Şifa dağıtıcılığı ‘terör örgütüne yardım yataklık’ oldu

Van’da engelli raporu olmasına rağmen tutuklanan 80 yaşındaki Makbule Özer ve 79 yaşındaki eşi Hadi Özer çiftinin cezalarını evde geçirmeleri için yapılan ikinci başvuruya da ret cevabı verildi.

Gündem 13.05.2022, 16:05
Şifa dağıtıcılığı ‘terör örgütüne yardım yataklık’ oldu

Salih SERTKAL

Van’da engelli raporu olmasına rağmen tutuklanan 80 yaşındaki Makbule Özer ve 79 yaşındaki eşi Hadi Özer çiftinin cezalarını evde geçirmeleri için yapılan ikinci başvuruya da ret cevabı verildi.

Tutuklanan yaşlı kadının, 55 yıldır şifa dağıtıcılığı yaptığı ve evine şifa bulmak için gelen bir kadının polis baskını esnasında o an orda olması gerekçe gösterilerek yargılandığı ve tutuklandığı öğrenildi.

Van’da üç gün önce engelli raporu olmasına rağmen tutuklanan 80 yaşındaki Makbule Özer ve eşi 79 yaşındaki Hadi Özer’e verilen cezanın konutta infaz edilmesi için Van İnfaz Hakimliğine yapılan ikinci başvuruya da ret cevabı verildi. Van’da ‘Şifacı dağıtıcısı’ olarak bilinen ve 55 yıldır bunla uğraşan Makbule Özer’in, tutuklanma gerekçesi ortaya çıktı. Özer çiftinin, evlerine polis baskını düzenlendiği esnada evde ‘Göbek düşmesi’ şikayetiyle tedavi olmak için gelen bir hasta kadının olması gerekçe gösterilerek yargıladığı ve bunun sonucunda terör örgütüne yardım yataklık ettiği gerekçesiyle ceza verilerek tutuklandığı ortaya çıktı. Olay günü evde olan çiftin kızları Naime Özer ve ailenin avukatı Dilan Kunt Ayan olayı tüm detaylarıyla aktardı.

Van’da iki gün önce 80 yaşındaki Makbule Özer ve 79 yaşındaki Hadi Özer çifti, terör örgütüne yardım etmek iddiasıyla yerel mahkemenin haklarında verdiği cezanın Yargıtay tarafından onanmasının ardından tutuklandı.

Halk arasında ‘Göbek düşmesi’ olarak bilinen göbek bölgesindeki karın kaslarının gerilmesi şikayetiyle evlerine gelen hasta bir kadının, polis baskını esnasında orada bulunma durumunu mahkeme heyeti tarafından terör örgütüne yardım yataklık etmek suçu olarak görüldü.

Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde süren 3 yıllık yargılamanın ardından tedavi olmak amacıyla eve gelen kadın terör örgütü üyeliği gerekçesiyle 8 yıl 3 ay hapse çaptırılırken; Makbule Özer ve Hadi Özer’e 2 yıl 1 ay hapis cezası vererek dosyayı Yargıtay’a gönderdi.

Yargıtay da Makbule Özer ve Hadi Özer hakkında yerel mahkemenin verdiği cezayı onamasının ardından, Özer çifti tekrardan bir ev baskını travmasını çocuklarına yaşatmamak için Van Adliye Sarayı’na kendi rızalarıyla gidip teslim olmak zorunda kalmıştı.

'TUTUKLANMALARI HUKUKSUZ'

Müvekkilleri Makbule Özer ve Hadi Özer’in tutuklanmasının değerlendiren Avukat Dilan Kunt Ayan, yapılanların hukuksuzca olduğunu belirtti.

Avukat Ayan, Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen cezanın Yargıtay tarafından onanmasının ardından müvekkillerinin kendi rızasıyla Van Adliye Sarayı’na giderek teslim olmak zorunda kaldıklarını aktardı.

AVUKAT TUTUKLANMAYA VARAN SÜRECİ AKTARDI

Özer çiftinin avukatlığını yapan Avukat Dilan Kunt Ayan, dava sürecini tüm detaylarıyla şöyle aktarıyor:

“24 Temmuz 2018 tarihinde Van’ın Edremit İlçesine bağlı Eski Cami mahallesinde bulunan Özer çiftine ait 3 katlı binaya Van Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polisler tarafından bir ihbar sonucu baskın düzenlendi. Baskın sonucunda baskının düzenlediği esnada, ‘Göbek düşmesi‘ şikayetiyle tedavi olmak için Özer ailesinin evine gelen bir hasta kadın ile birlikte ikamet sahipleri 80 yaşındaki Makbule Özer ve 79 yaşındaki Hadi Özer çifti üç erkek çocuğuyla beraber gözaltına alınarak Van Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. 4 günlük gözaltı sürecinin ardından Özer ailesi ve çocukları serbest bırakılırken, eve ‘Göbek düşmesi‘ şikayetiyle gelen hasta kadın tutuklanarak cezaevine gönderildi. Sonrasında tutuklanan kadın ile birlikte Makbule Özer, Hadi Özer ve 3 çocuğu hakkında Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Terör örgütüne yardım yataklık etmek suçu işledikleri gerekçesiyle 3 yıl süren yargılamanın ardından, ikametgah sahipleri oldukları için Makbule Özer ve Hadi Özere 2 yıl 1 ay hapis cezası verilirken, 3 çocuğu hakkında beraat kararı verildi. Evde bulanan hasta kadına da ‘Örgüt üyeliği’ iddiasıyla 8 yıl 3 ay hapis cezası verildi.”

‘ÖRGÜTE YARDIM ETTİKLERİNE DAİR TEK BİR KANIT YOK’

Müvekkili Makbule Özer’in, 55 yıldan fazladır kırık çıkıkçılık, ebelik, göbek düşmesi, bel kayması gibi konularda şifa dağıtıcılığı yaptığına dikkat çeken Avukat Ayan, kentte de oldukça tanınan bir hekim olarak bilindiğini belirtti.

Bu gerçeği, Makbule Özer’in tedavi ettiği çok sayıda kişinin mahkemeye gelerek Özer lehine tanıklık ederek mahkeme heyetine bildirdiğini belirten Ayan, aynı şekilde baskının olduğu gece evinde bulunan hasta kadının da bunları dile getirdiğini ve ‘Göbek düşmesi‘ şikayetiyle orada olduğunu söylediğini aktardı. Tüm şahitlerin beyanlarında müvekkillerinin suçsuz olduğunun ispatlandığına dikkat çeken Ayan, telefon dinlemelerin olarak bilinen HTS kayıtlarında, evde yapılan aramalarda tek bir suç unsuru bulunmamasına rağmen müvekkillerinin haksız yere tutuklandığını belirtti.

ANAYASA MAHKEMESİ'NE BAŞVURULACAK

Cezanın onanmasının ardından müvekillerinin engelli raporlarının olması ve evde bakıma muhtaç oldukları gerekçesiyle cezalarının konutta infaz edilmesine ilişkin Van İnfaz Hakimliği’ne öncesinde başvurduklarını belirten Ayan, başvurularının reddedildiğini belirtti. İnfaz Hakimliğinin 15 Nisan 2022 tarihinde yaptığı başvuruyu hukuki şartlar oluşmadığını belirterek başvuruyu reddettiğini belirten Ayan, müvekkillerinin tutuklanmasının ardından yine aynı gerekçelerle müvekkillerinin cezalarının konutta infaz edilmesine ilişkin Van İnfaz Hakimliği’ne yaptıkları ikinci başvuruya da ret cevabı aldıklarını ve bundan sonraki süreçte dosyayı Anayasa Mahkemesine taşıyacaklarının bilgisini verdi.

'ŞİFACILIK ANNEANNEMDEN KALMA'

Söz konusu cezaya neden olaya ilişkin görüştüğümüz ve polisin eve baskın düzenlediği akşam evde olan Özer çiftinin kızı Naime Özer, yaşananları birinci ağızdan aktarıyor. Annesinin 25 yaşından bu güne kadar kırıkçıkık, kuyruksokumu düşüğü, bel fıtığı, göbek düşmesi, ebelik gibi konularda birçok tedaviyi uyguladığını ve sayısız kişiyi iyileştirdiğini belirten Özer, bu beceri ve bilginin de anneannesinden annesine geçtiğini belirtiyor.

Annesinin bu hekimlik becerisinden kaynaklı her yıl yüzlerce kişinin evlerine gelip annesinden yardım istediğini hatırlatan Özer, 24 Temmuz 2018 tarihinde de önceden tanımadıkları bir kadının evlerine göbek düşmesi şikayetiyle geldiğini ve annesinden yardım talep ettiğini aktardı. Akşam saat 22.00 sularında gelen kadının göbeği düştüğü için eve ağrı sızılar içinden geldiğini belirten Özer, kadının o halini karşısında annesinin tedavi etmeyi kabul ettiğini ve böylelikle kendisini eve aldıklarını belirtti.

'BİR KADIN ARAMIYORLARDI, ERKEK ARIYORLARDI'

Özer, annesinin tedaviye başlamadan önce misafir kadına, biraz dinlenmesini istediğini sonrasında ağrılarını dindirmeye çalışacaklarını aktarmasının ardından saat 23.00’te evinin etrafından polis anons seslerini duymaya başladıklarını söyledi.

Polislerin “Gençler evi boşaltın yoksa evi tarayacağız” şeklinde anonsu yapmaları üzerine şoka girdiklerini abisinin dışarı çıkarak polislere ne olduğunu sormaya fırsat kalmadan 3 katlı evinin tüm katlarının polisler tarafından basıldığını aktardı. Eve baskın düzenledikleri esnada “Erkek nerde“ diye kendilerine bağırdıklarını aktaran Özer, evdeki herkesin kimliğine baktıktan sonra evdeki misafir olan kadını içeride bırakarak üç kattaki tüm ev halkını dışarıya çıkararak aralarında iki hamile kadın ile yaşlı anne babası ve çocukları evin önündeki betonda iki saatten fazla yüz üstü yatırdıklarını belirtti. Eve ilk geldiklerinde bir erkek aradıklarını ancak onu bulamayınca eve rahatsızlığı için gelen kadına yöneldiklerini aktaran Özer, kendilerinin dışarıya çıkarılmalarının ardından evin içinde bırakılan kadının saatlerce bağırışlarına şahit olduklarını aktardı.

4 GÜN GÖZALTINDA KALDILAR

Kendilerinin dışarda oldukları esnada içeriden hasta olan kadının çığlıklarını duyduklarını belirten Özer, sonrasında hasta kadın ile annesi Makbule Özer, babası Hadi Özer ve evde bulunan üç abisinin gözaltına alınarak Van Emniyet Müdürlüğüne götürüldüğünü aktardı. Ebeveynleri ve abileriyle beraber hasta kadının da 4 günlük gözaltı sürecinin ardından mahkemeye sevk edildiğini belirten Özer, ebeveynleri ile abilerinin bırakıldığını aktardı. Çok sonradan annesi ve abileri hakkında terör örgütüne yardım yataklık ettikleri şeklinde dava açıldığını öğrendiklerini belirten Özer, yerel mahkemenin annesi, babası ve bir abisine ceza verdiklerini , Yargıtay’ın da abisinin cezasını bozduğunu ve annesini ile babasına verilen cezayı onayarak tutuklanmalarına karar verdiğini aktardı.

'EVDE TEK BİR SUÇ DELİLİ BULUNMADI'

Yaşlı anne ve babasının tutuklanmasına sert tepki gösteren Naime Özer “ Bu ülkede adalete olan inancın zayıflamasında bir kez daha haklı çıktık. Ne evinde ne elinde suç unsuru olabilecek bir tek bir şeyin görülmediği halde anneme babama ceza vermelerini asla kabul etmiyoruz. Bu adalet değildir” dedi. Annesinin yüzde elli iki engelli raporu olduğunu aynı şekilde de babasının da bir sürü rahatsızlığı olduğunu ve evde bakıma muhtaç olduklarını belirten Özer, annesi ile babasının bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu