'Madenlerde en az 921 işçi yaşamını yitirdi'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’nin, SGK istatistik yıllıklarının verilerine dayanarak hazırladığı Maden Raporu’nda, en az 921 işçinin iş kazalarında yaşamını yitirdiği belirtildi. Raporda, AKP'nin yargıya müdahale ederek, sorumluları cezadan kurtardığı da vurgulandı.

Gündem 17.10.2022, 14:47 21.10.2022, 21:58
'Madenlerde en az 921 işçi yaşamını yitirdi'

Sidar DEMİR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’nin, SGK istatistik yıllıklarının verilerine dayanarak hazırladığı Maden Raporu’nda, en az 921 işçinin iş kazalarında yaşamını yitirdiği belirtildi.

İlgezdi’nin raporunda, AKP iktidarı dönemini kapsayan 2003-2021 yılları arasında taş kömürü ve linyit madenlerinde çalışan toplam 152 bin 698 kişinin iş kazası geçirdiği, bu kazalarda en az 921 kişinin ise hayatını kaybettiği vurgulandı. Raporda, “AKP iktidarında, sermayenin kontrolüne terk edilen kömür madenlerinde yaşanan iş kazaları yüzde 97 arttı. Diğer madencilik faaliyetlerinde meydana gelen göçük ve kazalar ile yaşanan can kayıpları düşünüldüğünde tablo çok karanlık” denildi.

GÖZ GÖRE GÖRE GELEN KAZALAR!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘fıtrat’ iddiasının aksine kazaların göz göre geldiği belirtilen raporda 2003 yılında o zamanki adıyla SSK olan Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarına göre 5 bin 647 kişi iş kazası geçirirken, 2021 yılında bu sayının 11 bin 104’e yükseldiği ifade edildi. Covid-19 kısıtlamalarına rağmen kömür madenlerinde meydan gelen iş kazalarının ise 2019-2021 yılları arasında yüzde 24 arttığı belirtilen raporda, “Önlem almayı bir yana bırakan kamu ve özel sektör firmaları iş kazalarına ve ölümlere davetiye çıkardı. Bartın faciasına kadar Pandemi sürecinde kömür madenlerinde 19 bin 564 kişi iş kazası geçirdi. 31 emekçi hayatını kaybetti” denildi.

SORUMLULARA DÜŞÜK CEZA GARANTİSİ

AKP’nin, yargıya müdahale ederek sorumluların düşük cezalarla kurtulmasına yardım ettiği belirtilen raporda şunlar dile getirildi:

“Hatırlanacağı üzere Soma faciasının yargılama safhasında dosyaya bakan Yargıtay 12. Ceza Dairesine atanan bürokrasi kökenli 3 üyenin oylarıyla sanıkların olası kastla öldürme suçundan cezalandırılmalarına yönelik kararı bozmuştu. ’Olursa olsun’ yaklaşımıyla daha fazla kar için insan hayatını hiçe sayan patronlara, adeta ‘cezasızlık’ garantisiyle destek veren AKP iktidarı, ölümlerden sorumludur. Yıllardan beri özellikle kömür madenlerinin alarm verdiğini ve önlem alınmasını gerektiğini ifade eden meslek örgütlerinin sesini duymazdan gelen Erdoğan’ın şahsım hükümeti, gerçekleşeceği gün gibi ortada olan facialar karşısında meydana gelen sonucu göze almaktadır.”

Yorumlar (0)