Konya Hayvan Barınağında bir köpek vahşice öldürüldü, 2 kişi gözaltına alındı

Konya Hayvan Barınağında bir köpek, başına sopayla vurularak işkenceyle öldürüldü. Görüntüler tepkilere yol açarken başlatılan soruşturma sonucu 2 kişi gözaltına alındı.

Gündem 25.11.2022, 15:54
Konya Hayvan Barınağında bir köpek vahşice öldürüldü, 2 kişi gözaltına alındı

Konya Hayvan Barınağındaki köpeğin bir görevli tarafından sopayla vurularak katledildiği görüntüler tepkilere yol açtı. Tepkiler üzerine açılan soruşturma kapsamında merkezin bağlı olduğu Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Y.K. açığa alınırken, olay sırasında orada bulunan işçilerin iş akitlerinin feshedildiği, sorumluların tamamının işten çıkarıldığı bildirildi. Konya Barosu Hayvan Hakları Komisyon Başkanı avukat Ayşegül Başkoçakçiftçi Konya Büyükşehir Belediyesi'nin de olayda yüzde yüz kusurlu olduğunu belirterek, "Görev ihmali ve görevi kötüye kullanma var" açıklaması yaptı.

Konya Hayvan Barınağında yaşananlar Sanatçı Hayko Cepkin'in paylaştığı video ile gündeme geldi.  Videoda barınak görevlisinin bir köpeği, başına kürekle vurarak öldürdüğü görüldü. Cepkin paylaşımında, "Yetkin kişiler ulaşsın diye yayınlıyorum. Yoksa görüntünün üstünü hemen elimle kapattım siz de kapatın. Görmeyin, görmeyin vahşeti, ziyan olsun bu vicdansızları hayatı, zehir olsun yaşamı, gülmeye yeltense ağlamak nasip olsun nesiyle gurur duyayım lan ben bu hayatın" ifadelerine yer verdi.

2 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ, ŞUBE MÜDÜRÜ AÇIĞA ALINDI

DHA'nın haberine göre, Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla sabah saatlerinde olaya karışan 2 işçi gözaltına alındı. Gözaltına alınan Murat B. ve Sefa Ç., Dutlukır Polis Merkezi'ne götürüldü. Ardından  ‘Hayvanları Koruma Kanununa muhalefet’ suçlamasıyla adliyeye sevk edildi. Soruşturma kapsamında merkezin bağlı olduğu Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Y.K.'nin açığa alındığı, olay sırasında orada bulunan işçilerin iş akitlerinin feshedildiği belirtildi.

"ŞEFFAF BİR SÜREÇ YÜRÜTÜLMÜYOR"

Görüntülerin ardından barınağın bulunduğu alana birçok ilden çok sayıda gönüllü geldi. CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş ile DEVA Partisi İl Başkanı Seyit Karaca da bölgeye gelerek yetkililerden bilgi almak istedi. Ancak içeri alınmadılar. CHP’li Bektaş, “Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından şeffaf bir süreç yönetilmediğini görüyoruz. Çünkü polis ve jandarma ekiplerinin burada bizler ve hayvan hakları savunucularını içeriye alınmasına izin verilmiyor. Görüntülerde hayvan katliamının rutin hale geldiğini görüyoruz. Başka bir görüntü var ki, 2 köpeğin başka bir köpeği parçalayarak yediği görüntülere maruz kaldık” dedi. DEVA Partisi İl Başkanı Karaca "Bu barınak, Türkiye’ye örnek gösterilen bir merkez” diyerek tepkisini dile getirdi.

"GÖREV İHMALİ VE GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA VAR"

Tesiste incelemelerde bulunan Konya Barosu Hayvan Hakları Komisyon Başkanı avukat Ayşegül Başkoçakçiftçi ise Konya Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluğuna dikkat çekti: "Sosyal medya hesaplarında dolaşan bir köpeğin vahşice öldürülmesi olayının ardından birkaç dernek ve gönüllünün Konya hayvan bakım ve rehabilitasyon merkezine girmesiyle parçalanmış köpeklerin de video ve resimlerin de gelmesiyle hepimiz buradaki yerimizi aldık. Konya Büyükşehir Belediyesi bu olayda yüzde yüz kusurlu ve suçludur. Görev ihmali ve görevi kötüye kullanma vardır. Gerekli yargılamayı yargı mercii yapacaktır. Konya Barosu olarak olayın hukuki takibini üstlenmiş bulunmaktayız. Sabah saatlerinde tüm barolar bir açıklama yapmıştır ve suç duyurumuz savcılığa girmiştir. Şu an aldığımız bilgilere göre 2 gözaltı idari makamdan da 2 tane açığa alınma var. İçeride belediyenin genel sekteri, çevre koruma daire başkanlığından ve birçok görevli ile yaptığımız görüşmelerde bu adli ve idari yargının derinleştirilmesini, soruşturmanın derinleştirileceğini ve tespit edilen diğer ilgililere de soruşturma açılıp açığa alınacağının sözünün bize verdiler. Sabah saatlerinde buraya gelmiş olmamıza rağmen yardımseverler ve hayvan hakları dernekleri, emniyet güçlerinin kurduğu bu barikatı aşıp barınağa ulaşamadı. Bu kurulan barikatı şiddetle kınıyoruz ve doğru bulmuyoruz. Biz baro olarak barınağa girdiğimizde delil olarak bir şey elde edemedik. Bu saatte kadar içerinin temizlenip hazırlandığını sizler gibi biz de düşünüyoruz, ancak şu an elimizde ve medyada bulunan videolar soruşturma yapılması için yeterli bir delildir. Bu süreci takip edeceğiz. Elimize gelen tüm isimler hakkında suç duyurusunda bulunduk.”

"GÖZ YUMULMUŞ BİR KATLİAM VAR"

Evrensel'e konuşan Ankara Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkanı Tuğba Gürsoy, da vaka üzerinden sorumluluk silsilesini şöyle anlattı: "Sosyal medyada yayımlanan videoda işçi gördüğünüz gibi elindeki kürekle köpeği öldürüyor. Bu 5199 sayılı kanunun 28/a maddesine aykırı, hayvana acımasızca muamele, kasten öldürme artık suç kapsamında. Burada sadece işçinin sorumluluğu yok. Benim gözlemim buranın olağanı haline gelmiş bir durum bu. Belediye başkanı görevden aldık açıklaması yaptı ancak; belediye başkanının, belediye veteriner işleri müdürünün, işçi müdürlerinin, veteriner müdürünün hepsinin sorumluluğu var bu olayda. Göz yumulmuş bir katliam var" dedi. Gürsoy, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın denetleme sorumluluğına da vurgu yaptı.

BELEDİYE VE VALİLİKTEN AÇIKLAMALAR

Konya Büyükşehir Belediyesi'nden konuya ilişkin yapılan açıklamada "Belediyemize ait Sahipsiz Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’nde yaşanan olay, duyulduğu ilk andan itibaren, gece tüm yönleriyle incelenmiş, sabahın erken saatlerinde ilgililer ivedilikle açığa alınmış, sorumlular hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur. Konya İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri şüphelileri gözaltına almıştır. Olay, tüm yönleriyle hassasiyetiyle takip edilmektedir. Gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır" denilmişti.

Olayla ilgili Konya Valiliği'nden ise "24.11.2022 günü Twitter sosyal medya platformunda hayvanlara eziyet edildiğine dair görüntülerle ilgili olarak 2 şahıs gözaltına alınmıştır. Canlılara yapılan her türlü eziyeti şiddetle kınıyoruz. Konu, adli-idari tüm kurumlarımızca titizlikle takip edilip gerekli müeyyide ve tedbirler uygulanmaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" açıklaması yapıldı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Twitter hesabından "Hayvan Rehabilite Merkezimizde hepimizi derinden sarsan olayı gece inceledik, sorumluları açığa aldık, suç duyurusunda bulunduk ve şüpheliler gözaltına alındı. Süreci tüm yönleriyle sonuna kadar hassasiyetle takip edeceğiz" dedi.

ERDOĞAN ÖRNEK GÖSTERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 19 Kasım'da, 17'nci G20 Liderler Zirvesi kapsamındaki Endonezya ziyaretinde yaptığı konuşmada, Konya'daki hayvan barınağını örnek göstermişti.

SOSYAL MEDYADAN TEPKİLER YÜKSELDİ

Görüntüler sosyal medyada çok sayıda kullanıcının tepkisine neden oldu.

Yorumlar (0)