Pervin Buldan: AKP ve MHP’nin yüzyılında Kürtler ve Aleviler yok

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Türkiye yüzyılında Kürtlerin ve Alevilerin olmadığını söyleyerek ‘’Bu yüzyılda 5’li çeteler var, yolsuzluklar var. Kadın ve Kürt düşmanlığı var’’ dedi.

Gündem 01.11.2022, 17:06
Pervin Buldan: AKP ve MHP’nin yüzyılında Kürtler ve Aleviler yok

Sidar DEMİR

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Türkiye yüzyılında Kürtlerin ve Alevilerin olmadığını söyleyerek ‘’Bu yüzyılda 5’li çeteler var, yolsuzluklar var. Kadın ve Kürt düşmanlığı var’’ dedi.

Partisinin haftalık Meclis grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘’Türkiye Yüzyılı’’ adlı konuşmasını eleştirerek; ‘’AKP ve MHP ikilisinin tahayyül ettiği Yüzyılda Kürtler yok, Aleviler yok. İnanç ve kimlikler, ezilenler, yoksullar, kadınlar, gençler, emekçiler, demokrasi, özgürlük, adalet ve toplumsal barış yok’’ ifadelerine yer verdi.

Buldan, Kürt sorununun bir asırdır devam ettiğini, Cumhuriyet'in demokratikleşmesinin önündeki en önemli engel olduğunu, bu meselenin çözümsüzlüğünün diğer sorunların çözümünü de engellediğini söyledi.

Kürt sorunun çözümünün içinde olmadığı bir yüzyılın geriye gitmekten asla kurtulamayacağını, çatışmacı siyaset ve ağır tecritin ülkeyi yüzyıl geriye götüreceğini ifade eden Buldan, ilerlemenin yolunun demokratik siyasetle olacağını ifade etti.
 

‘TUĞLUK’UN TAHLİYESİ GEÇ OLDU’


Sağlık durumu iyice kötüleşen eski milletvekilli Aysel Tuğluk’un tahliyesinin geç olduğunu belirten Buldan, “İşte Kürt sorunu tam da budur. Ölüm döşeğindeki Kürt siyasi tutuklulardır, yasaklı Kürtçedir. Kürt'ün seçtiği belediyelere darbeyle atanan kayyumlardır. Torbaya konulan kemiklerdir. Tahrip edilen mezar taşlarıdır. Evrensel hukuktan doğan eşit yurttaşlık haklarının reddidir. Kürt sorunu işkenceye, insanlık suçlarına, katliamlara karşı cezasızlık politikalarıdır’’ dedi.

Konuşmasında Kürtçe anadilinin halen yasak olmasına tepki gösteren Buldan, “Kürtler ve Aleviler başta, tüm farklılıkların ret ve inkarına dayalı tekçilik sisteminin devreye sokulmasıyla yaşanan 100 yıllık bir yıkım sürecinden bahsediyoruz. Yönetimler değişse de zihniyet değişmiyor’’ ifadelerini kullandı.

Buldan Mezopotamya Ajansı ve Jin News çalışanı gazetecilerin, kadın muhabirler ağırlıklı olmak üzere tutuklanmasına da dikkat çekerek, “Bu tutuklama, halkın haber alma özgürlüğüne doğrudan bir saldırıdır. Bu ülkenin ihtiyacı hakikatin gereğini yerine getiren gerçek gazetecilerdir. Saray’ın talimatının gereğini yerine getiren bağımlı kalemler değil. Tutuklanan gazeteciler özgür basının onurudur. Demokrasinin onurudur” diye konuştu.
Buldan konuşmasında tutuklanan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’ya da değinerek ‘’Şebnem hocayı tutukladılar, hakikati cesaretle dile getirdiği için. Şebnem Hocanın durduğu yer tam da hakikatin yanıdır. Demokrasinin yanıdır. Kısacası savaş karşıtlığının yanıdır’’ dedi.

Yorumlar (0)
GazetelerTümü