Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi çalışanları ödenmeyen maaşları için seslerini yükseltti

Maaşları düzenli ödenmeyen Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi çalışanı sağlıkçılar, maaşlarının kesintisiz ve düzenli ödenmesi için eylem yaptılar. Hastane önünde yapılan basın açıklamasına TTB, Ankara Tabip Odası ve diğer sağlık örgütlerinden de destek geldi.

Gündem 18.11.2022, 13:39
Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi çalışanları ödenmeyen maaşları için seslerini yükseltti

Maaşlarını alamayan Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi çalışanları, Rıdvan Ege Hastanesi önünde yaptıkları eylemde, maaşlarını istediler. Sağlık çalışanları ücretlerinin düzenli ve kesintisiz ödenmesi talebini dile getirdiler.

Sağlık çalışanları adına açıklama yapan Asistan Hekim Mustafa Şahan Uyanık, sağlık çalışanları olarak, büyük fedakarlıklarla hizmet verdikleri, ikinci aileleri olarak gördükleri kurumlarında hak ettikleri değeri görmediklerini söyledi.

“Ne yazık ki, gece gündüz demeden saatlerce çalışmamızın karşılığı olan maaşlarımız bu ay yatırılmadı!” diyen Uyanık, beş ay önce herkese 3 bin 500 TL civarında asgari ücretin altında bir miktar para yattığını ve birkaç gün sonra geriye kalan eksik ödemelerin tamamlandığını hatırlattı. İdare ile görüşmelerinden sonra maaşlar konusunda artık bir sorun yaşanmayacağı sözü aldıklarını belirten Uyanık, “Kasım ayında ise aynı sorun bir kez daha tekrar ederek, ne zaman ödeneceği ile ilgili tatmin edici bir açıklama henüz yapılmadı” dedi.

Enflasyonun yüzde yüzleri geçtiği, hayat pahalılığının her geçen gün arttığı ve kış mevsimine girdikleri döneme dikkat çeken Mustafa Şahan Uyanık şunları ifade etti:

“Bu dönemde asgari ücreti reva gördükleri sağlık çalışanları, maaşların yatmaması nedeniyle ciddi zorluklar yaşıyor. Pek çok Ufuk Üniversitesi çalışanı kira ödemeleri, fatura ödemeleri ve temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak duruma geldi. Asistan hekimlerin ise nöbet ertesi izin hakkı bahane edilerek maaşlarda kesinti yapıldı; bu nedenle diğer hastanelerde çalışan asistan hekimlerle maaş farkı nerdeyse iki katına çıktı. Hastane bünyesinde görev yapan asistan hekimlere maaş iyileştirmesinin yapılmayacağı, başka kurumlara geçmek isteyenlere de bekletmeden onay verileceği söylenerek çalışma isteği köreltildi. Yoksulluk sınırının 26 bin TL, açlık sınırının 7 bin TL olduğu Türkiye’de bu maaşlarla yaşamak da çalışmak da emekçiler açısından eziyet verici bir hale geldi.

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi çalışanları olarak hakkımız olmayan bir şey talep etmiyoruz. Hakkımızı istiyoruz! Biz hastanede insanların sağlığı, fakültelerde tıp öğrencilerinin eğitimi için çalışan Ufuk Üniversitesi çalışanları, olması gerekenden daha azı hak görülen maaşlarımızın ödenmesini istiyoruz. Her geçen gün artan hayat pahalılığının altında ezilen çalışanlar olarak insanca yaşamak istiyoruz.”

Yorumlar (0)