Mimarlar uyardı: 'Bilim ve tekniği dışlamaya son verilip, kentler acilen bütünlüklü ve planlı şekilde imar edilmeli'

Düzce Gölyaka'da meydana gelen 6.00 büyüklüğündeki depremde, bir kişi yaşamını yitirip, 50'yi aşkın kişi yaralanırken, mimarlar planlı imar konusunda uyarı yaptı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, "Bilim ve tekniği dışlamayın" çağrısı yaptı.

Gündem 23.11.2022, 11:36
Mimarlar uyardı: 'Bilim ve tekniği dışlamaya son verilip, kentler acilen bütünlüklü ve planlı şekilde imar edilmeli'
© vatandaşlar geceyi parklarda, sokaklarda geçirdi

Düzce Gölyaka'da meydana gelen depremin ardından açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, "Türkiye deprem bölgesidir, bilim ve tekniği dışlamaya son verin" çağrısı yaptı. Açıklamada şunlar ifade edildi:

"Düzce’nin Gölyaka ilçesinde saat 04:08’de gerçekleşen  6.0 büyüklüğündeki deprem,  imar aflarıyla kaçak yapılara meşruiyet kazandırılan bugünlerde yapı denetiminin önemini bir kez daha gözler önüne sermiştir.
Uzmanların açıklama üstüne açıklama yaptığı, olası Marmara Depremi’nin kaçınılmaz olduğu ifade edilirken, önlem almak bir yana, depremlerin faciaya dönüşmesine neden olacak kentleşme politikalarına yenileri eklenmektedir.
Her depremde defalarca uyarılarda bulunduk.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak bir kez daha uyarıyoruz. Bilim ve tekniği dışlamaya son verin. Türkiye’de yüzde 70’i riskli olan yapı stoku bulunmaktadır. Türkiye bir deprem bölgesidir. İstanbul’da büyük deprem beklenmesine karşın afet hazırlıkları tamamlanmış değildir. Aksine afet toplanma alanları yapılaşmaya açılmaktadır. İmar affına el kaldıran herkes, olası bir deprem felaketinde cinayete azmettirmekten sorumlu olacağını bilmelidir.
Kentler bütünlüklü ve planlı bir şekilde acilen imar edilmelidir. Deprem öldürmez, bina öldürür. Tüm bu yaşananlara rağmen önlem almamak cinayete azmettirmektir.
Şu ana kadar edinilen bilgilere göre yıkım ve can kaybının yaşanmadığı Düzce depreminde biri ağır 46 vatandaşımız yaralanmıştır. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak yaralılara acil şifalar diliyoruz."

Yorumlar (0)