 Kürt siyasetçi hakkında yerel mahkemenin verdiği cezaları onadı. Dosya kapsamında yargılanan Barış ve Demokratik Partisi (BDP) Çaldıran ilçe başkanı Metin Adugit, hayatını kaybetmesine rağmen Yargıtay onun hakkında da cezai hüküm açıkladı. Yargıtay yerel mahkemenin Adugit hakkında verdiği 8 yıl 9 aylık hapis cezasını onamiş oldu. BDP İlçe başkanı Metin Adugit, 12 Ocak 2021 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirmişti. 

NE OLMUŞTU?

Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2012'de görülmeye başlayan "KCK Van Ana Davasında", Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bekir Kaya, Cüneyt Caniş ile Veli Avcı’ya 15’er yıl, Nezahat Ergüneş, Halis Çakır ve Metin Adugit’e 13'er yıl 6’şar ay, Mehmet Şirin Yıldız, Mihriban Şah ve Murat Durmaz’a 12’şer yıl, İhsan Güler, Abdulkerim Sayan ve Derviş Polat’a 9’ar yıl, Hecer Sarıhan’a da 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Avukatlar kararı temyiz etmiş, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma vermeyerek, savunma hakkının ihlal edildiği, sanıklar müdafilerine son söz hakkı verilmediği, hükmün gizli tanık ifadesine dayandırıldığı, iletişim kaynaklarının tercüme edilmesi için tarafsız bilirkişi görevlendirilmemiş olduğu, savunma tanıklarının dinlenilmediği, Bekir Kaya ve avukat Cüneyt Caniş hakkında yapılan arama ve el koyma işlemlerinin hukuka aykırı olduğu, anayasaya aykırılık, sanıklarının fiillerinin yüklenen suçu oluşturmadığı ve cezaların belirlenmesinde isabetsizlik bulunduğu belirtmişti. Temyize gönderilen dosya Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından bozulmuştu.

Yargıtay, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma şansı verilmeyerek savunma hakkının ihlal edildiği, sanıklara verilen cezanın üst sınırdan verildiği ve neredeyse dosyanın tamamını oluşturan eylem ve etkinliklerinin birçoğunun siyasi parti faaliyeti olduğunu vurgulayarak, dosyayı yerel mahkemeye geri göndermişti. 

Yargıtay bozulma kararına gerekçe olarak, "Suç" olarak gösterilen taziye ziyaretleri, Newroz, Kürt Dil Bayramı, 8 Mart, Anayasa referandumunu boykot mitingleri gibi eylemlerde yapılan konuşmaların suç sayılmasının kanuna aykırı olduğunu belirtmişti.

Yargıtay’ın bozma kararı üzerine Eylül 2018’de Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen davada Bekir Kaya, Cüneyt Caniş, Veli Avcı, Nezahat Ergüneş, Halis Çakır ve Metin Adugit’e 8 yıl 9 ay, Mehmet Şirin Yıldız, Murat Durmaz, İhsan Güler, Abdulkerim Sayan ve Mihriban Şah, Derviş Polat’a 7 yıl 6 ay, Hecer Sarıhan’a ise 6 yıl 3 ay hapis cezası verilmişti.

Mahkeme, tutuksuz yargılanan 11 isminse hükmen tutuklanması kararı vermişti.

Yorumlar (0)
25
açık