HDP’den 1 Mayıs 1977 katliamı için araştırma önergesi

HDP, 1 Mayıs 1977 tarihinde İstanbul Taksim Meydanı Kazancı Yokuşu’nda yaşanan ve 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların araştırılması, sorumluların ortaya çıkarılması için Meclis'e araştırma önergesi verdi.

Gündem 30.04.2022, 12:12
HDP’den 1 Mayıs 1977 katliamı için araştırma önergesi

HDP, 1 Mayıs 1977 tarihinde İstanbul Taksim Meydanı Kazancı Yokuşu’nda yaşanan ve 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların araştırılması, sorumluların ortaya çıkarılması için Meclis'e araştırma önergesi verdi.

HDP’nin TBMM Başkanlığı’na verdiği önergede, işçi sınıfının birlik, mücadele, dayanışma günü olan 1 Mayıs’ın kutlandığı 1977 yılının, Türkiye siyasi tarihi açısından adeta bir dönüm noktası olduğu belirtildi. 34 kişinin yaşamını yitirdiği olayda 130’dan fazla kişinin yaralandığı anımsatılan önergede, şöyle denildi:

“Olayla ilgili açılan dava iddianamesinde İstanbul Cumhuriyet Savcılığına verilen tanık ifadelerine göre 500 bin kişinin Taksim Meydanı’nda olduğu sırada dönemin DİSK Başkanı Kemal Türkler konuşmasına başladığında alanda silah sesleri duyulmuştur. Sular İdaresi ve Intercontinental Oteli’nin üzerinden tüfekli şahıslar kitlenin üzerine ateş açmıştır. Daha sonra alana giren panzer ses bombaları atarak paniği artırmış, bir kadını ezmiş ve kitlenin birbirini ezmesine sebebiyet verecek şekilde hareket etmiştir. Kitle Kazancı Yokuşu olarak bilinen yere yönelmiş, ancak sokağın girişini kapatan kamyon insanların birbirlerini ezmesine sebep olmuştur. Sonrasında çeşitli iddialar ortaya atılmış ancak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı olayın aydınlatılamadığını, olayların gerisinde “yurt ve insanlık düşmanı karanlık güçler ve emniyet mensuplarının bulunduğunu” ileri sürmüştür. 14 yıl süren dava bu açıdan hiçbir sonuca bağlanamamıştır. Dönemin emniyet müdürünün ifadesi alınmamış, Intercontinental Oteli’nin ön odalarındaki polislerin ellerindeki kamera kayıtları mahkeme aşamasında istenmesine rağmen getirilmemiştir. DİSK’in mahkemeye sunduğu deliller ortadan kaybolmuş, mahkeme sırasında yargılananların tümü olayın mağdurları olduğundan aklanmıştır. DİSK Başkanı Kemal Türkler 22 Temmuz 1980'de İstanbul'daki evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmüştür.

Meclisin yargı aşamasında çözülemeyen bu olayı ele alarak aydınlatması, suçluları ortaya çıkarması, yaşamını yitiren 34 yurttaş kadar Türkiye işçi ve emekçilerine karşı da tarihi bir sorumluluk haline gelmiştir. 1 Mayıs 1977 katliamı aydınların, sendikacıların, gazetecilerin, sanatçıların, bilim insanlarının faili meçhul bir şekilde öldürülmesinin yanı sıra 12 Eylül 1980 askeri darbesine giden yolu hazırlayan en önemli toplumsal olaylarından biri niteliğindedir.

Bu nedenle 1 Mayıs 1977 tarihinde İstanbul Taksim Meydanı Kazancı Yokuşu’nda yaşanan ve 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların araştırılması, sorumluların ortaya çıkarılması amacıyla meclis araştırması açılmasını arz ve talep ederiz.”

Yorumlar (0)
20
açık