Tekin, ‘Sadece ormanlar değil ekmeğimiz de yanıyor’

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Türkiye'de sadece ormanlık alanlar değil pek çok ilde hasat zamanı gelen buğday tarlalarının da yandığına dikkat çekerek, “Ormanlarımızla birlikte buğday tarlaları da alevlere teslim” dedi. Tekin, “Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi’ye “ormanlardan sonra, hasat edilmeyi bekleyen tarlalar da yanıyor! Venezuela’yı bırak, Türkiye’de yanan ormanlara ve buğday tarlalarına biraz bak” diye seslendi.

Gündem 14.07.2022, 11:30 14.07.2022, 12:24
Tekin, ‘Sadece ormanlar değil ekmeğimiz de yanıyor’

Son iki hafta içerisinde ülkenin farklı bölgelerinde çıkan yangınlarda sadece orman alanları değil tonlarca buğdayın da kül olduğuna dikkat çeken CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi’ye “hasat edilmeyi bekleyen tarlalar, ne oldu da birden bire yanmaya başladı? Venezuela’yı bırak, Türkiye’de yanan ormanlara ve buğday tarlalarına biraz bak” diye seslendi.

Hasat öncesinde buğday tarlalarının yanmasının bugüne kadar pek rastlanan bir durum olmadığını belirten CHP’li Tekin, “yangın çıkan yerler, aynı zamanda ekmeğimizi, aşımızı sağladığımız tarımsal üretim alanlarıdır. Buğday tarlalarında şüphe uyandıran yangınlar derhal araştırılmalıdır” dedi.

Buğdayın sadece Türkiye’nin değil birçok ülkenin temel besin kaynağı, stratejik bir ürün olduğunu hatırlatan Tekin, “Hasat öncesinde buğday tarlalarının yanması bugüne kadar çok karşılaşılan bir durum değil. Oluşan yangınlar, anız yangını olarak bilinen ve hasat sonrasında kalan bitki artıklarından kurtulmak için çıkan yangınlara da benzemiyor! Ekmek fiyatları 5 liraya dayanmışken peş peşe buğday tarlaları yanınca kafalarda soru işaretine neden oluyor. Yangınlar sadece buğdayımızı yakmakla kalmıyor, ekmeğimizi de elimizden alıyor. Çünkü tarım arazileri Milli servetimizdir” değerlendirmesini yaptı.

‘ÖNCE TARIM TOPRAKLARINI İŞLEMEZ HALE GETİRDİNİZ’

Türkiye’nin son 20 yıllık bir süreçte 4,8 milyon hektar tarım arazisini kaybettiğine, bu arazilerin ekilmediğine dikkat çeken Tekin, “bu olumsuz durum yetmezmiş gibi son günlerde birçok ilde buğday tarlaları yangınının izahı da mümkün değildir. Önce tarım topraklarını işlemez hale getirdiniz. Şimdi de az sayıda işlenebilen arazi yanarken sadece izlemekle yetiniyorsunuz. Bakanlar geliyor gidiyor ama anlayış bir türlü değişmiyor. Ülkemizde topraklar yeteri kadar korunamıyor” ifadelerini kullandı.

Mesela geçen sene ve bu seneki orman yangınlarına yönelik kamuoyu baskısı nedeniyle önemli noktaların insansız hava araçlarıyla sürekli kontrole tabi tutulup, birçok ormanlara girişlerin yasaklandığına da atıf yapan Tekin, “Buğday tarlaları için böyle bir tedbir mekanizması söz konusu olabilirdi. Ama ne yazık ki, AKP iktidarı 20 yıldır yaptığını yapıyor ve ülke tarımını nasıl çökerttikleri anlaşılmasın diye göz boyamaya devam ediyor” dedi.

'YANGIN SEBEPLERİ TİTİZLİKLE İNCELENMELİ'

Tekin, şunları ifade etti, “Bu nedenle, buğday tarlası yangınlarına sebep olan unsur ne ise titizlikle incelenmelidir. Buğday tarlalarının bulunduğu bölgelerde polis, jandarma ve itfaiye, yangın bilgi sistemleri ve yangın riski haritalan yardımıyla buğday yangınlarının potansiyel zararları en aza indirilebilir. İktidar, verimli Anadolu topraklarında tarımı yeniden canlandırmak istiyorsa, sorunun çözümünü yurtdışında aramaktan derhal vaz geçmelidir.”

Yorumlar (0)
22
açık