Şehir Plancıları Odası’ndan İmar affı tepkisi: ‘Kaçak yapılaşmayı teşvik eden imar affı derhal reddedilmelidir’

TMMOB'a bağlı Şehir Plancıları Odası, “İmar affı” olarak ifade edilen yasa teklifinin söylentisinin bile kaçak yapılaşmayı artırdığına dikkat çekerek, "teklifin derhal geri çekilmesini" istedi.

Gündem 01.11.2022, 14:52
Şehir Plancıları Odası’ndan İmar affı tepkisi: ‘Kaçak yapılaşmayı teşvik eden imar affı derhal reddedilmelidir’

TMMOB Şehir Plancıları Odası, 25 Temmuz'da Meclis’e sunulan ve “İmar affı” olarak ifade edilen yasa teklifinin, henüz çıkmadan, söylentisinin bile kaçak yapılaşmayı artırdığına, kamu arazilerinin yağmalanmasına yol açacağına dikkat çekerek, “Kaçak yapılaşmayı teşvik eden imar affı derhal reddedilmelidir” dedi.

‘KAMU ARAZİLERİNİN YAĞMALANMASINA YOL AÇACAK’

Şehir Plancıları Odası’ndan yapılan açıklamada; “Tüm kamuoyunun takip ettiği üzere ‘İmar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi 25.07.2022 tarihinde TBMM’ye sunulmuş ve Meslek Odamız tarafından konuya ilişkin basın açıklamamız 18.10.2022 tarihinde kamuoyu ile paylaşılmıştır. Söz konusu açıklamamızda TBMM’ye sunulan teklifin açık şekilde ‘İmar Affı’ olduğu ve bu değişiklik teklifinin kentsel ve toplumsal hayatımızda fiziki, sosyal ve ahlaki açıdan yıkım yaratacağı belirtilmiştir. Bu nedenle kamu arazilerinin yağmalanmasına yol açacak, doğal ve kültürel açıdan değerli alanlarımızın yok olmasına sebep olacak bu düzenlemenin bugüne kadar hukuka uygun şekilde hareket etmiş milyonlarca vatandaşımızı cezalandırmak anlamına geldiği belirtilmiştir” denildi.

‘SÖYLENTİSİ BİLE KAÇAK YAPILAŞMAYI HIZLANDIRDI’

Şehir Plancıları Odası açıklamasında, yasa çıkmadan, söylentisinin bile ka çak yapılaşmayı hızlandırdığına dikkat çekildi. Açıklamada şunlar ifade edildi: “Maalesef seçimler öncesinde bir gelenek haline gelen her İmar Affı düzenlemesinde olduğu gibi bu düzenlemenin de henüz yasalaşmamış olmasına rağmen, söylentisi bile birçok yerde kaçak yapılaşmanın başlamasına ve hızlanmasına yol açmıştır. Bu konuda yerel idarecilerin şikayet ve tespitleri basın yayın organlarında yer almaya başlamıştır. Önümüzdeki süreçte de plan kararlarına aykırı, kaçak yapılaşmayı özendirecek olan ve kamu arazilerinin kaybına sebep olabilecek inşa faaliyetlerinin artarak devam edeceği açıktır. Bu süreç açık şekilde Meslek Odamızın her imar affında olduğu gibi bu imar affındaki uyarılarının da haklılığını ortaya koymuştur.

TEKLİF DERHAL GERİ ÇEKİLMELİ

Bu vesileyle tekraren TBMM’ye sunulan Kanun Değişikliği Teklifinin derhal geri çekilmesini; Genel Kurul`a geldiği takdirde toplumsal refahı gözeterek tüm siyasi parti temsilcileri tarafından reddedilmesini; ayrıca İmar Affı söylentisini fırsat bilip plan kararlarına aykırı, kamu arazilerinin talanına sebep olan yapılaşma faaliyetlerine yönelik ilgili tüm idareler tarafından hukuki süreçlerin başlatılmasını talep ediyoruz.”

Yorumlar (0)