Sol Partili Güzel, 12 Eylül'de idam edilenlerin fotoğraflarını paylaştığı için yargılanıyor

SOL Parti Keçiören İlçe Başkanı Murat Güzel’in, Hıdır Aslan’ın fotoğrafını paylaştığı için ‘propaganda’ suçlamasıyla yargılandığı dava 27 Mayıs’a ertelendi

Gündem 10.05.2022, 14:01 10.05.2022, 15:22
Sol Partili Güzel, 12 Eylül'de idam edilenlerin fotoğraflarını paylaştığı için yargılanıyor

SOL Parti Keçiören İlçe Başkanı Murat Güzel’in, Türkiye’de idam edilen son kişi olan Hıdır Aslan’ın fotoğrafını paylaştığı için “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması bugün Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

MLSA'dan Sibel Yükler'in haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında, SOL Parti Keçiören İlçe Başkanı Murat Güzel hakkında, 12 Eylül’de idam edilen devrimciler Mustafa Özenç, İlyas Has ile Türkiye’de idam edilen son kişi Hıdır Aslan’ın fotoğrafını Twitter hesabından paylaştığı için “zincirleme örgüt propagandası” suçlamasıyla dava açıldı. Güzel için, 1 yıl 3 aydan 8 yıl 9 aya kadar hapis cezası isteniyor.

4 Kasım 2021 tarihinde 20 sayfa olarak hazırlanan iddianamenin en çarpıcı noktası ise 19 sayfa boyunca THKP-C’nin kuruluşundan Gezi eylemlerine kadar gelen süreçten bahsedilerek “zincirleme örgüt” oluşturulması. Güzel’in paylaşımları ise iddianamenin sonundaki yarım sayfalık bölümde “suç unsuru” olarak yer alıyor.

Hakimden sanığa: Propaganda yapma kastınız yoktur zaten

İddianamenin kabulünün ardından savunma yapan Murat Güzel, daha önce verdiği ifadeyi tekrarladığını söyledi. Savunmasının başında SOL Parti’nin yasal bir siyasi parti olduğunu, partinin üyesi ve Ankara Keçiören ilçe başkanı olduğunu hatırlatan Güzel, iddianameye konu olan söz konusu fotoğrafların ise partinin resmi hesaplarından paylaşıldığını ve kendisinin de Twitter hesabından bu paylaşımları retweet yaptığını söyledi.

Bunun üzerine heyet başkanı Güzel’e, “Örgüt propagandası yapmak gibi bir kastınız yoktur zaten, değil mi?” diye sordu. Örgüt propagandası yapmadığı cevabını veren Güzel ise, THKP-C, Devrimci Yol gibi örgütlerin yıllardır var olmadığını ve bir bağlantısı da olmayacağını söylerken, iddianamenin başında “çatı örgüt” olarak lanse edilen Devrimci Komünarlar Partisi hakkında da bilgi sahibi olmadığını ekledi. 

Güzel’in savunmasının ardından avukatı Gizem Özdem söz aldı. Müvekkilinin yasal bir siyasi partinin üyesi olduğunu hatırlatan Özdem, bu noktayı görmezden gelen iddianamenin baştan kabul edilmemesi gerektiğini ancak kabul edildiği için savunma yapmak durumunda olduklarını söyledi. 

İddianamede suç örgütü olarak gösterilen Devrimci Yol’un 1970’lerde kurulduğunu ve artık faal olmadığını hatırlatan Özdem, Güzel’in Devrim Yol üyesi olmasının ve bu noktada üzerine atılı suçları işlemesinin de mümkün olmayacağını söyledi.

Bir saat geç başlayan duruşma 10 dakika sürdü

İddianamenin SOL Parti’nin yasal parti oluşunu vurgulamadığını, buna benzer diğer iddianameler gibi aslında bu iddianamenin de siyasi partilerin faaliyetlerini engellemek üzere hazırlandığını ifade eden Özdem, “Müvekkilimin paylaşımları yasal siyasi partisinin görüşlerini ve fikirleri yaymak üzerinedir, kendisi bununla görevlidir. Üzerine atılı suçların hiçbir maddi karşılığı bulunmamaktadır” diyerek, derhal beraat talep etti.  

Avukat Özdem, AİHM ve Anayasa Mahkemesi (AYM) ile birlikte davanın görüldüğü 27. Ağır Ceza Mahkemesinin de ifade özgürlüğü kapsamında daha önce verdikleri beraat kararlarını heyete hatırlattı. 

Gecikmeli olarak 10:55’te başlayan duruşmayı 11:05’te sonlandıran mahkeme heyeti, dosyanın esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için iddia makamına gönderilmesine karar vererek davayı 27 Mayıs’a erteledi. 

Ne olmuştu?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının açtığı soruşturma kapsamında Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde ifade veren Güzel’e, 12 Eylül’de idam edilen Mustafa Özenç, İlyas Has ile Türkiye’de idam edilen son kişi olan Hıdır Aslan’ın fotoğraflarını, sosyal medya hesabında neden paylaştığı sorulmuş, “Terör örgütü propagandası, Devrimci Yol örgütü propagandası yaptığınız anlaşılmıştır” ifadeleriyle suçlanmıştı. 

Güzel ise ifadesinde, “paylaşımları suç işlemek amacıyla yapmadığını” ve söz konusu paylaşımların “ifade özgürlüğü kapsamında” olduğunu belirterek, “Kaldı ki bu paylaşımlar kamuoyuna açık, binlerce insanın ulaşabileceği aynı zamanda beğenerek paylaşımda bulunulan fotoğraflardır” demişti.

Yorumlar (0)
15
açık