Sibel Balaç tahliye edildi, hastanede tedavi altında

Adil Yargılanma talebi ile 298 gündür ölüm orucunda olan Sibel Balaç'ın infazının ertelenmesine karar verildi. Doktorların "hareket edemez" dediği Balaç, hastanedeki serviste tedavi altına alındı.

Gündem 13.10.2022, 12:51
Sibel Balaç tahliye edildi, hastanede tedavi altında

Adil yargılanma hakkı ve hapishanelerdeki hak ihlallerinin sona erdirilmesi talebiyle ölüm orucuna başlayan Sibel Balaç hakkında infaz erteleme kararı verildi.

Avukatları kararın ardından yaptığı açıklamada, işlemler tamamlanınca Balaç’ın tutulduğu Etlik Şehir Hastanesi mahkum koğuşundan tahliye edileceğini duyurdu.

Balaç, dün (12 Ekim) akşam saatlerinde tahliye edildi ancak doktorlar durumunun hareket etmesine uygun olmayacağı görüşünü paylaşınca, Balaç aynı hastanenin bu kez servisinde tedavi altına alındı.

298 GÜNDÜR ÖLÜM ORUCUNDAYDI

Zihinsel engelliler öğretmenliği yapan Sibel Balaç, sürgün ve mobbinge uğradığını söyleyerek 2018 yılında görevinden istifa etti. Balaç, aynı yıl, kanun hükmünde kararnameyle (KHK) işinden ihraç edilen memur, öğretmen ve akademisyenlerin, Ankara’daki Yüksel Caddesi’nde gerçekleştirdikleri “işimi geri istiyorum” eylemlerine katıldı.

Yüksel Caddesi’ndeki eylemcilerle birlikte 10 Aralık 2018’de gözaltına alınan Balaç, 18 Aralık’ta çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Yapılan yargılama sonucunda 23 Mart 2021’de Balaç’a  8 yıl 1 ay 15 günlük hapis cezası verildi. Ceza, Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından onandı.

Balaç, “adil yargılanma” olmak üzere “hasta mahpusların serbest bırakılması”, “hapishanelerdeki hak ihlallerinin ortadan kaldırılması” "ağırlaştırılmış infaz yasasının mahkumların lehine değiştirilmesi”, “cezaevinde kitap, dergi gibi kısıtlamalara son verilmesi”, “cezaevindeki sohbet hakkının eksiksiz uygulanması” ve “halkın hak, özgürlük ve adalet mücadelesinin engellenmemesi” gibi taleplerle 29 Aralık 2021’de ölüm orucuna başlamıştı.

Bugün ise Sibel Balaç hakkında infaz erteleme kararı verildi. Balaç işlemlerinin ardından serbest bırakılacak.

YILDIRIM TAHLİYE EDİLMİŞTİ

Adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda olan bir diğer tutuklu Gökhan Yıldırım için de 254’üncü günde infaz erteleme kararı verilmiş, Yıldırım daha sonra tahliye edilmişti. Balaç ve Yıldırım’ın talepleri şöyleydi:

Dijital delillerle gizli tanık ve itirafçı tanıklarla yürütülen yargılamalara son verilsin.

  • Keyfi disiplin cezalarına son verilsin.
  • Hasta mahpuslar serbest bırakılsın.
  • Hapishanedeki kitap, dergi kısıtlamalarına son verilsin.
  • Hapishanedeki sohbet hakkının eksiksiz uygulanması.
  • Yozlaştırmaya karşı mücadele edenlere verilen cezalar iptal edilmeli.
  • Tarafımıza verilen hapis cezaları iptal edilmeli.
  • Halkımızın hak ve özgürlükler adalet mücadelesi engellenmemeli.
  • Ağırlaştırılmış müebbet infaz yasası tutsaklar lehine değiştirilmeli.

Yorumlar (0)
GazetelerTümü