Uluslararası Emek Konfederasyonu

İslamcı emek federasyonu sermayeye karşı emeğin haklarını nasıl savunacak?

Gündem 01.11.2022, 08:45
Uluslararası Emek Konfederasyonu

Kamil Tekin Sürek, Evrensel Gazetesi'ndeki köşesinde, Uluslararası Emek Konfederasyonu'nun kuruluşunu yazdı

19-23 Ekim günleri İstanbul’da bir sendikal toplantı yapıldı. Ev sahibi Memur-Sen idi. Toplantı sonunda Uluslararası Emek Konfederasyonunun kurulduğunu ilan ettiler. Kuruluşun İngilizce adı International Labour Confederation. Kısa adı ILC.

Memur-Sen bu toplantı için çok para harcamış. Toplantı Bakırköy Hilton’da yapıldı. Konuklar beş gün misafir edildi. İstanbul gezdirildi. Çamlıca Kulesi’nde yemek yendi. Boğaz turu yapıldı. İstiklal Caddesi’nde alışveriş yapıldı. Yani yok yoktu organizasyonda. Memur-Sen üyelerinin harcanan paradan haberi vardır umarım.

Tabii, Memur-Sen’in AKP ile ilişkisini bilenler toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in katılmasını ve toplantıda bir konuşma yapmasını, toplantıya katılanların topluca AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a götürülmesini yadırgamaz elbette. Ama, toplantıya katılanlardan gerçekten sendikacı olanların, bir sendikal toplantıya iktidarın başının ve Çalışma Bakanının katılmasını anlamakta zorluk çekmiş olabileceklerini tahmin etmek zor olmasa gerek.

Kulis bilgilerine göre, Memur-Sen uluslararası sendika konfederasyonlarına katılmak için başvurular yapmış ve iktidar ile olan ilişkilerinden dolayı kabul edilmemiş. Ve onlar da eğer biz bu örgütlere alınmıyorsak, kendi örgütümüzü kurarız demişler. Bir diğer iddia ise AKP’nin diğer uluslararası sendikal örgütlere karşı bir İslami sendikal örgüt oluşturması.

Memur-Sen açıklamalarından anlaşıldığı kadarıyla 120 ülkeden sendikacılar toplantıya çağrılmış. Bunların 33 tanesinden 43 örgütten sendikacılar toplantıya katılmış, 87 ülkeden sendikalar davete icabet etmemiş. 25 ülkeden 33 örgütün katılımıyla ILC kurulmuş. Arnavutluk, Bosna Hersek, Bangladeş, Bahreyn, Endonezya, Irak, Karadağ, Kuveyt, Litvanya, Makedonya, Maldivler, Pakistan, Filipinler, Slovenya, Ürdün, Yemen, Türkiye, Tayland, Filistin, BAE, Sri Lanka, Romanya, Portekiz, Malezya ve İran’dan gelen bazı sendikacılar ILC’nin Kuruluş Tüzüğü’nü imzalamış. Diğerleri imzalamamış ya da “Örgütümüze bir soralım” demişler. Dikkat edilirse imzacılar ve katılanlar arasında KKTC yok, Azerbaycan yok. Türkmenistan, Özbektistan, Tacikistan, Libya, Katar ve AKP’nin yakın ilişkileri olan Afrika ülkelerinden katılım ve imzacı yok. İtalya, Moğolistan, Kamboçya’dan katılanlar ise gözlemci olarak yer almak istemiş. İmzacılardan birkaçı hariç kalanlar İslam referanslı sendikacılar.

Uluslararası Emek Konfederasyonunun ilk genel sekreterlik görevini ise Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen yürütecek.

ILC’nin merkezi de İstanbul’da.

SADAT’ın Dünya İslam Federasyonunun sendikal ayağı için adım atılmış gibi.

Memur-Sen’i kamu emekçileri imzaladığı toplu sözleşmelerden tanıyor. Toplantıda iddia ettikleri gibi; sermaye karşısında emekten yana olduklarına dair şahsen ben tek bir söylem ve eylemlerini görmedim.

Bakalım İslamcı emek federasyonu sermayeye karşı emeğin haklarını nasıl savunacak?

Yorumlar (0)