Sağlıkçıları hedef alan imama ne oldu?

Konya'da cuma hutbesinde, eylem yapan doktorlar ve sağlık hizmetine ilişkin sözleri tepki çeken ve hakkında soruşturma açılan imam açığa alındı.

Gündem 13.07.2022, 10:00 13.07.2022, 11:42
Sağlıkçıları hedef alan imama ne oldu?

Kardiyoloji uzmanı Ekrem Karakaya'nın öldürülmesi üzerine sağlıkta yaşanan şiddeti protesto eden doktorları hedef alan imam Ahmet Gür açığa alındı. Konya İl Müftüsü Ali Öge, "Kendisine görev yeri değişikliği teklif ettik. Ona gerek kalmadan izni bittikten hemen sonra açığa alınma kararı alındı" dedi.

Sağlık çalışanları Konya’da Dr. Ekrem Karakaya'nın katledilmesinin ardından 7-8 Temmuz tarihlerinde iş bırakma eylemi yapmıştı.

Doktorların iş bırakma eyleminin ardından Selçuklu ilçesine bağlı Bosna Hersek Mahallesi'ndeki Kayalar Camii'nin imamı Ahmet Gür, cuma namazı sırasında hutbede sağlık çalışanlarını açık açık hedef göstererek, “Sen gittin hastaneden boş döndün, iğne yapılacak, oğlun ölecek elinde. Doktor da dedi ki “Sen git grevdeyiz.” Sen öldürmez misin, sövmez misin, dövmez misin? Buna fırsat vermeyelim ya. Herkes akıllı olsun kardeşim” ifadelerini kullanmıştı.

BAKAN KOCA “HEMEN” DEMİŞTİ AMA…

Doktorları hedef gösteren sözlerinin ardından imam Ahmet Gür hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da “soruşturma yürürken hemen açığa alınması gerekir” demişti.

İDARİ İZNİ BİTTİKTEN SONRA AÇIĞA ALINDI

Yaşanan gelişmelerin ardından imam Ahmet Gür açığa alındı.  Sözcü'den Müslüm Evci'ye konuşan konuşan Konya İl Müftüsü Ali Öge, “Arkadaşımızla ilgili işlemler başlatılmıştı ve açığa alındı. Arkadaşımız üç günlük idari izindeydi, kendisine görev yeri değişikliği teklif ettik ama ona gerek kalmadan izni bittikten hemen sonra açığa alınma kararı alındı” ifadelerini kullandı.

NELER OLMUŞTU?

İmam hutbede şu ifadeleri kullanmıştı:

“Dün hastanelerin hiçbir tanesi görev yapmadı. Günlük iğne yaptıracak, serum alacak adam var, tedavi olacak adam var. Bu kadar fırsatçılığa da gerek yok. Bu neyi getirir? Doktorların daha fazla öldürülmesini gerekir. Bu tahriktir. Geçen hafta anlatmadım mı kadın cinayetlerini. Televizyonlarda göstere göstere kadın cinayetlerini çoğalttık. Bu neyi getirir yani? Vardın, hastaneden boş döndün. İğne yaptıracaksın, oğlun ölecek evinde. Doktor da dedi git bugün grevdeyiz. Öldürmez misin, dövmez misin, sövmez misin? Buna fırsat vermeyelim. Kimse istemez bir doktorumuz öldürülsün, polisimiz askerimiz şehit olsun. Ama devlette devamlılık esası var."

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Konya'da doktorları hedef gösteren imam için Diyanet İşleri Başkanı ve valiyle görüştüğünü belirterek, "Gereğinin yapıldığı konusunda şüphe duyarsak devreye gireriz" demişti.

Yorumlar (0)
25
açık