Sanayide üç gün hayat duracak

Ankara'da ve Türkiye'de sanayi bölgelerinde üç gün üretim duracak. TEİAŞ sanayi bölgelerinde üç gün elektrik kesintisi yapacak.

Gündem 23.01.2022, 00:38 23.01.2022, 11:18
Sanayide üç gün hayat duracak

Sultan Özer

Ankara ve tüm Türkiye’de sanayi bölgelerine üç gün elektrik verilmeyecek, üretim durdurulacak. Pandemi döneminde yapılmayan üretimin durdurulmasına, İran-Türkiye arasındaki doğalgaz alımında yaşanan sıkıntı neden oldu.

Yaşanacak elektrik kesintisi, sanayicilere Ankara Sanayi Odası (ASO) tarafından bildirildi. ASO tarafından Organize Sanayi Bölgelerine gönderilen yazıyla görüldü ki, Türkiye-İran arasında doğalgaz tedarik sıkıntısı var ve bu da sanayi bölgelerine üç günlük elektrik kesintisi ile çözülmeye çalışılacak.

Edinilen bilgilere göre elektrik kesintisi sadece Ankara’daki organize sanayi bölgelerinde yaşanmayacak, tüm Türkiye’de gerçekleşecek. Türkiye’de sanayide bölge bölge üçer günlük elektrik kesintisi yaşanacak, üretimde ısrar edilmesi halinde, tüm bölgelerde tam elektrik kesintisine gidilecek.

Ankara Sanayi Odası’ndan organize sanayi bölgelerine gönderilen yazıda, önümüzdeki Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri, tam gün üretimin durdurulacağı, elektrik tüketiminin sadece idari, bakım onarım, montaj amaçlı kullanılabileceği, bunun dışında üretimde ısrar edilmesi halinde tüm bölgenin elektriğinin kesileceği uyarısı yapıldı.

Ankara’da 1. Organize Sanayi Bölgesi’ne Ankara Sanayi Odası tarafından gönderilen, “önemli” başlıklı yazı ile doğalgaz kombine çevrim santrallerine gaz kısıntısı uygulanacağı, bunun da elektrik tedariğinde aksamamalara yol açacağı belirtildi.

SANAYİYE ÜÇ GÜN ELEKTRİK YOK

Elektrik kısıntısının Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri, tüm gün boyunca uygulanacak olup, sözkonusu zaman dilimlerinde üretim amaçlı elektrik enerjisi kullanılmayacağı vurgulanan yazı şöyle:

“Türkiye Elektrik İletim A. Ş. tarafından şifahen verilen bilgi ve yönergeler doğrultusunda aşağıda belirtilen saatler arasında bölgemize, dolayısıyla tüm üyelerimize elektrik kısıntısı uygulanacaktır.

Çarşamba 26.01.2022 00:00- 23:59 (Tüm gün boyunca)

Perşembe 27.01.2022 00:00-23:59 (Tüm gün boyunca)

Cuma 28.01.2022 00:00-23.59 (Tüm gün boyunca)

Yukarıda belirtilen zaman aralıklarında üretim amaçlı elektrik enerjisi kullanılamayacaktır.

Fabrikalarınıza sağlanan elektrik enerjisinin kesilmemesi için sadece idari, bakım onarım, montaj amaçlı elektrik tüketilmesi gerekmektedir.

TEİAŞ KESİNTİYİ TAKİP EDECEK

Elektrik tüketimleri TEİAŞ tarafından sınırlandırılmış olup, sürekli takip edilecek, TEİAŞ tarafından tahsis edilen kapasite aşıldığı takdirde tüm bölgenin elektriksiz kalma riski doğacaktır. Tüm bölgenin enerjisiz kalmasının önüne geçebilmek için üretim faaliyetine devam eden üyelerimizin elektrik tedariği mecburen sonlandırılmak zorunda kalınacaktır.

Jeneratör ile üretime devam etmek isteyen üyelerimizin can ve mal emniyeti açısından Bölgemiz Enerji İşletme Müdürlüğü ile irtibata geçmesi önemle duyurulur.”

Sanayicilerden edindiğimiz bilgilere göre, ülke bölgelere ayrılarak, üçer günlük elektrik kesintisi tüm sanayi bölgelerinde yaşanacak. Ancak bu kesintinin sadece üç gün ile sınırlı olup olmayacağının da net olmadığı, bu üç günlük elektrik kesintisinin işçileri nasıl etkileyeceğinin ise belli olmadığı belirtildi.

Sanayiciler, “öyle fırınlar var ki zaten 3 günde soğuyor, 3 günde ısınıyor. Böyle olunca üretim kesin aksayacak” derken, işçiler de “bu süreçte fabrikalar çalışmazsa bizler ne olacağız, yıllık izinlerden mi düşülecek, ücretsiz izin mi verilecek” tedirginliğinde.

Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu