Kararsızlar, karar vermeye yönelirken

Metropoll'ün son araştırmasına göre daha önce "kararsız" olan seçmenin bir bölümü AKP'ye geri döndü.

Gündem 13.10.2022, 12:41
Kararsızlar, karar vermeye yönelirken

Mehmet Y. Yılmaz'ın, T24'teki yazısına göre, Metropoll'ün son araştırmasına göre daha önce "kararsız" olan seçmenin bir bölümü AKP'ye geri dönmüş: 

Şirketin yöneticisinin, eski Hürriyet'in logosunu kullanan gazetenin maiyet yazarına verdiği bilgiye göre Erdoğan'ın son beş ayda yürüttüğü seçim ekonomisi politikası işe yaramış.

Memur ve emekli maaşlarındaki artış, asgari ücret artışı, tarım taban fiyatları, TOKİ'nin konut kampanyası ve Erdoğan'ın uluslararası arenada yarattığı "güçlü lider" algısı AKP'den kopan ancak muhalefet partilerine de yönelmeyen kararsız seçmenin 5 puanlık bir bölümünün geri dönmesine yol açmış.

Sencar, AKP ve MHP kararsızlara kaymış görünen oylarını geri alabilirse Cumhur İttifakı'nın yüzde 49'a ulaşacağını da söylüyor.

Araştırmanın tümünü görmüş değilim onun için araştırma ile ilgili bir yargı belirtmem doğru olmaz.

Ancak son maaş artışları ve taban fiyatları gibi konularda uygulanan seçim politikasının hızlı enflasyon karşısında önemli bir kazanım getirmediğini tahmin edebilirim.

Araştırma sonuçlarını beğenelim ya da beğenmeyelim, temel araştırma disiplinine sadık kalınarak yapılmış ciddi her araştırmanın bir eğilim gösterdiğini kabul etmeliyiz.

Bu da tartışmasız bir şekilde, iktidar bloğundan kopan oyların, muhalefete yönelmediği gerçeğidir.

Kendisine muhalefette bir adres bulamayan kararsız seçmenin sonunda gideceği iki yer olabilir: Sandığa küsmek ya da eskiden oy verdiği partisine dönmek.

Onun için araştırma sonuçlarının böyle görünmesinde çok da tuhaf bir durum yok.

Öte yandan muhalefetin bir çekim merkezi haline gelememiş olmasının da nedenleri de çok açık.

İktidar partisinden uzaklaşmış bulunan kararsız ya da küskün seçmeni heyecanlandıracak bir aday mı çıkardılar?

Hayır, çıkaramadılar.

Ortada uygulanırsa insanların hayatlarını güzelleştirebileceği duygusunu yaratan bir program mı var?

Hayır, yok.

Seçmenin karşısında Altılı Masa var, deyim yerindeyse meleklerin cinsiyetiyle uğraşıyorlar.

Seçmenin günlük hayatındaki sorunları çözeceğine ilişkin bir ümit ve hayal verecek, kurtuluş için bir başka yol olduğunu gösterebilecek bir program ve bu programı uygulayabileceği güvenini seçmene verecek bir aday ortaya koyabilmiş değiller.

Altılı Masa var ama aslında seçmenin karşısında olan tek tek altı parti!

Söylem bütünlükleri yok, her biri farklı bir mesaj veriyor.

Öyle olduğu için de AKP – MHP bloğundan kopan kararsızları ve küskünleri kendilerine çekemedikleri gibi kendi taraftarları arasında da bir "bu sefer kazanacağız" duygusu yaratamıyorlar.

Öte yandan şunu akılda tutmakta da yarar var:

Erdoğan'ın karizması ile yarışabilecek, etkili bir programa sahip bir ortak aday çıktığında, araştırmaların farklı sonuçlar vermeye başladığını görebiliriz.

Küskün olup sandığa gitmeyeceğini söyleyen ya da kararsız olanlar dışında, araştırmalarda AKP ve MHP seçmeniymiş gibi görünen bir kesim seçmenin de karar ve yer değiştirebilmesi mümkün.

Mesele böyle bir aday ve ortak programın bulunup, bulunmayacağında.

"Gamlı baykuş" gibi görünmek istemem ama şu anki tablo, muhalefet açısından çok da ümit var görünmüyor.

Yorumlar (0)