TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı tutuklandı, dört bir yandan tepkiler yükseldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve yandan medya tarafından, hakkında linç kampanyaları düzenlenen, ardından da Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında açılan soruşturma doğrultusunda gözaltına alınıp, sorgulanan TTB Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı tutuklandı. Fincancı’nın tutuklanmasına karşı protesto sesleri yükseldi, “Derhal serbest bırakılması” istendi. Fincancı ise Sincan Kadın Kapalı Cezaevi'ne götürüldü.

Gündem 27.10.2022, 20:21 27.10.2022, 20:25
TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı tutuklandı, dört bir yandan tepkiler yükseldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve yandan medya tarafından, hakkında linç kampanyaları düzenlenen, ardından da Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında açılan soruşturma doğrultusunda gözaltına alınıp, sorgulanan TTB Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı tutuklandı. Fincancı’nın tutuklanmasına karşı dört bir taraftan protesto sesleri yükseldi, “Derhal serbest bırakılması” istendi.

İstanbul’da gözaltına alındıktan sonra Ankara’ya getirilen ve savcılıkta dört saatlik ifade işleminin ardından, “örgüt propagandası” iddiasıyla tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderilen Fincancı, tutuklanarak, Sincan Kadın Kapalı Cezaevi'ne götürüldü.

‘FİNCANCI SERBEST BIRAKILSIN’ SESLERİ YÜKSELDİ

Öte yandan, Fincancı'nın tutuklanmasına dört bir yandan sesler yükseldi. Aralarında TDB, SES, KESK ve TTB MK üyelerinin de bulunduğu emek ve meslek örgütleri temsilcileri, sorgu süresince adliye önünde Fincancı’yı yalnız bırkmadı. Polisin sert müdahale ettiği emek örgütü temsilcilerinden 5 kişi gözaltına alındı.

TTB ‘İKTİDARIN BİZİ SUSTURMA ÇABASINA KARŞI FİNCANCI’YA SAHİP ÇIKACAĞIZ’

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyeleri ve Fincancı’nın avukatları, Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı için TTB Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. TTB 2. Başkanı Prof. Dr. Ali İhsan Ökten "Uzun yıllardır toplum sağlığı içim bir mücadele yürütüyoruz. Bu tutuklama iktidar çevrelerinin bizi susturma çabasının sonucudur” dedi.

Ancak açıklama sırasında binanın elektriklerinin kesilmesi üzerine açıklama dışarıya taşındı. Elektriklerin kesilmesine tepki gösteren Ökten, dün olduğu bugün de mücadeleye devam edeceklerini, sağlık çalışanlarına, hekimlere ve Şebnem Korur Fincancı’ya sahip çıkacaklarını ifade etti.

Elektriklerin kesilmesi Twitter hesabından da "Türk Tabipleri Birliği'nde basın toplantımızı düzenlediğimiz sırada binamızın elektriği kesildi. Açıklamamızı sürdürüyoruz: "TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı Özgür Bırakılsın, Meslek Örgütümüze Yönelik Baskılara Son Verilsin!" denilerek duyuruldu.

ÖKTEN: ‘BUGÜN TÜRKİYE İÇİN KAPKARA BİR GÜN’

Ali İhsan Ökten, "Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi özgür bırakılsın” diyerek başladığı konuşmasında, TTB ve Tabip Odaları olarak uzun yıllardır sağlık yaşanan sorunların son bulması ve toplum sağlığı için mücadele ettiklerini ifade eden Ökten, “Biz hekimler antidemokratik uygulamalara karşı ‘emek bizim söz bizim’ diyerek inatla mücadele yürüttük. İktidar çevrelerinin bizi susturma çabası ve TTB başkanının tutuklaması kararı bu ısrarın sonucudur” dedi.

Ökten şunları ifade etti: ““Bugün Türkiye demokrasisi için kapkara bir gündür” diye açıklamaya devam eden Ökten, “Fincancı hayatını insan hakları mücadelesine, halk sağlığına ve yaşatmaya adamış biridir. Hekimlerin, tıp öğrencilerinin ve insan hakları savunucularının Şebnem Hocasıdır. Bizler daha önce olduğu gibi bunun üstesinden de geleceğiz. Sağlık çalışanlarının haklarını, bilim insanlarının hakları ve ifade özgürlüğü için Şebnem Korur Fincancı'ya sahip çıkmayı sürdüreceğiz.”

Soruları yanıtlayan Fincancı’nın avukatlarından Av. Meriç Eyüboğlu ise “Gerçeğe inanan herkese Şebnem Korur Fincancı’nın selamlarını getirdik. Şebnem Hoca’nın moralli ve kararlı hali dışarı olan hepimize gerekiyor. Siz şimdi burada mahkeme sürecini merak ediyorsunuz. Şu anekdotu verebilirim. Savcılık odasının önünde Şebnem Hoca’nın tutuklamaya sevk edilip edilmediğini öğrenmeye çalışırken; biz de kararı basından öğrendik” dedi.

Mevcut yasalarla TTB’ye kayyum atanmasının sözkonusu olmayacağını belirten Eyüboğlu, Şebnem Korur Fincancı’nın Sincan Cezaevi’ne götürüldüğünü tutuklamaya itiraz yapacaklarını söyledi

Yorumlar (0)