HDP'den Meclis'e önerge: 20 gazeteci niye hala gözaltında?

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Van Milletvekili Tayip Temel, Diyarbakır merkezli başlatılan bir soruşturma kapsamında 20 gazetecinin gözaltına alınması üzerine, Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğünün sağlanması için Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

Gündem 14.06.2022, 15:29
HDP'den Meclis'e önerge: 20 gazeteci niye hala gözaltında?

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Van Milletvekili Tayip Temel, basın özgürlüğü üzerindeki baskılar nedeniyle yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Temel, TBMM Başkanlığı'na sunduğu önergede, AKP-MHP iktidarı basın üzerindeki baskısını gözaltı, tutuklama, basın kuruluşlarını kapatma, yayın yasaklarıyla sürdürdüğünü belirterek, "Hakikatin izini süren muhalif tüm basını hedef alan iktidardan güç devşiren kolluk kuvvetleri, gazetecilerin haber  takibi yapmasını sık sık engellemekte, gazetecilere sık sık şiddet uygulamaktadır" dedi. 

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DGF)’nin, 2021 yılı raporuna göre, 55 gazeteci ve 2 yayın organının saldırıya uğradığını, 2 gazetecinin öldürüldüğünü, 61 gazetecinin gözaltına alındığını, 6 gazetecinin tutuklandığını belirten Temel, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün hazırladığı 2022 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksine göre Türkiye'nin, 180 ülke içerisinde 149'uncu sırada yer aldığını belirtti. Türkiye’deki basın meslek örgütlerinin ve uluslararası kuruluşların hazırladıkları raporlarda durumun vahametini ortaya koyduğunu belirten Temel, geçen hafta gerçekleşen gözaltılara dikkat çekti. 

Temel, Diyarbakır merkezli olarak başlatılan bir soruşturma kapsamında 20 gazetecinin gözaltına alındığını ve hala gözaltında olduklarını anımsattı. Temel, "Gazetecilere yönelik bu baskılar sonucu ortaya çıkan sorunların tespit edilmesi ve Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğünün sağlanması amacıyla " bir Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.  

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu