Sanatçı Günen: Bilim ve sanat birbirinden ayrılmaz

Gündem 21.06.2022, 11:02 22.06.2022, 00:34
Sanatçı Günen: Bilim ve sanat birbirinden ayrılmaz

Cengiz ALDEMİR 

Tarih boyu olduğu gibi günümüzde de bilim insanları matematik için kimi "Tanrı’nın dili" kimi de "Doğanın dili" tanımlaması yapmaktadır. Ancak varoluşla ilgili kitapçık hazırlayan Mustafa Günen bu tanımın hatalı olduğunu kaleme aldı. 

Konuyla ilgili "Doğadaki matematiksel düzeni dil’e benzetmek yanlıştır" diyen, dünyaca tanınan "Deniz Ressam” Mustafa Günen, Medyaport'a konuştu.

SANAT BİLİMDEN GEÇER

Gerçeği arama ve ortaya koymak konusun da bilim ve sanatın ayrılmaz olduğunu vurgulayan Günen, her sanatçının sanatını ifade edebilmesinin en önemli yolunun bilgiden, özellikle insana ilişkin bilimlere hakimiyet ve farkındalıktan geçtiğini söyledi.

BÜYÜK PATLAMADAN ÖNCE YALNIZCA ENERJİ VARDI 

Literatüre göre, Büyük patlamadan sonra enerjinin hızla genişlediğini ve bunun dışında hiçbir şeyin olmadığını belirten Günen, "Dolayısıyla şişmeye engel bir durum olmadığını daha önce de belirttim. Bu demektir ki bigbang(büyük patlama) öncesinde de enerjinin dışında hiçbir şey yoktu, ona engel bir durum yoktu. Öyleyse bu enerji, ister yavaş yavaş çoğalarak, isterse de miktarı sabit olarak var olsun farklı bir etki yoksa Büyük patlama olmaması gerekir. Öyle ya! Çevresinde onun sıkışmasına neden olacak, engel olacak bir alan, bir dış mekân yoktu. Dolayısıyla Sabit bir şekilde, mevcut hali ne ise sonsuza kadar devam etmesi mümkündür. Ama patlama oldu, evren oldu ve biz buradayız" dedi.

MATEMATİKSEL DÜZEN. ENERJİ VE TANRI 

Enerji, Matematik ve Tanrı kavramlarıyla günümüze kadar evrenin varoluşuyla ilgili çeşitli teoriler geliştirilerek, bunlar üzerine çok sayıda tartışmalar yapıldığını anımsatan Sanatçı Günen, matematiksel düzen ve enerjinin tartışılmaz olduğunu savundu. Günen, "Varoluşla ilgili çeşitli teoriler vardır. Ancak bu teorilerin hiçbirinde kesinlikle tartışılmayan iki şey vardır. Birisi; “Matematiksel düzen, diğeri de “Enerjidir.” Çünkü evrenin var olması için bu iki şey zorunludur. Bu yüzden tartışma dışıdırlar. 

Bu iki unsurun enteresan bir durumları daha var. Ne matematiğin ne de enerjinin nasıl var oldukları bilinmiyor! Bu açıdan bakıldığında hem matematik hem de enerji Tanrı ile aynı belirsizlik durumuna geliyorlar. Yani tıpkı “Tanrı nasıl var oldu?” sorusunun cevapsız olduğu gibi matematiğinde, enerjinin de nasıl var olduğu bilinmiyor. Onların da bir faili yok" dedi.

ENERJİ VE MATEMATİKTEN ŞÜPHELENMİYORUZ

Enerji ve matematiğin deneyimleyebildiklerini ancak Tanrıyı deneyimleyemediklerini vurgulayan Günen, "Üçünün de faili olmamasına rağmen, enerji ve matematikten şüphelenmiyoruz, sorgulamıyoruz ama Tanrıdan şüpheleniyoruz ve sorguluyoruz. Bu durumda, Evrenin varoluşundaki izahlar, ister “Akıllı tasarım” teorisi olsun, isterse doğa, rastlantısal olarak var oldu teorileri olsun, aslında bu teorilerin hiçbiri, diğerinden daha gerçekçi veya ikna edici değildir" ifadelerini kullandı.

ELİMİZDE ENERJİ VE MUAZZAM DÜZEN VAR

Berkeley Üniversitesi’nden Amerikalı Fizik Profesörü Richard Mullerin yaptığı analize katıldığına ilişkin cevap yazdığı bilgisini de aktaran Sanatçı Günen,  "Doğada bir düzenin oluşu hiç tartışmaların merkezine konmamıştır. Oysa bilimin her seviyesindeki insanlar, evrenin sırlarını keşfeden büyük dehalar dahil herkes, doğada muazzam bir düzen olduğunu bilirler. Ve bu düzenin varlığı tartışmasızdır. Bilindiği gibi başlangıçta elimizde somut olarak atomik ölçeklerde olan enerjiden başka hiçbir şey yoktu! Ne uzay ne boşluk, hiçbir şey yok. Sadece nasıl var olduğu bilinmeyen enerji var. Öyleyse ne olduğu belirsiz enerji, nasıl oluyor da zamanın başından itibaren muazzam bir düzen doğrultusunda gelişme ve değişime sahne oluyor ve evren meydana geliyor? Bu çok normal bir şeymiş gibi karşılanıyor ama buradan ilginç bir şekilde şunu anlıyoruz; demek ki başlangıçta elimizde sadece enerji yok! Aynı zamanda enerjiye yön verecek muazzam bir de düzen var" diye konuştu.

KAFA KARIŞTIRICI NOKTALARA GELDİK

Öncelikle matematik ve enerjinin birlikteliğinin doğru anlamak için verilerden yola çıkılması gerektiğini söyleyen Günen, "Hassas ayarlamalarla imkansızı başaran bu düzen, enerji genleşip evreni oluştururken ona yön veren bir etken değil, aynı zamanda tabiri caizse, enerjiye ne yapacağını dikte ederek sonuç oluşturan bir etkendir. Bu durumda dediğim gibi eğer matematikte, bu enerjiden ne olacağına, neye dönüşebileceğine ilişkin bir plan ya da bir bilgi unsuru yoksa, matematik neye göre yön verdi? Çünkü enerjinin tüm hareketleri matematiğe bağlı. (Dört temel kuvvet) Görüldüğü gibi çok önemli ve bir o kadar da kafa karıştırıcı noktalara geldik" dedi.

Bu bilgileri sanatına da taşıdığını söyleyen Günen “Varoluş serisi” adını verdiği soyut çalışmalar hazırladığını ve üç yılda tamamladığı ilk eserini yakında Medyaport’ta paylaşacağını belirtti. Günen konuyla ilgili ileriki günlerde çok enteresan ve bir o kadar da şaşırtıcı değerlendirmelerde bulunacağını da sözlerine ekledi.

Yorumlar (1)
S.bozkurt 5 gün önce
Eline beynine saglik
16
parçalı az bulutlu