Kani Beko 10 Ekim'i Meclis gündemine taşıdı: 'Adaletin tek adama verildiği yerde Adalet olmaz'

Gar katliamının 7. yılını almak isteyenlere karşı biber gazı ve jopla müdahale edilmesine tepki gösteren CHP'li Beko, adaletin tek kişiye verildiği bir yerde adil bir yargılamanın olmayacağını söyledi. Beko, katliamda sorumlu olanların hesap vereceği güne kadar davanın takipçisi olacağız unutmayacağız hesap soracağız" dedi.

Gündem 10.10.2022, 16:07
Kani Beko 10 Ekim'i Meclis gündemine taşıdı: 'Adaletin tek adama verildiği yerde Adalet olmaz'

10 Ekim Gar Katliamının 7. yılında adalet arayışlarını sürdüreceklerini belirten CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, mecliste yaptı basın toplantısında, " Gar Katliamında 103 Barış elçisi katledildi. Katiller 7 yılda yakalanıp adalete teslim edilmedi “Unutturmayacağız, affetmeyeceğiz” dedi.

KATLİAMIN YEDİNCİ YILINDA JOP VE BİBER GAZI 

Katliamın 7. yılında evladını, annesini, babasını, kardeşini, eşini dostunu, yitirenlerin canlarını anmak için gelen aileleri, dostları, eşlerinin polisin cop, biber gazıyla müdahale etmesine tepki gösteren Beko, "Bu durumu kabul etmek mümkün değil. 10 Ekim 2015’te Emek, Demokrasi ve Barış Mitinginde yaşamını yitirenler için, katliamın yedinci yıldönümünde adalet arayışımızı sürdürüyoruz. Katliamının üzerinden geçen bu yedi yılda acılarımız azalmadı, aksine artarak devam etti. 

Bu katliamı gerçekleştirenler, bizim yol arkadaşlarımızı, yoldaşlarımızı öldüren katiller, onların arkasındaki karanlık güçler ortaya çıkarılmadıkça bu topraklara huzur gelmeyecektir" sözleri tepki gösterdi.

10 Ekim Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi"nin, işçi sınıfının emeğin haklarını alabilmesinin tek koşulu olan barış ve demokrasinin haykırılacağı bir miting olması için düzenlendiğini belirten CHP'li Beko, "Şayet mitingimizi yapabilseydik, alanda yapacağımız konuşmanın son cümlesi " Emek-Barış ve Demokrasi için “Yaşasın işçilerin birliği, yaşasın halkların kardeşliği" olacaktı.

Ama o gün orada patlayan bombalarla; miting alanına karanlık ve acı çöktü, çoluk, çocuk, genç, yaşlı onlarca yurttaşımızı kaybettik, onlarcası da yaralandı. 

Yetmedi, bizi hedef alan bombaların ardından yaralılarımıza ambulans değil, üzerimize TOMA’lar, biber gazları salındı" ifadelerini kullandı.

DAVA GÖSTERMELİK 

Süren davanın göstermelik olduğunu ve adalet konusunda umutsuz olduğunu belirten Beko, "Katiller ve tüm bağlantıları isim isim bilinmesine rağmen, bugün hiçbir sorumlunun hesap vermediğini, tek bir kişinin bile istifa etmediği biliyoruz. Katliam davası ise göstermelik de olsa sürüyor. Geçtiğimiz hafta 6 Ekim günü ben de duruşma salonundaydım. Bu yargılamalardan gerçek adaletin ortaya çıkacağına dair hiçbir umudum yok.   

Oysaki, soruşturmanın sağlıklı yürütülmesi için, sorumluların yargı önüne çıkması şarttır... çıkartılmadı. Gerçek anlamda bir soruşturma yürütülmedi" diye konuştu.

ADALETİN BİR KİŞİYE TESLİM EDİLDİĞİ YERDE ADALET OLMAZ 

Davanın peşini bırakmayacaklarını, kana bulayanlardan hesap soracaklarını kaydeden CHP'li Beko, mitingi kana bulayan canlı bombaların ismini, yerini, yurdunu bilip kendilerini patlatana kadar yakalamadıklarını itiraf edenlerden, seyirci kalanlardan, katliamın ardından yaralılara ve anma törenlerine gaz atanlardan hesap soracaklarını söyledi.

Türkiye'de adalet, eşitlik, demokrasi, barış ve kardeşlik mücadelesi verenlerin bedel ödediklerini vurgulayan Beko, adaletin bir kişiye teslim edildiği bir ülkede hakkaniyetli ve adil bir sonucun çıkamayacağı eleştirisinde bulundu.

AĞITLAR HANGİ DİLDE YAKILIRSA YAKILSIN BİZİMDİR 

Katliam sorumlularının en kısa sürede cezalandırılması gerektiğini ifade eden Beko duygularını şöyle dile getirdi: "10 Ekim mitingine giderken; ki ben o dönem DİSK genel başkanıydım, DİSK olarak işçi arkadaşlarımızı bu mitinge çağırırken kullandığımız bir slogan vardı. Bugün TBMM çatısı altında bu sözleri sizlerin karşısında bir kez daha tekrar etmek istiyorum. Diyorduk ki “göz renklerimiz farklı da olsa, gözyaşlarımızın rengi aynıdır” Ağıtlar hangi dilden yakılırsa yakılsın bizimdir. 

10 Ekim katliam ile ülkemizin kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına her köşesine acı düştü. Ama göz rengimiz ne olursa olsun gözyaşlarımız aynı renkti. 

Ağıtlarımız hangi dilde yakılırsa yakılsın aynı acıyı anlattı. Kalleşçe vurarak, öldürerek, bizi kardeşlikten-barıştan vazgeçireceğini sananlar bilsin ki ağıtlarımız, gözyaşımız, acılarımız ve öfkemizle birleşeceğiz.  

Er ya da geç, katiller kaybedecek, emek-barış-demokrasi kazanacak! 

Yaşasın halkların kardeşliği.

7 yıl önce kaybettiğimiz barış elçilerimizi sevgi, saygı ve özlemle bir kez daha anıyorum."

Yorumlar (0)
GazetelerTümü